www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @417
Počítadlo


Spam poison

Portál Pluska.sk sa snaží vydesiť svojich čitateľov: Nepravdivé slová o pápežovi

Keď novinári porušia vlastný etický kódex

Pluska.sk, portál denníka Plus JEDEN DEŇ, ktorý patrí do portfólia najväčšej slovenskej mediálnej spoločnosti News and Media Holding (podľa ich vlastného tvrdenia), uverejnil 24. novembra 2015 o 15.44 h pod autorstvom Pluska.sk/rd článok Pápež František vydesil svet: Kruté slová o Vianociach.

Honba kapitalistov za ziskom vedie občas novinárov k honbe za senzáciami, k šíreniu falošných správ. Sem tam vyslovene klamú, sem tam si niečo prifarbia, upravia, a to je tá vec, ktorú ľudia často kritizujú, že novinári sú nástrojom na manipulovanie ľudí. Lebo mne sa vidí, že tento článok vyslovene manipuluje s čitateľmi. Chce ich falošne uviesť do omylu (klamstvá?), že pápež ostro kritizuje Vianoce. V článku napísali:

„Vianoce sú podľa Františka vzhľadom na nedávne atentáty a celkové problémy sveta hanbou a ‚nezmyselným cirkusom‘.“

Neviem, odkiaľ toto vzali. Kto vie, môže prispieť komentárom pod článok v diskusii.

Vydavateľstvo News and Media Holding a.s. vydalo etický kódex, v ktorom požadujú od svojich novinárov, aby podávali čitateľom pravdivé, presné a neskreslené informácie. Zároveň novinárov upozorňujú, aby dôležité údaje pred zverejnením overovali aspoň z dvoch od seba nezávislých zdrojov. Ďalej sa v ich kódexe píše:

„Ak sa niektoré dôležité informácie nedajú z objektívnych dôvodov overiť, treba to pri ich zverejnení uviesť. Publikovanie neoverených informácií, respektíve informácií z nedôveryhodných zdrojov je zakázané.“

Podľa mňa autor článku porušil kódex, pretože sa mi nedarí nájsť iné zdroje, kde sa píše, že pápež František povedal, že Vianoce sú hanbou a „nezmyselným cirkusom“. Podľa mňa ide o výmysel autora (autorov?) článku. Alebo tento výmysel skadesi slepo prevzal. Bez overenia pravdivosti.

Našiel som článok Pope Francis: the Lord weeps for the sins of a world at war zo stránky Vatikánskeho rozhlasu. Ani v slovenskej verzii na stránke Vatikánskeho rozhlasu v článku Pápež František v rannej homílii: Čo zostane z tejto vojny? som nenašiel slová „hanba“ a „nezmyselný cirkus“ v súvislosti s tým, že by takto označil Vianoce.

Predpokladám, že podkladom pre článok na portáli Pluska.sk bola táto homília, lebo v článku napísali:

„‚Všade budú svetlá, oslavy, žiariace stromy, všetko bude ozdobené,‘ povedal pápež… Ruiny, tisíce detí bez vzdelania, toľko nevinných obetí a veľa peňazí do vreciek obchodníkov so zbraňami.“

A pápež povedal:

„We are close to Christmas: there will be lights, there will be parties, bright trees, even Nativity scenes – all decked out – while the world continues to wage war. The world has not understood the way of peace.“

A ešte:

„Ruins, thousands of children without education, so many innocent victims: and lots of money in the pockets of arms dealers. “

V slovenskej verzii:

„Ruiny, tisíce detí bez vzdelania, toľkí nevinní mŕtvi. Toľkí! A toľké peniaze vo vreckách obchodníkov so zbraňami.“

To je tak všetko, čo obsahuje článok na stránke Pluska.sk z homílie. Takže kde sú tie slová, o ktorých Pluska.sk tvrdí, že pápež František kritizoval vianočné sviatky? Opäť bulvár sa „vybulváril“ na klamstve.

Výraz bulvár znamená novinársky plátok, noviny podradnej úrovne, masovokomunikačné prostriedky, najmä tlač zameraná na senzácie, škandály, prinášajúca zveličené správy a klebety zo súkromného života populárnych ľudí (neraz neoverené).

Podľa mňa kapitalisti sledujú zisk, a neraz novinárov nezaplatia poriadne, a tak novinár si nemôže dovoliť strácať čas vypočutím homílie, a nedozvie sa, ako to presne pápež povedal. Novinár to nemá zaplatené, aby si overoval pravdivosť prevzatej správy zo zahraničnej tlače. Nejaký novinár chybne preloží pápežove slová, a potom sa roztočí kolotoč klamstiev. A novinár z portálu Pluska.sk sa nechal nachytať na omyle iného novinára. Kapitalisti si musia uvedomiť, že netreba sledovať len zisk z predaja tlače, z reklamy, ale treba dbať aj na to, aby zamestnanci boli riadne odmenení. Kapitalisti šetria na nesprávnom mieste, a potom to tak dopadne, že čitateľov načisto odradia, lebo keď čitateľ bude postupne prichádzať na to, že noviny klamú, tak ich prestane čítať.

Nečítam nič z portálu Pluska.sk. Dozvedel som sa o tomto článku z Diskusného fóra, kde ateista Scirocco vytvoril tému Vianoce sú nezmyselný cirkus.

Keď bol ateista Scirocco vyzvaný, aby citoval slová pápeža, tak vystrúhal zo seba slepého truhlíka. Neskôr v 39. príspevku napísal:

„Inak sa divím, že koľko ľudí zobralo môj príspevok vážne. To že niekto myslí vážne, že pápež si myslí, že Vianoce sú nezmyselný cirkus, si môže myslieť fakt len čitateľ Nového času a df.sk ;)“

Nie, myslí si to aj Scirocco, akurát po upozornení spozornel, pochopil, že naletel, a teraz sa hrá na slepú babu. Veru, niekomu je ťažké priznať si svoj omyl. Sám naletel na článok z portálu Pluska.sk, a teraz to chce hodiť na diskutujúcich v Diskusnom fóre. Okrem ateistu Scirocca si to totiž nikto na df.sk nemyslí.

Pejoratívny výraz truhlík znamená hlupák, hlupáčik, sprosták, sprostáčik (často v nadávke). Scirocco, bez urážky, ale nie je hanbou priznať si omyl. Nie je dôvod hanbiť sa za to, keď niekto naletí na falošné správy v novinách. Klamstvami v novinách sa to hemží. Niekedy nie je jednoduché zistiť pravdu.

Pápež použil talianske slovo „truccato“, čo sa dá pochopiť ako „slávnostne vyzdobiť“. Tak, ako to preložili vo Vatikánskom rozhlase: „všetko bude ozdobené“.

Možno portál Pluska.sk naletel na chybný preklad v správe With All the World at War, Christmas Is a ‘Sham,’ Says Pope Francis, ktorej autorom je Thomas D. Williams, Ph.D. Všímate si tento drobný detail? Autor je uvedený s titulom. V článku ide o vetu:

“Christmas is approaching: there will be lights, parties, lighted Christmas trees and manger scenes… it’s all a sham,” he said at Mass in his chapel Thursday at the Santa Marta residence where he lives in the Vatican.

Lenže nižšie v článku odkazuje na článok La strada della pace zo stránky L'Osservatore Romano. V článku sa píše:

„Lo si comprende ancora di più ora che «siamo vicini al Natale: ci saranno luci, ci saranno feste, alberi luminosi, anche presepi... tutto truccato: il mondo continua a fare la guerra, a fare le guerre. Il mondo non ha compreso la strada della pace».“

A z výrazu „tutto truccato“ spravil teológ Thomas D. Williams výraz „it’s all a sham“. A anglické slovo sham sa dá preložiť aj ako podvod, faloš, imitácia.

Mätúci je aj popis pod fotografiou pápeža v predmetnom článku na portáli Pluska.sk:

„Pápež František kritizoval vianočné sviatky.
Autor: SITA“

Lebo nejakého čitateľa to môže pomýliť, že autorom článku je tlačová agentúra SITA. Portál Pluska.sk z agentúry SITA prevzal len fotografiu. Ale agentúra SITA netvrdí, že „pápež František kritizoval vianočné sviatky“. Toto je už vlastná interpretácia fotografie pápeža Františka. Agentúra SITA podľa mňa ani s týmto článkom uverejneným na portáli Pluska.sk nemá nič spoločné. Aspoň som tento článok nenašiel na stránke SITA, ani na stránke Webnoviny.sk.

Poďakovanie:

Ďakujem Rudolfovi Dovičínovi za aktívnu pomoc pri hľadaní rôznych odkazov, ktoré sa týkali tejto témy. V článku som použil odkaz na stránku www.breitbart.com.

Archív:

Pluska.skEtický kódex vydavateľstva News and Media Holding a.s.Pope Francis: the Lord weeps for the sins of a world at warVatikánsky rozhlasScirocco: Vianoce sú nezmyselný cirkusAteista SciroccoBreitbart
Teológ Thomas D. Williams, Ph.D.L'Osservatore Romano: La strada della pace

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Naleteli ste niekedy na vtip (hoax), ktorý ste brali vážne?

Áno, som dôverčivý(á), naivný(á) (Počet hlasov: 53)
(26.77 %)

Áno, ale odvtedy si dávam veľký pozor (Počet hlasov: 37)
(18.69 %)

Áno, ale je mi to jedno, kvôli tomu sa svet nezrúti (Počet hlasov: 20)
(10.10 %)

Nie, ešte sa mi to nestalo (Počet hlasov: 88)
(44.44 %)Celkom hlasovalo: 198
Súvisiace články:
Fašisti bez hanby šíria klamstvá (21.08.2020)
Súdruh Blaha opäť trepe svoje bludy (09.06.2020)
Slovenskom sa šíri nebezpečný fašistický vírus mysle (26.05.2020)
Štefan Harabin – národný konšpirátor (09.04.2020)
Zamyslenie nad jedným falošným listom (29.03.2020)
Pravda šíri klamstvo (29.03.2020)
Nábožný joker s prezývkou „politolog“ šíri hoax (28.03.2020)
Ako sa komunista postupne mení na fašistu (17.03.2020)
Politik za SMER – sociálna demokracia Ľuboš Blaha šíri klamstvo (27.02.2020)
Komunista s prezývkou Kasafran opäť šíri klamstvo (10.02.2020)
Komunista František Kasanický šíri hoax o EÚ (20.07.2019)
Zarábaj 7 999 eur denne (19.07.2019)
Komunistovi unikla drobnosť pri šírení propagandy (28.07.2018)
Keď tzv. alternatívne spravodajstvo poškodzuje zdravý úsudok (22.03.2018)
Komunista šíri fašistickú konšpiráciu (02.03.2018)
Koniec sveta v roku 2018 nebude (19.01.2018)
Twain alebo Voltaire? (14.01.2018)
Verejná výzva pre humanistov z NIFMV (07.01.2018)
Eduard Chmelár a Martin Luther (01.11.2017)
Spamer admin@postarpat.sk klame, že e-mail info@humanisti.sk bol získaný z ich webových stránok (19.08.2017)
Na stránke ZEM A VEK je klamstvo (28.07.2017)
Stanovisko Parazitologického ústavu SAV v Košiciach k internetovému príspevku „Ústa nie sú zdroj zápachu z úst“ (13.07.2017)
Komediant Schutz (23.05.2017)
Hlavnespravy.sk naleteli na klamstvo (15.05.2017)
Antifašista Eduard Chmelár použil koláž, na ktorej je Angela Merkelová v póze s „hitlerovským pozdravom“ (05.02.2017)
Roman Bednár o Ježišovej sexualite (23.11.2016)
Keď Bednárovi hrabe v bedni (13.11.2016)
Hlavným dôvodom Kiskovej výhry bol zlý protikandidát, tvrdí Blaha (12.11.2016)
Prešľap v denníku SME (22.10.2016)
Ukážka demagógie v alternatívnych novinách (25.09.2016)
Konšpirácie ako nové náboženstvá (18.09.2016)
Klamstvo o Turecku (09.09.2016)
Kresťania šíria klamstvo o Jobsovi (05.08.2016)
Konšpiračné bludy: Bill Clinton je syn Winthropa Rockefellera a Mark Zuckerberg je vnuk Davida Rockefellera (29.07.2016)
666, šestky, šestkári, svetovláda a poblúznený rojčivý skeptik (27.07.2016)
Klamstvo o Winstonovi Churchillovi (17.07.2016)
Ižip naletel na lži (01.07.2016)
Humanista Kasafran naletel na nechutný žart (04.05.2016)
Hlúpa provokácia proti moslimom (02.01.2016)
Falošný výrok, ktorý nevyslovil prezident ČR Miloš Zeman (20.10.2015)
O pristátí na Mesiaci (22.07.2015)
Novinári šíria aj nepravdivé správy (22.07.2015)
Humanisti naleteli na vtip (18.07.2015)
Keď kňaz hovorí o pravde… (30.06.2015)
Hoax Voltaire (28.04.2015)
Ďalšia falošná správa z Donecka (22.03.2015)
Klamstvo v Pravde (17.03.2015)
Falošnú výzvu od Putina šíri aj hovorca Charty 2015 (15.03.2015)
Ide o snahu poškodiť predsedu ukrajinskej vlády Arsenija Petrovyča Jaceňuka? (08.03.2015)
Pozor na falošný otvorený list od Vladimira Putina (06.03.2015)
Hoax o trvanlivosti trvanlivého mlieka (18.10.2014)
Pozor na falošné informácie ohľadom Sociálnej poisťovne (17.10.2014)
Overujte si informácie, ktoré sa šíria internetom (06.10.2014)

Ján Parada, 13. 12. 2015 | Prečítané: 1931 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore