www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @578
Počítadlo


Spam poison

Pochôdzka so starým veteránom

Čitateľský maratón sa začne 28. mája 2013

Už desiaty jubilejný ročník Literárneho maratónu alebo 24 hodinového nonstop čítania organizuje v dňoch od 28. do 29. mája 2013 Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach v spolupráci s Jazzovou sekciou v Prahe. Jeho ústrednou témou bude život a dielo asi najznámejšieho košického rodáka Sándora Máraiho. Medzi knihami, z ktorých si účastníci zvolia úryvky pre svoje 15-minútové čítanie, by mali preto dominovať práve tie, ktorých autorom je spomínaný Sándor Márai.

Čitateľský maratón sa začne 28. mája 2013 o 10.00 v priestoroch centrálnej požičovne Verejnej knižnice Jána Bocatia (Hviezdoslavova 5) a potrvá nepretržite do 10.00 nasledujúceho dňa. Okrem slovenského a maďarského jazyka zaznejú ukážky z kníh Sándora Máraiho aj anglickom, talianskom, nemeckom a francúzskom preklade.

„Snažili sme sa vyberať také jazyky, ktorými sa hovorí v krajinách, kde Márai istý čas pôsobil,“ vysvetlila riaditeľka Verejnej knižnice Jána Bocatia Klára Kernerová a ďalej dodala, „vďaka spolupráci so Slovenskou knižnicou pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči sa bude po prvýkrát čítať Spoveď mešťana v Braillovom písme.“

Novinkou pripravovaného ročníka bude rozšírenie čítania mimo priestory knižnice, do ulíc mesta. Keďže tohtoročný maratón bude venovaný Máraimu, organizátori zvolili päť lokalít, ktoré sú určitým spôsobom spojené so životom alebo dielom tohto spisovateľa. Čítanie v exteriéri pod názvom Košická pochôdzka prebehne 28. mája 2013 od 15.00 a zhostí sa ho herec divadla Thália Peter Dudás, ktorého bude na veteránovi z roku 1930 sprevádzať neveľká skupinka ľudí oblečených v odevoch inšpirovaných módou prvej tretiny minulého storočia.

„Naším cieľom je okrem prezentácie Máraiho diela, pokúsiť sa aj o navodenie atmosféry života mestskej society tohto obdobia, teda éry, ktorú tento autor vo svojich knihách najviac tematizoval,“ povedala Kernerová.

Košická pochôdzka vyvrcholí poeticko-hudobným pásmom …ŽIL SOM, ktoré sa uskutoční o 19.00 v kaviarni Hotela Bankov. Počas neho bude Sándor Márai predstavený ako básnik. Ukážky z jeho poetickej tvorby prednesú v maďarčine a slovenčine Emese Nagyová a Peter Vilhan. Hudobne ich bude sprevádzať kapela Evgenij Šuk duo.

V neskorých večerných hodinách, o 22.00 osvetlia literárny maratón na Hviezdoslavovej 5 sviece, ktoré zhoria do tla ako symbolický odkaz na jedno z najvýznamnejších diel a 113. výročie narodenia Sándora Máraiho.

Účasť na non stop čítaní prisľúbila aj generálna konzulka Maďarskej republiky v Košiciach Éva Czimbalmosné Molnárová, viceprimátorka mesta Košice Renáta Lenártová a manželka prezidenta spoločnosti U. S. Steel Košice Mary Rintoulová. Hlavnými aktérmi maratónu však aj naďalej ostávajú bežní ľudia, čitatelia knižnice alebo široká verejnosť so záujmom o čítanie.

„Svojich pätnásť minút slávy“ si budú môcť pripomínať prostredníctvom fotografií vyhotovených počas maratónu a vystavených v priestoroch knižnice do 30. júna 2013. Tak ako posledné roky aj tentoraz bude čítanie prenášané internetom do celého sveta.

Ako už býva v súvislosti s maratónom dobrým zvykom, aj tento rok pripravila Verejná knižnica Jána Bocatia pre všetkých tých, ktorí sa ho zúčastnia odmenu. Pôjde o voľnú vstupenku na hudobný večer JAZZyk mojej DOBY, ktorý sa uskutoční 29. mája 2013 o 17.00 v budove knižnice (Hviezdoslavova 5). Hudobné zoskupenie Lounge trio na ňom zahrá známe hity klasického jazzu. Počas večera budú vyžrebovaní účastníci maratónu, ktorí získajú knihy „maraiovky“ z vydavateľstva Kalligram.

Literárny maratón

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Verejná knižnica Jána Bocatia
– kultúrna inštitúcia Košického samosprávneho kraja
Hlavná 48
042 61 Košice
Čerpané z: www.vkjb.sk

VKJB, 21. 05. 2013 | Prečítané: 1695 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (12 hl.)
 
Nie (8 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 20
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore