www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @610
Počítadlo


Spam poison

Petícia: Je na čase, aby nám obuvnícke firmy povedali, kde šijú naše topánky

Najväčšie problémy: Zlé bezpečnostné štandardy, nízke mzdy a nefunkčnosť odborov

Agra (India)

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 940 × 320 bodov.

Praha 16. mája 2017 – Zlé bezpečnostné štandardy, nízke mzdy a nefunkčnosť odborov. To sú hlavné problémy, ktorým musia čeliť ľudia, ktorí pre nás najmä v Ázii šijú naše topánky. Bežný spotrebiteľ však nemá možnosť dozvedieť sa čokoľvek o podmienkach výroby. Nezistí totiž ani to, kde presne boli jeho topánky vyrobené, pretože firmy nemajú povinnosť tieto údaje uverejňovať. Preto bola v 15 európskych krajinách, vrátane Českej republiky, tento týždeň uverejnená petícia vyzývajúca obuvnícke značky k transparentnosti a k prevzatiu zodpovednosti za podmienky vo svojich dodávateľských reťazcoch. Verejnosť ju môže podpísať na stránke NaZemi.

Change Your Shoes

Petícia je súčasťou kampane Change Your Shoes, ktorá je v Česku známa pod názvom Obuj se do toho a vedie ju organizácia NaZemi.

„Pokiaľ budeme vedieť, od ktorých tovární značky nakupujú, môžeme ich lepšie v konkrétnych prípadoch primäť k prijatiu zodpovednosti. Firmy sa už nebudú môcť vyhovárať. Spotrebitelia zároveň budú mať možnosť vedomejšie sa rozhodovať pri svojich nákupoch,“ uviedol k petícii koordinátor kampane Obuj sa do toho Petr Mareš z organizácie NaZemi.

Petícia je adresovaná známym obuvníckym značkám, vrátane značiek Deichmann, Camper, Prada, Birkenstock, CCC či Leder & Schuh. Signatári petície svojím podpisom vyzývajú uvedené značky, aby uverejnili mená a adresy všetkých svojich dodávateľov. Petícia ďalej požaduje, aby firmy lepšie informovali o krokoch, ktoré podnikajú, aby z výroby vylúčili nebezpečné chemické látky. A rovnako, aby dokázali, že rešpektujú ľudské práva pracovníkov a pracovníčok, ktorí pre nich topánky vyrábajú, a zaistili im spravodlivé mzdy a bezpečné pracovné podmienky.

V roku 2015 bolo na celom svete vyrobených viac než 23 miliárd párov topánok. Celkom 87 % svetovej výroby pochádza z Ázie, najmä z Číny. Pre obuvnícky priemysel sú typické extrémne nízke mzdy a dlhé nútené nadčasy, ako aj detská práca. Robotníci a robotníčky pracujú v nebezpečných pracovných podmienkach. Hrozí im vyššie riziko rakoviny, majú dýchacie ťažkosti a trpia ochoreniami kože, časté sú i zranenia [1, 2, 3]. Typická je pre tento sektor tiež tzv. domáca práca. Domáce pracovníčky a pracovníci nemajú žiadne pracovné zmluvy, žiadne sociálne zabezpečenie a dostávajú len zlomok stanovenej minimálnej mzdy [4].

V minulosti sa pomocou obdobných medzinárodných iniciatív napríklad podarilo primäť firmy k vyplateniu odškodného robotníkom, ktorí boli zranení v dôsledku zrútenia továrenského komplexu Rana Plaza v Bangladéši, alebo primäť firmu Adidas, aby vyplatila odstupné zamestnancom továrne PT Kizone v Indonézii.

Petíciu v českom jazyku je možné podpísať na webovej stránke: www.nazemi.cz/petice-obujse.

Pod čiarou

Poznámky a doplňujúce informácie:

[1] Správa o ľudských právach v globalizovanom obuvníckom priemysle

[2] Výskum pracovných podmienok v garbiarskom a obuvníckom priemysle v Indii

[3] Výskum pracovných podmienok v obuvníckom priemysle v Albánii, Bosne a Hercegovine, Macedónsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku

[4] Pracovné podmienky v garbiarskom a obuvníckom priemysle v Indonézii

NaZemiNaZemi presadzuje globálne vzdelávanie, usiluje o zodpovednosť firiem za vlastné dodávateľské reťazce a propaguje fair trade ako účinnú podporu pestovateľov a pestovateliek z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky.

Ušili to na násPopri odevnom priemysle, ktorému sa NaZemi venuje už osem rokov (pozri kampaň www.usilitonanas.cz), sa táto organizácia v ostatných troch rokoch zameriava tiež na zlepšovanie pracovných podmienok v obuvníckom priemysle, a to v rámci medzinárodnej iniciatívy Change Your Shoes (v Česku pod názvom Obuj se do toho; na Slovensku pod názvom Zmeň svoje topánky). Koná tak spoločne s 15 európskymi a 3 ázijskými organizáciami, ktoré sa zameriavajú na dodržiavanie ľudských práv pri výrobe tovarov. Spoločne zvyšujú povedomie spotrebiteľov, podnecujú zmeny zákonov a posilňujú zodpovednosť firiem v oblasti pracovných podmienok.

Clean Clothes Česká republikaV októbri 2014 vstúpila organizácia NaZemi spoločne s Ekumenickou akadémiou do medzinárodnej aliancie Clean Clothes Campaign. Vznikla tak česká pobočka Clean Clothes Česká republika. Česká republika sa stala 16. členom aliancie, a organizácia NaZemi sa tým pripojila k viac než 250 organizáciám z celého sveta.

Európska vlajkaProjekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Obsah projektu je celkom na zodpovednosti NaZemi a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 16. 05. 2017 | Prečítané: 670 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore