www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistov Ateisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republiky
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @543
Počítadlo


Spam poison

Petícia: Je na čase, aby nám obuvnícke firmy povedali, kde šijú naše topánky

Najväčšie problémy: Zlé bezpečnostné štandardy, nízke mzdy a nefunkčnosť odborov

Agra (India)

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 940 × 320 bodov.

Praha 16. mája 2017 – Zlé bezpečnostné štandardy, nízke mzdy a nefunkčnosť odborov. To sú hlavné problémy, ktorým musia čeliť ľudia, ktorí pre nás najmä v Ázii šijú naše topánky. Bežný spotrebiteľ však nemá možnosť dozvedieť sa čokoľvek o podmienkach výroby. Nezistí totiž ani to, kde presne boli jeho topánky vyrobené, pretože firmy nemajú povinnosť tieto údaje uverejňovať. Preto bola v 15 európskych krajinách, vrátane Českej republiky, tento týždeň uverejnená petícia vyzývajúca obuvnícke značky k transparentnosti a k prevzatiu zodpovednosti za podmienky vo svojich dodávateľských reťazcoch. Verejnosť ju môže podpísať na stránke NaZemi.

Change Your Shoes

Petícia je súčasťou kampane Change Your Shoes, ktorá je v Česku známa pod názvom Obuj se do toho a vedie ju organizácia NaZemi.

„Pokiaľ budeme vedieť, od ktorých tovární značky nakupujú, môžeme ich lepšie v konkrétnych prípadoch primäť k prijatiu zodpovednosti. Firmy sa už nebudú môcť vyhovárať. Spotrebitelia zároveň budú mať možnosť vedomejšie sa rozhodovať pri svojich nákupoch,“ uviedol k petícii koordinátor kampane Obuj sa do toho Petr Mareš z organizácie NaZemi.

Petícia je adresovaná známym obuvníckym značkám, vrátane značiek Deichmann, Camper, Prada, Birkenstock, CCC či Leder & Schuh. Signatári petície svojím podpisom vyzývajú uvedené značky, aby uverejnili mená a adresy všetkých svojich dodávateľov. Petícia ďalej požaduje, aby firmy lepšie informovali o krokoch, ktoré podnikajú, aby z výroby vylúčili nebezpečné chemické látky. A rovnako, aby dokázali, že rešpektujú ľudské práva pracovníkov a pracovníčok, ktorí pre nich topánky vyrábajú, a zaistili im spravodlivé mzdy a bezpečné pracovné podmienky.

V roku 2015 bolo na celom svete vyrobených viac než 23 miliárd párov topánok. Celkom 87 % svetovej výroby pochádza z Ázie, najmä z Číny. Pre obuvnícky priemysel sú typické extrémne nízke mzdy a dlhé nútené nadčasy, ako aj detská práca. Robotníci a robotníčky pracujú v nebezpečných pracovných podmienkach. Hrozí im vyššie riziko rakoviny, majú dýchacie ťažkosti a trpia ochoreniami kože, časté sú i zranenia [1, 2, 3]. Typická je pre tento sektor tiež tzv. domáca práca. Domáce pracovníčky a pracovníci nemajú žiadne pracovné zmluvy, žiadne sociálne zabezpečenie a dostávajú len zlomok stanovenej minimálnej mzdy [4].

V minulosti sa pomocou obdobných medzinárodných iniciatív napríklad podarilo primäť firmy k vyplateniu odškodného robotníkom, ktorí boli zranení v dôsledku zrútenia továrenského komplexu Rana Plaza v Bangladéši, alebo primäť firmu Adidas, aby vyplatila odstupné zamestnancom továrne PT Kizone v Indonézii.

Petíciu v českom jazyku je možné podpísať na webovej stránke: www.nazemi.cz/petice-obujse.

Pod čiarou

Poznámky a doplňujúce informácie:

[1] Správa o ľudských právach v globalizovanom obuvníckom priemysle

[2] Výskum pracovných podmienok v garbiarskom a obuvníckom priemysle v Indii

[3] Výskum pracovných podmienok v obuvníckom priemysle v Albánii, Bosne a Hercegovine, Macedónsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku

[4] Pracovné podmienky v garbiarskom a obuvníckom priemysle v Indonézii

NaZemiNaZemi presadzuje globálne vzdelávanie, usiluje o zodpovednosť firiem za vlastné dodávateľské reťazce a propaguje fair trade ako účinnú podporu pestovateľov a pestovateliek z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky.

Ušili to na násPopri odevnom priemysle, ktorému sa NaZemi venuje už osem rokov (pozri kampaň www.usilitonanas.cz), sa táto organizácia v ostatných troch rokoch zameriava tiež na zlepšovanie pracovných podmienok v obuvníckom priemysle, a to v rámci medzinárodnej iniciatívy Change Your Shoes (v Česku pod názvom Obuj se do toho; na Slovensku pod názvom Zmeň svoje topánky). Koná tak spoločne s 15 európskymi a 3 ázijskými organizáciami, ktoré sa zameriavajú na dodržiavanie ľudských práv pri výrobe tovarov. Spoločne zvyšujú povedomie spotrebiteľov, podnecujú zmeny zákonov a posilňujú zodpovednosť firiem v oblasti pracovných podmienok.

Clean Clothes Česká republikaV októbri 2014 vstúpila organizácia NaZemi spoločne s Ekumenickou akadémiou do medzinárodnej aliancie Clean Clothes Campaign. Vznikla tak česká pobočka Clean Clothes Česká republika. Česká republika sa stala 16. členom aliancie, a organizácia NaZemi sa tým pripojila k viac než 250 organizáciám z celého sveta.

Európska vlajkaProjekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Obsah projektu je celkom na zodpovednosti NaZemi a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 16. 05. 2017 | Prečítané: 203 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Pomôžte Martinkovi Kupcovi
Podporiť vydanie zbierky básní môžete do 17. marca 2018.
Pozri: www.hithit.com.
Zbierka básní ŽIŤ ZAJTRA
Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Podpísali by ste sa ako občan pod petíciu, aby mohol kandidovať na prezidenta SR Martin Daňo?

Áno (40 hl.)
 
Asi áno (9 hl.)
 
Asi nie (6 hl.)
 
Nie (35 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 90
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Zbierka nezmyslov
24-02-18 * 10:15
 RE: Utečenecká kríza
23-02-18 * 16:53
 Už
22-02-18 * 23:24
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore