www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @304
Počítadlo


Spam poison

Plast sa mení na šperk

Z plastového odpadu s hodnotou niekoľkých stotín centa sa môže stať hodnotný interiérový prvok, módny doplnok alebo umelecké dielo

Plast dnes využívame v každej oblasti ľudskej činnosti. V momente, keď sa stáva odpadom, často myslíme na jeho ďalšie využitie. Potreba recyklovať je dnes už prirodzenou súčasťou mnohých domácností. Existujú však aj možnosti upcyklácie, kedy dostávajú nepotrebné predmety „druhú šancu“ a môžu ešte v budúcnosti poslúžiť.

Z plastového odpadu s hodnotou niekoľkých stotín centa sa môže stať hodnotný interiérový prvok, módny doplnok alebo umelecké dielo. Táto myšlienka inšpirovala mladú umelkyňu Jaroslavu Frajovú z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorá oslovila vedkyňu z Ústavu polymérov SAV Alenu Šiškovú a začali spolupracovať.

„Jarka prišla s nápadom použiť na vytvorenie svojich umeleckých diel pokročilú technológiu prípravy nanovlákien v elektrickom poli. Myšlienka sa mi zapáčila natoľko, že som dospela k záveru, že by bolo zaujímavé využiť plastové fľaše na prípravu Jarkiných dizajnérskych kúskov,“ hovorí Dr. Alena Šišková z Ústavu polymérov SAV.

„V obchode kúpenú fľašu z minerálky som si nastrihala na malé kúsky a postupne rozpustila vo vhodnom rozpúšťadle, roztok som zvláknila v elektrickom poli, pričom tvoriace sa vlákna dopadali priamo na Jarkine drôtené objekty,“ popísala spôsob vzniku Alena Šišková.

Z tejto spolupráce vzniklo niekoľko zaujímavých interiérových objektov a kolekcií šperkov, ktoré môže vzhliadnuť aj verejnosť, a tak vznikla výstava NANO – Art. Tvoria ju 3 tematické okruhy: „Svetlo v priestore“, „Kolekcia šperkov – Cocoons“ a „Záznam okamihu“. Tieto interiérové objekty už majú za sebou medzinárodné výstavy, ako sú Textile of Today, Cena Oskara Čepana, ale aj prehliadky študentských prác na Akademie bildenden Kunst in Wien a Future v Plzni. Kolekcia šperkov sa dostala aj na Medzinárodné bienále designu do brnianskeho Technického múzea.

Historicky prvá výstava NANO – Art v priestoroch Ústavu polymérov SAV bude trvať do 15. januára 2017.

Archív:

Šperk (Jaroslava Frajová, Alena Šišková)Šperk (Jaroslava Frajová, Alena Šišková)

Vložila: Monika Hucáková.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SAVÚrad Slovenskej akadémie vied
– vykonáva úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti akadémie ako vedeckej inštitúcie a úlohy spojené s povinnosťami akadémie ako správcu rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľa organizácií
Čerpané zo: SAV

SAV, 16. 12. 2016 | Prečítané: 453 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Kto sa mýli?
20-02-20 * 18:22
 Nevzdelanci v PSN
19-02-20 * 07:16
 Re: Nebezpečný vírus ohrozuje
15-02-20 * 14:40
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom