www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @452
Počítadlo


Spam poison

Pracovisko experimentálnej fyziky v Košiciach s jedinečnými výsledkami

Akademické pracovisko s fascinujúcimi výsledkami v oblasti výskumu fyziky

Tak možno v skratke charakterizovať Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (UEF SAV) v Košiciach. Jeho základné výskumné témy sú zamerané na fyziku kondenzovaných látok, jadrovú a subjadrovú fyziku, kozmickú fyziku a biofyziku. Finančných prostriedkov na vedu a výskum na Slovensku nie je dostatok, košickí výskumníci preto uvítali možnosť získať peniaze z štrukturálnych fondov. V rámci operačného programu Výskum a vývoj z podpory Európskeho fondu regionálneho rozvoja bol UEF SAV v Košiciach úspešný so šiestimi projektmi.

Prvým projektom s názvom Kooperatívne javy a fázové prechody s perspektívou využitia v nano- a bio- technológiách sa v UEF SAV v Košiciach podarilo vytvoriť centrum excelentnosti a pomocou nenávratného finančného príspevku, ktorý získal UEF SAV na druhý projekt s názvom Dobudovanie Centra pre kooperatívne javy a fázové prechody v nanosystémoch s perspektívou využitia v nano- a biotechnológiách sa centrum excelentnosti stabilizovalo. Spolu na tieto projekty smerovalo do Košíc takmer 3,7 milióna eur.

Eurofondy tiež pomohli zariadiť a zmodernizovať vybavenie laboratória na prípravu nanočastíc, pretože implementáciou projektu Dobudovanie infraštruktúry pre výskum nanosystémov s perspektívou využitia v technickej a medicínskej praxi mali v UEF SAV k dispozícii takmer 3 milióny eur na nákup prístrojov. Pre fyzikov z Košíc to značne zlepšilo infraštruktúru laboratória na prípravu špecificky štrukturalizovaných 3D materiálov, kde budú vyvíjané aj nové druhy materiálov využívajúce laserovú technológiu femtosekundových pulzov.

„Existencia zariadenia na priamu laserovú prípravu mikro a nanomateriálov na ÚEF SAV v Košiciach významne prispela nielen k možnostiam základného a aplikovaného výskumu, ale aj k výchove študentov a doktorandov v oblasti progresívnych materiálov so zameraním najmä na špecifické vlastnosti nano- a mikromateriálov, a ich využitia,“ oceňuje prínos projektu riaditeľ ústavu Karol Flachbart.

Prenos poznatkov výskumu a vývoja do praxe aplikovali v UEF SAV v projektoch Nové materiály a technológie pre energetiku, Vývoj technologických postupov magnetických kvapalín pre biomedicínske aplikácie a Výskum a vývoj masívnych YBCO supravodičov druhej generácie, na ktoré boli poskytnuté 4 milióny eur.

Výskumníci sa v projektoch venovali vývoju nanoštruktúr vo vodných roztokoch, ktoré museli spĺňať veľmi prísne kritériá, pretože museli byť biokompatibilné a biodegradovateľné, aby sa dali aplikovať v biológii a medicíne. Pomocou magnetického poľa sa tieto častice po injektovaní do organizmu lokalizovali, magnetickým poľom sa zastabilizovali a následne sa uvoľnilo liečivo do organizmu. Dochádzalo tak k procesu liečenia či už nádorového alebo iného ochorenia. Ďalšie aplikácie nanoštruktúr sú v oblasti chladenia transformátorov, kde sa namiesto transformátorových olejov používa transformovaný olej, dopovaný magnetickými nanočasticami, aktívne reagujúcimi na zmeny elektromagnetického poľa, takže omnoho intenzívnejšie dochádza k chladeniu transformátora.

Eurofondy teda nesporne pomáhajú vedcom a pracovníkom unikátneho pracoviska SAV v Košiciach venovať sa problematike, ktorej výsledky naozaj prinášajú úžitok v rozmanitých oblastiach ľudskej činnosti a sú efektívne tak v medicíne ako aj v materiálovom výskume.

Foto:

Magnetická kvapalinaOxidácia YBCO supravodiča

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Štátny znakMinisterstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVŠ SR)
Stromová 1
813 30 Bratislava
Čerpané z: www.minedu.sk

MŠVVŠ SR, 18. 12. 2014 | Prečítané: 600 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (715 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1255
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore