www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @731
Počítadlo


Spam poison

Pamätná dvojeurová minca

Stanovisko NBS k medializovaným informáciám k vydaniu pamätnej dvojeurovej mince Príchod misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu – 1150. výročie

V súvislosti s medializovanou zmenou dizajnu pamätnej dvojeurovej mince Príchod misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu – 1150. výročie (ktorú NBS plánuje vydať v máji 2013) Národná banka Slovenska konštatuje nasledovné:

1) Minca je súčasťou schváleného Emisného plánu pamätných a zberateľských mincí na roky 2011 – 2015. Do emisného plánu ju NBS zaradila na základe návrhu Ministerstva zahraničných vecí SR a Pamiatkového úradu SR.

2) Vzhľadom na historický a spoločenský význam námetu sa NBS rozhodla vydať takú mincu, ktorá by oslovila čo možno najširšiu slovenskú a európsku verejnosť. Preto BR NBS schválila, aby námet príchodu Konštantína a Metoda bol stvárnený na dvojeurovej pamätnej obehovej minci (teda takej, ktorá obieha v celej eurozóne a nielen v rámci Slovenskej republiky).

NBS považuje šírenie historického odkazu Konštantína a Metoda do celej Európy aj touto formou za veľmi dôležité.

3) Keďže ide o mincu platnú na celom území eurozóny, je každá krajina eurozóny povinná dodržať predpísaný schvaľovací a informačný proces podľa článku 1i nariadenia Rady č. 975/98 v platnom znení.

Návrh pamätných mincí musí byť zaslaný na pripomienky Rade Európskej únie (ECOFIN-u) a Európskej komisii, ktorá ich zasiela na pripomienky ostatným členským štátom.

V rámci pripomienkového konania požiadala Európska komisia a niektoré členské štáty o odstránenie náboženských symbolov (konkrétne svätožiar a krížov na páliu) z návrhu mince. Tieto požiadavky boli zdôvodnené potrebou rešpektovania princípu náboženskej neutrality vyplývajúceho z článku 22 Charty základných práv Európskej únie. (Táto norma má rovnakú právnu silu ako Zmluva o Európskej únii a Zmluva o fungovaní Európskej únie.)

4) Banková rada vznesené požiadavky rešpektovala z nasledujúcich dôvodov:

• v prípade neakceptovania vznesených požiadaviek by bol ohrozený základný cieľ, a to pripomenutie si príchodu vierozvestcov na celoeurópskej úrovni,
• v nedávnej minulosti podobné pripomienky (odstránenie niektorých symbolov v záujme zachovania náboženskej neutrality) už boli akceptované,
• v minulosti pri emisii pamätnej dvojeurovej mince pripomienky podobného charakteru akceptoval aj Vatikán, a to ešte za podmienok voľnejšej právnej úpravy. (Od júla 2012 sa výrazne sprísnila legislatíva upravujúca postupy schvaľovania národných dizajnov obehových mincí.)

Národná banka Slovenska je presvedčená, že konečný návrh dvojeurovej pamätnej mince s námetom príchodu misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu je dôstojným spojením dvoch symbolov – symbolu štátnosti a symbolu kresťanstva. Slovenský dvojkríž vyrastajúci z trojvŕšia je súčasne biskupskou berlou v ruke Metoda.

Pamätná dvojeurová minca

Mgr. art. Miroslav Hric, ArtD.

Zdroj: Tlačová správa NBS

Portál mladých humanistov podporuje vznesené požiadavky rešpektovania princípu náboženskej neutrality vyplývajúce z článku 22 Charty základných práv Európskej únie.

Rovnako pripomíname kritikom zmeny dizajnu pamätnej dvojeurovej mince (odstránenia náboženských symbolov) Ústavu Slovenskej republiky:

PRVÁ HLAVA
Prvý oddiel
Základné ustanovenia
Čl. 1
(1) Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

Výborne to zdôvodnil prof. PhDr. Erich Mistrík, CSc., s ktorého názorom sa plne stotožňujeme.

Cyril a Metod bez svätožiary


Ak sa neviaže, to znamená, že štátne orgány nemôžu nikoho uprednostňovať na základe náboženstva, alebo na základe jeho viery. Slovenské štátne a iné verejné orgány nemôžu ani v medzinárodnom styku vystupovať v mene akéhokoľvek náboženstva, ani v mene kresťanov – len v mene občanov Slovenskej republiky.

Lenže ak navrhneme na medzinárodne platnú mincu podobizeň Cyrila a Metoda so svätožiarou, oficiálne sme sa prihlásili k rímskokatolíckemu alebo k pravoslávnemu náboženstvu, pretože pre tieto cirkvi sú svätcami.

Cyril a Metod sú dôležité postavy našich dejín. Našich, to znamená nielen slovenských dejín, ale rovnako aj českých či bulharských, hoci v Bulharsku pôsobili už len ich žiaci. Sú dôležitou súčasťou našej kultúrnej tradície a nemožno ich vymazať.

Sú to reálne historické postavy.

Ich svätožiara však nie je reálne svetlo nad ich hlavami. Svätožiara je len výtvarným vyjadrením faktu, že pre určitú cirkev patria k najvyššie postaveným osobám jej tradície. Veriaci určitej cirkvi veria, že títo ľudia získali špeciálny status niekoho vyššieho, ako sú obyčajní smrteľníci.

Svätci sú totiž tí pozoruhodní zaslúžilci, ktorí podľa názoru niekoľkých cirkví mimoriadne slúžili Bohu a odišli do neba. Za svätcov sa nevyhlasujú tí ľudia, ktorí súc veriaci slúžili len svetským potrebám ľudí. Cyril a Metod neboli vyhlásení za svätých preto, že podnecovali kultúrny rozvoj nášho územia. Stali sa svätcami len preto, lebo tu podporovali šírenie kresťanstva.

Ak máme na eurominciach bratislavský hrad, dali sme tam reálnu stavbu, ktorá symbolizuje hlavné mesto. Ak máme na minciach štátny znak, prezentujeme sa tam symbolom štátu, ktorý kodifikovala ústava tohto štátu. Ale ak by sme na mince dali svätožiaru, nedali by sme tam nič reálne, iba niečo, čo je súčasťou náboženskej viery.

Mohli by sme tam dať nereálny obraz, ak by ten reprezentoval všetkých občanov republiky. Ale svätožiara reprezentuje len určité presvedčenie určitej časti občanov tejto republiky.

Svätožiara prezentuje predstavu o tom, že tí, čo najlepšie slúžia Bohu, získajú špeciálny status. Dali by sme tak na euromincu predstavu o nebi, dali by sme tam vieru v kresťanského Boha.

Tým by sa Slovenská republika vyhlásila za štát riadiaci sa kresťanstvom a prestal by platiť prvý článok Ústavy Slovenskej republiky.

Zdroj: www.mistrik.blog.sme.sk

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

redakcia
Portálu mladých humanistov
Čerpané z:
vlastný zdroj

redakcia, 21. 11. 2012 | Prečítané: 3183 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (705 hl.)
 
Viac áno, ako nie (182 hl.)
 
Viac nie, ako áno (166 hl.)
 
Rozhodne nie (177 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1230
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
18-09-20 * 15:59
 Re: Trump sa správa ako Hitler
15-09-20 * 10:00
 Ktorí?
15-09-20 * 09:33
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore