www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @433
Počítadlo


Spam poison

Otvorený list výkonnému podpredsedovi ZMOS-u Jozefovi Turčánymu

Vychovávateľka ako „obslužná“ profesia?

Vážený pán Turčány!

Dovoľujeme si reagovať na Vaše vyjadrenia zo 17. decembra 2018:

1. „Zamestnávatelia a zriaďovatelia škôl volajú po kvalite a sú presvedčení, že tá je viazaná na pedagóga a až následne na ‚obslužné‘ profesie, akými sú napríklad vychovávatelia, psychológovia či kariérni poradcovia.“

2. „Nie sme presvedčení o tom, že pedagogický zamestnanec by mal mať také isté podmienky pre výkon svojho pôsobenia, ako má kariérny poradca, alebo iný typ zamestnanca, ktorý má ‚obslužný‘ charakter.“

Zákon č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v § 3 jasne vymedzuje, kto je pedagogickým zamestnancom a čo sa rozumie pod pojmom pedagogická činnosť.

V jeho § 6 a § 7 sú uvedené kvalifikačné predpoklady na výkon pedagogickej a odbornej činnosti. Pojem vychovávateľ je vymedzený v § 13 a § 15 toho zákona ako pedagogický zamestnanec, ktorý vykonáva pedagogickú činnosť pri uskutočňovaní výchovného programu výchovného zariadenia. V zmysle § 27 sú vychovávatelia súčasťou kariérového systému rovnako ako učitelia a ich profesijný rozvoj sa uskutočňuje prostredníctvom aktivít uvedených v odseku 2 § 27.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na svojom webovom sídle uverejňuje Pokyn ministra č. 39/2017, ktorým sa vydávajú profesijné štandardy pre jednotlivé kategórie a podkategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení, a ktorý je účinný od 1. júla 2017.

Článok 2 toho dokumentu informuje o tom, že profesijné štandardy pre pedagogických zamestnancov obsahujú okrem iného aj štandardy pre vychovávateľov, konkrétne v bode i) s odkazom na prílohu č. 9.

V predmetnej prílohe vo forme tabuľky sa nachádzajú požiadavky na požadovaný stupeň a druh vzdelania, ktorým je jednoznačne ukončené minimálne úplné stredné odborné vzdelanie pedagogického zamerania a z neho vyplývajúce odborné kompetencie (t. j. vedomosti a spôsobilosti). Pedagogické vzdelanie vychovávatelia nadobúdali a nadobúdajú na pedagogických školách (SpgŠ, PaSA, pedagogické fakulty v odboroch vychovávateľstvo a pedagogika voľného času).

Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v § 3 odsek l) deklaruje princíp integrácie výchovno-vzdelávacej sústavy Slovenskej republiky do európskeho vzdelávacieho priestoru so zreteľom na vlastné skúsenosti a tradície a v odseku p) princíp rovnoprávnosti postavenia škôl a školských zariadení bez rozdielu zriaďovateľa.

§ 5 hovorí o tom, že výchova a vzdelávanie v školách a v školských zariadeniach sa uskutočňuje podľa výchovno-vzdelávacích programov. Pre vysvetlenie: výchova a vzdelávanie sa uskutočňuje aj v školských výchovno-vzdelávacích zariadeniach napriek tomu, že neposkytuje stupeň vzdelania uvedených v § 16 a § 17 školského zákona.

Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 306/2009 Z. z. o školskom klube detí, školskom stredisku záujmovej činnosti, centre voľného času, školskom hospodárstve a stredisku odbornej praxe ustanovuje spôsob organizácie a prevádzky týchto výchovno-vzdelávacích zariadení. Z jej znenia vyplýva, že sa v nich uskutočňuje výchovno-vzdelávacia činnosť, ktorú vykonávajú pedagogickí zamestnanci.

Vážený pán Turčány! Z uvedeného je jasné, že Vaša definícia vychovávateľov ako obslužných pracovníkov je nešťastná. Boli by sme radi, ak by ste potvrdili, že vychádza „len“ z neznalosti aktuálnej školskej legislatívy a jej vymedzenia výchovy mimo vyučovania ako takej. Tiež by sme radi poznali zdroj, z ktorého vychádza Vaše tvrdenie citované v bode 1 z úvodu nášho stanoviska. Žiadame Vás zároveň o vysvetlenie, aké podmienky si zaslúži pre svoju pedagogickú prácu tzv. „obslužný“ zamestnanec.

Výchova a vzdelávanie sú totiž rovnocenné pedagogické činnosti, úzko previazané a nie je možné ich uskutočňovať izolovane. Preto je namieste zvážiť zjednotenie kompetencií v školstve a výchovu mimo vyučovania prenechať odbornému riadeniu ministerstva školstva.

Andrea Santusová
vedúca sekcie vychovávateliek Slovenskej komory učiteľov

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SKUSlovenská komora učiteľov (SKU)
– je mimovládna nezisková, nepolitická stavovská a profesijná organizácia pôsobiaca na území SR v zmysle zákona 83/1990 Z. z. o združovaní občanov
– komora združuje učiteľov (pedagogických a odborných zamestnancov) a sympatizantov učiteľskej profesie v Slovenskej republike, podporuje ich záujmy a ochraňuje ich stavovskú česť, podieľa sa na utváraní podmienok a zvyšovaní odbornej úrovne v rezorte školstva
– vynakladá úsilie na skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu detí a mládeže Slovenskej republiky
– chráni a rozvíja slobodný výkon povolania učiteľa, ktorý má zásadný spoločenský význam, a je v záujme celej spoločnosti
Čerpané z: SKU.sk

Slovenská komora učiteľov, 21. 12. 2018 | Prečítané: 302 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore