www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @720
Počítadlo


Spam poison

Podnet na preskúmanie porušenia Ústavy a zákonov SR

O okamžitom zabezpečení zrušenia akýchkoľvek opatrení štátnych inštitúcií vedúcich k náboženskej segregácii

Komu: Generálna Prokuratúra SR
Bratislava
Vec: Podnet na preskúmanie porušenia Ústavy a zákonov SR
a zamedzenie nezákonného konania

Už v piatok 3. 7. 2015 vo vysielaní RTVS odznela informácia z tlačovej besedy ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka o tom, že Slovensko podporí riešenie utečeneckej krízy prijatím 100 rodín sýrskych kresťanov. 21. 7. 2015 v spravodajstve z tlačovej besedy predsedu vlády SR bola táto informácia potvrdená. Predstava, že úradník pod štátnymi symbolmi Slovenskej republiky selektuje utečencov, ktorí sú mnoho dní v strádaní na úteku podľa znalostí evanjelia, náboženskej príslušnosti a rozhoduje o ich osude a osude ich detí, sa ma hlboko dotýka a uráža ma.

Sme dennodenne svedkami neúcty politikov voči Ústave Slovenskej republiky, ústavným princípom a medzinárodným dokumentom o občianskych a ľudských právach. Zoznam prehreškov by presahoval rámec tohto dokumentu.

Dych však vyráža neúcta, ignorancia a arogancia „v priamom prenose“.

Prvý oddiel slovenskej ústavy v článku 1 uvádza:

Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

V časti „Základné práva a slobody“ sa uvádza:

Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.

Je nepredstaviteľné, že médiá alebo dokonca predstavitelia vlády zodpovední za dodržiavanie ústavy a zákonov si dovolia takto pošliapať vlastnú ústavu a zákony. Pristupovať k ľuďom v tiesni, v ohrození vlastných životov a osudov svojich rodín a selektovať ich podľa náboženskej príslušnosti je hrubou urážkou ľudskosti a verím, že aj kresťanskej viery. Dúfam, že sa žiadna cirkev ani veriaci nezúčastnia na takomto zneužití náboženstva.

V tejto súvislosti sa obraciam na generálnu prokuratúru, aby toto hrubé porušenie ústavného poriadku preskúmala. Bez ohľadu na skúmanie, aby okamžite zabezpečila zrušenie akýchkoľvek opatrení štátnych inštitúcií vedúcich k náboženskej segregácii a porušovaniu občianskych a ľudských práv na Slovensku alebo orgánmi SR.

Uvádzam, že Trestný zákon pamätá na tieto zločiny v § 424, odsek 1:

Kto sa vyhráža jednotlivcovi alebo skupine osôb pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine, pôvodu rodu alebo pre ich náboženské vyznanie, ak je zámienkou pre vyhrážanie sa z predchádzajúcich dôvodov, spáchaním zločinu, obmedzovaním ich práv a slobôd alebo kto také obmedzenie vykonal alebo kto podnecuje k obmedzovaniu práv a slobôd niektorého národa, národnosti, rasy alebo etnickej skupiny, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

Viem, že na Slovensku sa toleruje porušovanie ústavy a zákonov, ale zavedenie selekcie podľa náboženstva je podľa mňa hrubou nezákonnosťou vyraďujúcou Slovensko z civilizovanej spoločnosti. Verím, že môj názor potvrdia aj všetci, ktorí disponujú primeraným intelektom a rešpektom k našej ústave a k ľudským právam.

S pozdravom
Ing. Juraj Janošovský

Pod čiarou

Poznámky (výber z diskusie k podnetu na preskúmanie porušenia Ústavy a zákonov SR):

Diskusia o utečencoch sa bohužiaľ odohráva v nalinkovaných rozmeroch „globálnych projektov“. ( Budem o tom ďalej diskutovať…)

Tento podnet je však o inom: o selekcii (v tomto prípade podľa náboženskej príslušnosti).

Už dávnejšie som v ČT počúval hlavnú odborníčku ČR pre onkológiu. Rozprávala o tom, že liečba niektorých diagnóz je taká drahá, a zdroje obmedzené, že je postavená pred otázku koho liečiť a koho nie.

Spoločnosť, ktorá formuluje pre „občana“ povinnosť rozhodovať o živote a smrti iného je zvrátená. A obeťou sú nielen odsúdenci (na smrť) ale aj sudcovia. Predstava života po tom, čo treba rozhodnúť medzi dvoma ľuďmi, je pre zodpovedného človeka obludná.

Reagujem (primárne) na schému, že niekto má rozhodnúť Ty smieš a Ty nie. V situácii, že je niekto na úteku s rodinou! Môže vzniknúť dilema: matka kresťanka, otec bezverec, alebo moslim – odoženieme rodiča od detí, vylúčime túto rodinu? Alibisticky sa vyhneme rozhodnutiu: a „rodinu“ preskočíme? Kto má to právo (a zodpovednosť) rozhodnúť? Považujem za obludnú predstavu, že niekto bude „testovať“ znalosť evanjelií a potom určí – Ty si kultúrne kompatibilný a Ty nie. V situácii, keď je utečenec určite vyčerpaný a určite v strese, s rodinou – vníma „zodpovednosť“ za osud svojich detí! … Je to pre mňa obludný obraz moderného (aktuálneho) fašizmu.

Ústavu chápem aj ako historickými zápasmi dosiahnutú dohodu medzi rôznymi postojmi, ako určitú poslednú pevnú zem, bezpečnú pevninu… A hrozím sa jej erózie, spochybňovania dosiahnutého. Delenia ľudí na kategórie – v tomto prípade podľa viery. V popretí „egalité“ je základ nespravodlivosti. Kdesi v Biblii sa píše: „Čokoľvek ste neurobili jednému z týchto najmenších, ani mne ste to neurobili.“ Selekciu považujem za predkresťanskú a úbohú…

Tie citácie našej ústavy sú záväzné nielen pre naše „územie“. Nielen pre „našich“ je vyjadrením, že táto komunita, táto „vec spoločná/verejná/ľudová“ ctí si deklarované princípy. Rešpektuje, obhajuje a propaguje ich. Predstava, že naša Ústava je ohybným paragrafom na presadzovanie našich „záujmov“ ma odpudzuje. Ústavní činitelia nie sú agenti oligarchických, finančných, partajných alebo iných záujmov. Sú naši reprezentanti, konajú v našom mene a za nás. My ich zmocňujeme (alebo nie?). Chcem dať najavo: v mojom mene komisári selektujúci v utečeneckých táboroch zbedačených utečencov nekonajú. A konajú v rozpore s Ústavou, a nemajú právo konať v mene Slovenskej republiky.

Nebudem pre rozsah problému „riešiť“ celú utečeneckú dilemu. Iba konštatujem: bez obmedzení rešpektujeme voľný pohyb peňazí (najnovšie nejaká zahraničná banka „financuje“ parlamentné voľby R. Procházku) a špekulujeme o voľnom pohybe ľudí. Arabský šejk si môže kúpiť hotel, fabriku, bordel, desať blondínok a eritrejský černoch je podozrivý „ekonomický“ emigrant (jeho politický odpor k pomerom je nepodstatný). Iste treba riešiť problémy Afriky, ale je to rovnako nereálne ako riešiť problémy prijatím utečencov. Neviem si predstaviť reštitúcie za ukradnuté a vyvezené suroviny, diamanty, zlato, potraviny od Rímskej ríše po moderný neokolonializmus, reštitúcie za milióny otrokov zadarmo pracujúcich v záujme amerických a európskych otrokárov (a za tie milióny utopených v Atlantiku a Stredozemnom mori)… Vždy je to o „práve“ bohatých a oklieštení práv chudobných. Nie som od reality odtrhnutý savonarolovský moralista. Iba zastávam názor korektného jednania. Nemáme „ospravedlňovať“ našu neochotu uvoľniť reguláciu imigrácie podozreniami o rozširovaní terorizmu či kultúrnej neprispôsobivosti menejcennosťou imigrantov. Treba verejne povedať, čím sú naše možnosti limitované (subjektívne a objektívne). A o tom inokedy…

Dúfam, že rozdielne názory nás neoddeľujú, ale zbližujú: veľa z toho, čo uvádzate je racionálne, je legitímne a treba o tom diskutovať. V diskusii možno dospievať k win-win kompromisom a hľadať reálne riešenia. Imigranti nás „zaskočili“, problém nás vyzlieka donaha aj preto, že riešime – zahltení dobou – aktuálnu agendu a strácame kontúry strategických riešení…

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Juraj JanošovskýIng. Juraj Janošovský
– narodil sa v roku 1953, vzdelaním technik, pôsobil vo viacerých zväzáckych a straníckych funkciách na viacerých úrovniach, aj na federálnej a národnej úrovni; bol napríklad predsedom SÚV SZM (1988 – 1990), predsedom Zväzu komunistov (1991 – 1992)
– po prevrate pracoval ako novinár (Haló noviny, Nové slovo, Úsvit, Alternatíva); publikuje v alternatívnych periodikách a angažuje sa v hnutí radikálnej ľavice na Slovensku
– je členom SZPB, SSN, hovorcom Ligy pre národnú a sociálnu záchranu (OZ od r. 1994), zakladateľom neformálneho združenia Spolok priateľov zdravého rozumu (2015)
Čerpané z: vlastný zdroj

Juraj Janošovský, 27. 07. 2015 | Prečítané: 1191 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom