www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @558
Počítadlo


Spam poison

Poľská cirkev musí po prvý raz zaplatiť za svojho pedofilného kňaza

Historicky prvý prípad

Varšava – 150 000 zlotých (približne 36 000 eur) má podľa súdu dostať Poliak, ktorý sa v detstve stal obeťou sexuálneho zneužívania miestnym kňazom. Peniaze, ktoré majú pokryť náklady na liečbu, musí mužovi vyplatiť daná farnosť a diecéza. V Poľsku ide o historicky prvý prípad, keď obeť požadovala odškodnenie nielen od páchateľa, ale i od cirkvi, uviedla agentúra AFP.

Zdroj: ČTK/AP/Alik Keplicz

Zdroj: ČTK/AP/Alik Keplicz

Muž, o ktorom médiá hovoria ako o Marcinovi K., chcel po cirkvi pôvodne 200 000 zlotých (približne 49 000 eur) a ospravedlnenie v celoštátnej tlači. Obe strany ale došli v piatok k dohode a dohodli sa na tom, že muž žalobu stiahne a zriekne sa všetkých nárokov, zatiaľ čo farnosť a diecéza mu „v geste kresťanskej pomoci“ zaplatí psychoterapiu.

Marcin K. však v rozhovore s rozhlasovou stanicou TOK FM priznal, že má v súvislosti s výsledkom súdneho konania „rozporuplné pocity“. Napriek tomu je ale rád, že už má všetko za sebou.

„Na to gesto kresťanskej pomoci som musel čakať dva roky. Ale každá dohoda, nech ako chatrná a neuspokojivá, je lepšia než najlepší rozsudok,“ uviedol Marcin K.

Mladý muž sa stal obeťou zneužívania v 12 rokoch, čo bolo niekedy okolo roku 2000. Až o osem rokov neskôr sa rozhodol o všetkom prehovoriť. Kňaz, ktorý ho zneužíval, bol odsúdený na dva roky. Zatiaľ si odsedel menej než rok a pol, a za dobré správanie by mal byť teraz prepustený, uviedli poľské médiá.

Zdroj: ČTK/ZUMA/Evandro Inetti

Pápež František nedávno odslúžil omšu za obete zneužívania zo strany kňazov (zdroj: ČTK/ZUMA/Evandro Inetti)

Poľský primas: Obetiam zneužívania zriadime centrá

Toho roku vo februári oznámil poľský primas Wojciech Polak, že poľská katolícka cirkev plánuje zriadiť štyri až päť kontaktných centier pre ľudí, ktoré sexuálne zneužili duchovní. V centrách budú môcť získať nielen psychologickú, ale i právnu pomoc.

„Úlohou týchto centier by bolo tiež doprevádzať poškodeného človeka počas všetkých úkonov, odporúčať mu, kedy a kam sa má prihlásiť a neskôr dozerať, ako sa veci vyvíjajú,“ povedal Polak.

Arcibiskup zároveň menoval zástupcu cirkvi pre obete sexuálneho zneužívania a duchovného, ktorý sa má venovať tejto skupine veriacich.

Poľská katolícka cirkev sa s problémom sexuálneho zneužívania zo strany duchovných začala porátať minulý rok v lete, niekoľko mesiacov potom, čo zažila sériu škandálov okolo pedofilných kňazov. Tieto škandály otriasli jej pozíciu v krajine, kde sa za katolíkov označuje okolo 90 percent ľudí. Zástupcovia katolíckej cirkvi minulý rok v auguste učinili pokánie a požiadali o odpustenie boha i ľudí, ktorým duchovní ublížili.

Koľkých ľudí sa problém sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi týka, nie je jasné. Podľa koordinátora poľskej biskupskej konferencie pre ochranu detí a mládeže Adama Žaka bolo v rokoch 2010 až 2013 kvôli sexuálnemu zneužívaniu mladistvých odsúdených najmenej 19 kňazov.

Čítajte tiež:

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Česká televize
Česká televízia vznikla k 1. 1. 1992 podľa zákona o Českej televízii (zákon č. 483/1991 Zb.) ako televízna služba verejnosti Českej republiky
Čerpané z: Polská církev musí poprvé zaplatit za svého pedofilního kněze; 24. 3. 2015, 10.26 h, autor: ČT24, zdroj: ČTK

Česká televízia, 24. 03. 2015 | Prečítané: 771 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore