www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @692
Počítadlo


Spam poison

Podpáľ svoj dom a pomôžeš ekonomike!

Ešte pred 50 rokmi klasickí ekonómovia považovali za prejav životaschopnosti ekonomiky, keď dokázala produkovať veci, ktoré ľudia chcú (a vedia za ne aj zaplatiť).

Dnes bola ekonomika predefinovaná na čosi, čo sa nazýva hrubý domáci produkt, v skratke HDP. V poslednej dobe sa začína ozývať čoraz viac hlasov, ktoré spochybňujú výpovednú hodnotu tohto ukazovateľa, ktorý má takú kľúčovú rolu vo fiškálnej a sociálnej politike. Myslíme si, že neexistuje lepší spôsob, ako poukázať na jeho slabiny ako navrhnúť pár extravagantných spôsobov, ktoré zaručene pomôžu zvýšiť tento tak ekonómami a politikmi zbožňovaný ukazovateľ.

Dom v plameňoch

Čo môžu urobiť deti: Čo najskôr sami začnite rodiť svoje deti. Najlepšie je, keď sú choré, vyžadujúce si stálu lekársku starostlivosť. Výdavky na zdravotníctvo predstavujú takmer 14 percent HDP a my nesmieme poľaviť v raste. A keď tieto deti sa stanú tínedžermi, povzbudzujte ich, aby sa stali mladistvými delikventmi. Keď ich zatknú kvôli nejakému odpornému činu a odsúdia do väzenia na dlhú dobu, ekonomika dostane ďalší stimul.

Čo môžete urobiť vy: Rozveďte sa! Výdavky na právnikov, nutnosť dvoch bytov a všetkého, čo je spojené s dvomi domácnosťami: nábytok, vybavenie kuchyne, práčky a podobne, to všetko tvorí významnú súčasť HDP. Rozvody povzbudzujú spotrebiteľský dopyt.

Rozbite dačo vo svojom dome, napr. okno, taniere, televízny prijímač. Výmena týchto vecí pomáha zvyšovať HDP a vytvára pracovné miesta.

Roztrieskajte svoje auto. Bude ho treba opraviť alebo aj kúpiť nové. Automobilový priemysel zamestnáva priamo alebo nepriamo každého siedmeho pracovníka v Spojených štátoch a oni si potrebujú zarobiť. Ak však chcete dosiahnuť skutočne ohromné výsledky, nejakou nedbanlivosťou zariaďte, aby vám zhorel dom! Nebojte sa, poisťovňa vám to zaplatí a stavebné práce aspoň na chvíľu zamestnajú mnoho ľudí.

Necvičte, nečistíte si zuby. Prejedávajte sa, fajčte, pite a buďte chorý. Dbajte o to, aby to isté robila aj členovia vašej rodiny. Čím viac peňazí budete vynakladať na jedlo, cigarety, alkohol a potom na lekársku starostlivosť, tým vyšší bude HDP.

Najmite si pomocnicu v domácnosti, ktorá sa bude starať o deti a donúťte svoju manželku, aby šla do práce. Toto bude pre ekonomiku dvojnásobne prospešné, pretože: (1) keď sa o vaše deti a domácnosť stará manželka, toto sa nezapočítava do HDP, pretože za to nedostáva plat. Ale práca pomocnice zvyšuje HDP; a (2) keď vaša manželka ide do práce mimo domu, to sa tiež započíta do HDP!

Najmite si právnika a niekoho zažalujte (honoráre právnikom sú priamo pripočítavané do HDP).

Čo môžete vyviesť svojím susedom? Výtržnosti a podpáľte štvrť. Prebudovanie dá ľuďom prácu a to je veľmi prospešné pre HDP.

Založte nejaký gang. Páchajte zločiny s výhľadom, že vás chytia. Čím viac ľudí vo väzení, najmä ľudí, ktorí by inakšie boli aj tak bez práce, tým prosperujúcejšia ekonomika. V dnešnej dobe budovanie a manažment väzníc sa stalo jedným z najrýchlejšie rastúcich odvetví, nehovoriac o bezpečnostnom biznise.

Veci, ktoré môžu robiť podniky: Znečisťujte životné prostredie — obrovská ropná havária by bola čosi úžasné! Jej odstraňovanie ohromne prospieva rastu HDP. Investujte do budovania nehnuteľností, napr. priehľadné budovy s krátkou životnosťou. Tieto zvyšujú HDP, keď sa stavajú, ale keď sa demolujú alebo stoja prázdne či málo využívané, plytvanie sa už od neho neodpočítava. Podobne spoločnosti môžu postaviť nadmerné podnikové kapacity (ako to urobilo IBM v polovici osemdesiatych rokov 20. storočia do výšky 30 miliárd USD). To všetko sa započítava do HDP. A znovu, keď sa spoločnosti potom „zoštíhľujú“ od HDP sa už nič neodpočítava. Je to systém kalkulačky, ktorej chýba mínusová klávesa.

Aby ste dosiahli lepšie výsledky, zatiahnite do toho štát: lobujte svojich zvolených predstaviteľov, aby dvíhali dane a míňajte viac peňazí. Vynakladanie štátnych peňazí na tovary a služby zvyšuje HDP a „vytvára“ pracovné miesta.

Rozpútajte vojnu. Podľa možnosti niekde ďaleko, kde Američania neprídu o život. Bombardéry, tanky, náboje… to všetko zvyšuje HDP. Taktiež posielajte rakety ďalekého doletu Stinger oslobodzovacím armádam do krajín kdekoľvek vo svete, ako je napríklad Afganistan. Nie je vylúčené, že niektoré z takýchto rakiet budú použité na zostreľovanie civilných lietadiel. Výroba nových lietadiel pomôže ekonomike a keď sa do toho zapoja právnici, potom to bude pre HDP bonus.

Kritizujte šetrnosť! Ľudia, ktorí sú šetrní, v skutočnosti poškodzujú ekonomiku, pretože nemíňajú peniaze. (Ekonómovia to nazývajú „paradox šetrnosti“, ako keby nikdy nepočuli o tom, že protirečenia neexistujú.) Keď ľudia míňajú svoje úspory, hodnota týchto nákupov je pripočítavaná k HDP. Keď úspory nemíňajú, ekonomika trpí. Ako najlepšie odrádzať ľudí od šetrenia? V prvom rade treba čo najviac zdaňovať úroky z úspor: Po druhé, a to je to najlepšie, znehodnoťte menu! Tlačením stále väčšieho množstva peňazí môžeme rozriediť hodnotu úspor (osobitne úspor dlhodobých, ako sú ich penzijné fondy) a tajne z ich kradnúť pre politikov, aby ich míňali a tým zvyšovali HDP.

Spravte z prírody svojho spojenca: Dúfajte v prírodné katastrofy: hurikán, zemetrasenie, veľký požiar, povodeň. Katastrofy sú obrovským stimulom práve kvôli rekonštrukciám a opravám, ktoré vyvolávajú.

Z anglického originálu Burn Your House, Boost the Economy preložil Mikuláš Hučko.

Ilustračné foto: © House Fire

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Lawrence M. Parks
– je výkonný riaditeľ Nadácie pre podporu finančného vzdelania (Foundation for the Advancement of Monetary Education)
– Nadácia pre ekonomické vzdelanie (The Foundation for Economic Education) je nepolitická, nezisková, zdaneniu nepodliehajúca vzdelávacia organizácia, ktorá neprijíma žiadne peniaze daňových poplatníkov, FEE je financovaná výhradne súkromnými osobami, nadáciami a firmami, a predajom jej publikácií
Čerpané z: Paradigma.sk – knihy, ktoré pomáhajú meniť svet

Lawrence M. Parks, 04. 02. 2010 | Prečítané: 3044 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (705 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (177 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1230
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore