www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @725
Počítadlo


Spam poison

Poznáme 12 finalistov ankety Strom roka 2020

Hlasovanie štartuje

Aj v osemnástom ročníku súťaže stromov zabojuje o prestížny titul i odborné ošetrenie 12 finalistov z celého Slovenska. Patronát nad anketou drží už deväť rokov známy spevák Peter Lipa.

Hlasovanie verejnosti začína 1. júla a potrvá do konca septembra.

„Bolo zvykom, že sme hlasovanie každý rok slávnostne odštartovali na festivale Pohoda. Tento rok si však všetci musíme poradiť s novou situáciou a naše plány pozmeniť. Preto sme sa rozhodli vyhlásiť anketu online, no všetky spôsoby hlasovania i väčšina našich aktivít ostávajú rovnaké,“ hovorí Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis.

Anketa svojím poslaním upozorňuje na význam, hodnotu, krásu stromov, prispieva k ich ošetreniu a v mnohých prípadoch aj k ich záchrane. Jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie mohli svoj obľúbený strom do ankety prihlásiť do polovice mája, v júni vybrala odborná komisia z 23 prihlásených stromov 12 finalistov.

Cenou pre víťaza je odborný posudok a ošetrenie v hodnote 300 eur a automatický postup do medzinárodného finále ankety Európsky strom roka. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 300 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia.

„Na priaznivcov ankety čakajú i tento rok zaujímavé odmeny za zapojenie sa do hlasovania, fotosúťaž Tour de Strom, ktorá prebieha na Instagrame, alebo odborná prednáška arboristov o ošetrovaní stromov. Nezabudli sme ani na školy, pre žiakov začne súťaž v septembri. Pre všetkých máme pripravené milé ceny z našej nadácie a odmeny, knižných poukážok do Artfora, sa dočkajú i traja nominujúci a traja hlasujúci,“ približuje Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis.

Ako hlasovať?

„Hlasovať je možné formou oficiálneho hlasovacieho lístka, ktorý nájdete v časopise Krásy Slovenska. Takisto sa dá hlasovať aj formou SMS, na webovej stránke www.ekopolis.sk alebo na sociálnej sieti Facebook,“ dopĺňa Ragalová.

Fotografie a príbehy stromov – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis.

„Vyhodnotenie celej súťaže, ocenenie víťazov a udelenie titulu Strom roka 2020 víťazovi sa uskutoční na jeseň, a keďže anketa dosiahla svoju pomyselnú dospelosť, chystáme jej poriadnu oslavu,“ uzatvára s úsmevom Ragalová.

Hlavným partnerom je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Ďalšími partnermi sú ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum, Záhradníctvo ABIES a Terrabike.

Príbehy stromov:


 1. Dub letný (Quercus robur)

Lokalita: Drnava, okres Rožňava, Košický kraj
Približný vek: 700 rokov
obvod kmeňa: 528 cm,
výška stromu: 14 m

Prastarý dub z Malej Pešti

Prastarý dub sa nachádza pri bývalom areáli slávnych Drnavských železiarní grófa Andrássyho. Práve tu sa v 40-tych rokoch 19. storočia odlievali konštrukčné diely slávneho Reťazového mosta „Lánchíd“ v Budapešti, za čo si obec vyslúžila prezývku „Kis Pest – Malá Pešť“. Dnes je tento krásny strom jedným zo zastavení na náučnom chodníku Poklady Drnavy, ktorý obcou prechádza a vracia návštevníkov do slávnych dôb baníctva. Dub patrí k neodmysliteľným symbolom už niekoľko generácií – stojí na starej obchodnej ceste. Zmienka o dube sa nachádza v obecnej kronike už v roku 1670. Dnes okolo neho denno-denne chodia turisti, ktorí chcú navštíviť krásy Zádieľskej tiesňavy.

 1. Lipa veľkolistá (Tilia platyphyllos)

Lokalita: obec Štitáre pri kostole sv. Imricha, okres Nitra, Nitriansky kraj
Približný vek: 350 rokov
obvod kmeňa: 530 cm
výška stromu: 15 m

Lipa pri kostolíku sv. Imricha

Na južnej strane Tribečského pohoria, pod vrchom Žibrica, leží na historickej ceste z Nitry do Hronského Beňadiku dedinka Štitáre. Uprostred nej, pri kostolíku sv. Imricha rastie lipa. Oficiálne jej priznávajú 350 rokov, avšak podľa povestí i dobových kroník je jej vek omnoho vyšší. V 15. storočí, na mieste terajšieho kostolíka, dal vystavať gróf z Dolnej Malanty kaplnku, kde vysadil lipu z vďaky za záchranu života jeho dcér, ktorým sa splašili kone zapriahnuté do koča. Lipka tak bola svedkom modlitieb mnohých pocestných, obyčajných ľudí, ale aj Mateja Korvína, ktorý tu táboril v roku 1465, keď vyháňal husitov. Kaplnka sa časom rozrástla na kostolík a z malej lipky sa stala majestátna lipa.

 1. Maklura pomarančová (Maclura pomifera)

Lokalita: Abrahámsky park, obec Abrahám, okres Galanta, Trnavský kraj
Približný vek: 100 rokov
obvod kmeňa: 161 cm
výška stromu: 14 m

Grófov strom

Netradičný strom pochádzajúci z Južnej Ameriky zasadil sám gróf Karol Eszterházi približne pred sto rokmi v malebnej dedinke Abrahám. Má povykrúcané konáre a každoročne rodí plody vo veľkosti 10 – 15 cm podobajúce sa zeleným pomarančom. Preto sa im aj ľudovo hovorí – indiánske pomaranče. Plody však u nás nikdy poriadne nedozrejú – v období dozrievania prichádza zima. Strom sa nachádza v Abrahámskom parku, ktorého príbeh má čarovný začiatok ale veľmi smutný koniec. Je jedinou zachovanou pamiatkou na spomínaného grófa, ostatné zničil čas a bezohľadnosť ľudí. Makluru zasadil na vršku bývalej ľadovne, ktorá slúžila ako chladnička. Dnes je tento vŕšok s maklurou ukončený „Krížovou cestou“, ktorú pravidelne navštevujú miestni obyvatelia a veriaci.

 1. Dub letný (Quercus robur)

Lokalita: Osada Dolný bukovec, obec Dolná Strehová, okres Veľký Krtíš, Banskobystrický kraj
Približný vek: 200 rokov
obvod kmeňa: 425 cm
výška stromu: 30 m

Dub našich praotcov

Dub na Dolnom Bukovci si všetci pamätajú ako strom, ktorý tam bol vždy. Rozprávajú o ňom naši otcovia, aj otcovia otcov… rástol niekoľko generácií. V osade sa žilo družne, veselo, ale ťažko a dub bol od nepamäti pre ľudí niečím významným, dôležitým, križovatkou ciest, miestom stretnutí i útočiskom. Na okraji poľa, kde sa robilo, stál osamotený a jediný podal pomocnú ruku aby chránil ľudí pred slnkom a dohliadal na žatvu. I dnes spomienky nejedného z obyvateľov sú hlavne o posedení pod jeho korunou – ochrancom, ale aj dôverníkom ľudských osudov, svedkom nešťastnej lásky, či prvých bozkov. A traduje sa, že kto pod ním zaspí, prisní sa mu jedno tajomstvo z mnohých, ktoré ukrýva.

 1. Platan javorolistý (Platanus acerifolia)

Lokalita: Kúpeľný park v Trenčianskych Tepliciach, okres Trenčín, Trenčiansky kraj
Približný vek: 160 rokov
obvod kmeňa: 385 cm
výška stromu: 24 m

Platan pri Labuťom jazere

Vysadený platan bol svedkom, keď 15. 6. 1873 v Trenčianskych Tepliciach otvorili prvé „štrandové“ kúpalisko a plaváreň, ktoré sa neskôr stalo Labutím jazierkom, v dnes už kúpeľnom parku. Aj dnes vraj strom za splnu mesiaca volá na dávnu žabiu vílu z jazierka, aby sa pohojdala na jeho konári. Nemusíme tomu veriť, no jeho vetva, ktorá je nevšedne otočená k jazeru, akoby doslova túžila dotknúť sa ho, robí strom v tomto parku jedinečným.

 1. Borovica čierna (Pinus nigra)

Lokalita: Park svätých Cyrila a Metoda, areál ZŠ s MŠ Kapušany, okres Prešov, Prešovský kraj
Približný vek: 220 rokov
obvod kmeňa: 262 cm
výška stromu: 16 m

Kapušianska borovica

Borovica čierna bola nemým svedkom mnohých historických udalostí v obci i smutných osudov. Pamätá ešte rod Kapyovcov – stáročných vlastníkov Kapušianskeho hradu, ktorý sa hrdo vypína v pozadí jej koruny. Dnes dozerá na účastníkov podujatí na amfiteátri v Parku svätých Cyrila a Metoda, a dohliada na hry škôlkárov a školákov ZŠ s MŠ Kapušany. Borovica je jedinečná svojou majestátnosťou, i tvarom. Tak ako ju ohýbali prírodné sily, i nás ľudí ohýba život. A predsa vytrvala dlhé stáročia, nevzdala sa. V parku sa nachádza 253 kusov stromov rôznych druhov, no spomedzi všetkých je borovica výnimočná práve pre tento región.

 1. Lipa veľkolistá (Tilia platyphyllos)

Lokalita: Zámocká Ulica, mesto Malacky, okres Malacky, Bratislavský kraj
Približný vek: 180 rokov
obvod kmeňa: 392 cm
výška stromu: 16 m

Pálffyovská lipa

Stará lipa je jediným zachovaným exemplárom z radu Pálffyovských líp zo Zámockej ulice, ktorá pôvodne spájala dve hlavné miesta – čierny kláštor a čiernu bránu zámockého parku. Spájajúcu aleju necitlivo preťala socialistická výstavba diaľničného privádzača. Krásna košatá lipa v blízkosti pamätníka vojakov padlých v 1. svetovej vojne, je poslednou z nich. Za asi 180 rokov jej veku sa takmer všetko okolo nej zmenilo, no ona ostáva stáť na svojom mieste. Dnes je symbolom kontinuity našej histórie a pretrvania najlepších tradícií v meniacich sa časoch. Je jednou z nás, taká ako my – neoddeliteľná súčasť nášho mesta s koreňmi hlboko zapustenými do piesčitej pôdy Záhoria.

 1. Dub letný (Quercus robur)

Lokalita: Belža, okres Košice – okolie, Košický kraj
Približný vek: 300 rokov
obvod kmeňa: 340 cm
výška stromu: 19 m

Osamotený dub

Je to široko-ďaleko osamotený dub. Starí ľudia hovoria, že na mieste, kde rastie, kedysi rástol hustý dubový les. Strom je vyobrazený i v erbe obce Belža, ktorej pečatidlo sa datuje do roku 1888. Dnes po lese niet ani stopy a tento dub ostal posledný. Na jeho kmeni je zavesený obraz Panny Márie a pod stromom je lavička, pri ktorej sa ľudia zvyknú počas prechádzky zastaviť, posedieť a načerpať novú silu a energiu. Pre návštevníkov je to magické miesto.

 1. Lipa malolistá (Tilia cordata)

Lokalita: Sobotište, Lipnica Savarka (Studnička Anička), okres Senica, Trnavský kraj
Približný vek: 175 rokov
obvod kmeňa: 283 cm
výška stromu: 22 m

Štúrovská lipa

V roku 1845 dal sobotištskú lipnicu vysadiť zakladateľ prvého družstevníckeho spolku a národný buditeľ Samuel Jurkovič, ktorý inšpiroval i samotnú štúrovskú generáciu. Štúrovci si k nemu často chodili aj po rady. Nominovaná lipa je jednou z mnohých, do roku 1845 tu dovedna vysadili až 160 líp, pričom každá dostala meno osoby, ktorá ju vysadila alebo osoby, ktorá bola tomu, kto stromček sadil, blízka. Zanechali tak hlboký odkaz mnohým generáciám i inšpiráciu do dnešných dní. Lipnica Savarka, v ktorej sa táto lipa nachádza, je kultúrno – historickou pamiatkou obce, regiónu i Slovenska.

 1. Lipa veľkolistá (Tilia platyphyllos)

Lokalita: Areál zámku v Bytči, pred Sobášnym palácom, okres Bytča, Žilinský kraj
Približný vek: 350 rokov
obvod kmeňa: 540 cm
výška stromu: 25 m

Thurzovská lipa

Lipa rastie v areáli Bytčianskeho zámku pred Sobášnym palácom, ktorý nechal postaviť palatín Thurzo pre svadby svojich 7 dcér. Bola svedkom rôznych ľudských príbehov, veľkolepých svadieb, popráv i požiaru paláca. Sledovala súdny proces s pomocníkmi krvavej grófky Báthoryčky, ktorým odcvikli prsty a potom ich popravili, o storočie neskôr práve na tomto mieste začal slávny príbeh Juraja Jánošíka, keď sa ako vojak zoznámil so zbojníckym kapitánom Uhorčíkom. Za Rakúsko-Uhorska tu bolo väzenie a počas vojny tu zhromaždili bytčianskych židov a odviezli ich do koncentračného tábora. Jej kmeň museli zviazať železnými obručami, ktoré má vrastené do kmeňa. aby sa nerozpadla. Lipa si toho prežila naozaj veľa a dnes je zaslúžene chráneným stromom.

 1. Hruška obyčajná (Pyrus communis)

Lokalita: Laclavá, okres Turčianske Teplice, Žilinský kraj
Približný vek: 300 rokov
obvod kmeňa: 317 cm
výška stromu: 12 m

Dedičstvo pôvodných ovocinárov

Hruška je jediným zachovalým solitérom, ktorý sa zachoval z pôvodného ovocného sadu a dodnes ohromuje svojimi veľkými rozmermi a robustnosťou. Sad bol situovaný za dodnes zachovalým parkom, ktorý prináležal ku kúrií rodu Velič, tá však na začiatku nášho storočia úplne zanikla. Strom je vďaka svojej lokalite veľmi príjemným miestom oddychu. Svedčí o tom aj fakt, že okolie má neskutočnú atmosféru pokoja. Od stromu dovidíte na neďaleký gotický kostol v Políku, či na kostoly v Ivančinej. Rovnako je možné vidieť hory ako lúčanskú a krivánsku časť Malej Fatry, Veľkú Fatru, Kremnické Vrchy, žiar. Z východnej strany tvorí siluetu pôvodný prírodno krajinársky park šľachtickej rodiny Veličovcov.

 1. Lipa malolistá (Tilia cordata)

Lokalita: v blízkosti kultúrnej pamiatky Kalvária, obec Zákamenné, okres Námestovo, Žilinský kraj
Približný vek: 150 rokov
obvod kmeňa: 367 cm
výška stromu: 29 m

Lipa sĺz

Majestátna lipa, ktorá sprevádza osudy už šiestich generácií miestnych obyvateľov, bola vysadená pravdepodobne v roku 1862. Pevne obopínajúc maličkú kaplnku jednej z najstarších kalvárií v regióne, bola tichým svedkom už nespočetného množstva rôznych životných osudov. Je svedkom sĺz bolesti, ale i sĺz šťastia a vďaky, ktoré pokropili toto pietne miesto. Svojou nezlomnosťou stáť pri človeku v dobrom i zlom je inšpiráciou i pre nás ľudí, zvlášť v tomto náročnom období. Dnes je areál Kalvárie, ktorého súčasťou je tento strom, najvyhľadávanejšie miesto oddychu a duchovného života pre obyvateľov obce a taktiež i širšieho regiónu.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

EkopolisNadácia EKOPOLIS
– víziou nadácie je vyspelá občianska spoločnosť, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za jej vývoj a za stav životného prostredia. Spoločnosť, v ktorej majú občania záujem zapájať sa do správy vecí verejných, majú odvahu zaujať kritický postoj a záleží im na tom, aby rozvoj našej spoločnosti nebol na úkor budúcich generácií.
Čerpané z: www.ekopolis.sk

Nadácia Ekopolis, 02. 07. 2020 | Prečítané: 159 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Tomáš Profant
06-08-20 * 18:14
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:14
 Re: Paradox kapitalizmu
06-08-20 * 18:04
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore