www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @525
Počítadlo


Spam poison

Otvorený list občanom Slovenskej republiky

Milí priatelia, spoluobčania,

po udalostiach ostatných dní na Slovensku cítime potrebu vyjadriť svoj profesionálny i občiansky postoj. Vedie nás k tomu pocit zodpovednosti za krajinu, v ktorej žijeme.

Ako novinári zaoberajúci sa dlhé roky dianím vo vnútri rómskej komunity a sledovaním procesov spolunažívania pravidelne upozorňujeme na problémy na oboch stranách – na strane Rómov aj majoritnej spoločnosti.

Domnievame sa, že je potrebné znova pripomenúť, že transformácia spoločnosti po roku 1989 najcitlivejšie zasiahla práve rómsku komunitu. Čo je tragické pre celú spoločnosť, zmeny negatívne zasiahli práve tú časť komunity, ktorá žila integrovane v nerómskom prostredí a bola majoritou akceptovaná. Tisícky ľudí sa dostali vo veľmi krátkej dobe na okraj spoločnosti a jediným riešením ako prežiť pre nich zostali osady. Zlé nastavená vládna politika priniesla tzv. komplexný rozvoj rómskych osád (2002), ktorý bol už len symbolickým štartérom súčasných problémov.

Dovolíme si pripomenúť, že sme ako novinári dlhé roky upozorňovali, že segregácia (a nielen Rómov) v umelo vytvorených getách prinesie so sebou okrem poklesu vzdelanosti aj problémy s kriminalitou týchto sociálne vylúčených skupín a v konečnom dôsledku problém so spolunažívaním majority s Rómami. Napriek všetkému sa mnohé zlé nastavené programy v praxi realizovali. Vyžiadala si to údajne doba a dnes žneme jej ovocie. Paradoxne ich dnes kritizujú tí, ktorí ich takto z pozície moci nastavili.

Milí priatelia, spoluobčania,

nová vlna rasizmu a extrémizmu, ktorá postihla Slovensko, je dôvodom na obavu pre celú spoločnosť. V minulosti rasistické vlnenie zasahovalo vždy len časť spoločnosti – tú vrstvu rómskej komunity, ktorá je integrovaná a o ktorej paradoxne všetci tvrdia, že ju akceptujú, ale ktorá sa ocitala pravidelne v jej dôsledku medzi dvoma mlynskými kameňmi. Dnes sa obávame, že mlyny, ktoré sú výsledkom neschopnosti spoločnosti pomenovať všetky veci pravými menami, pomelú nás všetkých a urobia z nás terče etnickej nenávisti. Nevieme, či ste sa niekedy zamysleli nad tým, akú hrdosť na svoju vlasť môže cítiť človek, ktorému napriek jeho vzdelaniu, pracovnému zaradeniu v spoločnosti, ktokoľvek môže anonymne vynadať, označiť ho za kriminálnika a príťaž spoločnosti len kvôli farbe jeho pleti. Ono totiž nestačí len povedať: nie všetci Rómovia sú rovnakí a súčasne jedným dychom hodiť všetkých Rómov do jedného vreca. Práve tento prístup totiž vyvoláva pocit frustrácie na oboch stranách.

Domnievame sa, že na eskalácii napätia má svoj podiel aj skutočnosť, že sa zvolebnieva. Mnohí, bohužiaľ aj údajne kresťanskí politici, si prihrievajú predvolebnú polievočku. Ich krátkozrakosť je však zarážajúca: akej krajine chcete vládnuť po voľbách? Naozaj sa domnievate, že ak teraz spustíte vlnu etnickej nenávisti, že sa bude dať zastaviť a nevyústi do vzájomného vraždenia sa? Potrebuje Slovensko takýchto naivných a nezodpovedných politikov?

Milí priatelia, spoluobčania,

krátkozrakosť minulých riešení či lepšie povedané neriešení, nás usadila na časovanej bombe. Najlepšie je to viditeľné v regiónoch – a je to viditeľné aj na rozdieloch v prístupe k riešeniu rómskych obyvateľov na úrovní obcí a miest. Mnohí zo starostov a primátorov totiž nevyužili všetky možnosti, ktoré štát vytvára pre prácu s marginalizovanými skupinami obyvateľstva, a to nielen rómskymi. Práve to prehĺbilo už aj tak veľkú chudobu v týchto komunitách. Nezáujem niektorých samospráv o sociálnu a komunitnú prácu bol len odrazom celkového podcenenia problému.

Verejnosť od týchto ľudí chce, aby si sami vyriešili svoj problém, hoci všetci dobre vedia, že to nie je v ich silách. Spoločnosť, akokoľvek bohatá a prosperujúca, sa však chudoby a tých skupín ľudí, ktorí osobitnú pomoc potrebujú, zbaviť úplne nemôže.

Upozorňovali sme v minulosti práve na to, že odsunutie Rómov ďaleko z dohľadu voličov, sa problém nevyrieši. Práve naopak. V marginalizovaných skupinách s chýbajúcim vzdelaním sa stráca aj tá povestná posledná štipka vnímania samých seba ako súčasti spoločnosti a vedie to k absolútnej strate základných hodnôt. Aj vo vzťahu k hodnote ľudského života.

Dnes sa nemôžeme tešiť z toho, že sa napĺňa to, pred čím sme dlhodobo varovali a na čo sme dlhodobo upozorňovali. Hrozba geografickej izolácie a tým aj diskriminácie sa stala realitou častokrát aj ako výsledok dobrej vôle pomôcť, pretože tu ešte donedávna existovala podpora kompetentných. Rozmer, ktorý tento proces nadobudol, je obrovský a jeho dopad na spoločnosť si dnes nevieme stále ešte ani predstaviť.

Milí kolegovia, novinári,

chceme sa obrátiť aj na vás. Vážime si prácu všetkých tých, ktorí sa venujú problematike postavenia Rómov v spoločnosti. Vieme, že drvivá väčšina našich kolegov má záujem sa tejto téme venovať seriózne a so znalosťou vecí. Potvrdili to aj analýzy médií v minulosti. Napriek tomu musíme konštatovať, že časť spravodajstva a publicistiky najmä vo vzťahu k udalostiam ostatných dní (napr. extrémistický zraz v Šarišských Michaľanoch) v sebe niesla znaky neobjektívnosti ba priam až podnecovania rasového napätia. Práve tu sa ukázalo, že mnohí naši novinárski kolegovia nedodržali nielen odporúčania Rady Európy o zobrazovaní menšín, ale porušovali aj ústavne práva rómskej menšiny. V tejto súvislosti by sme chceli zdôrazniť, že tak ako médiá volajú po zodpovednosti kompetentných pri odhaľovaní problémov v spoločnosti, tak aj médiá samotné majú zodpovednosť za dianie v nej, za to, aká je – aj v prístupe k menšinám. A práve v takýchto napätých chvíľach je ich zodpovednosť o to väčšia, že sú často jediným zdrojom informácií pre statisíce ľudí.

Milí kolegovia, novinári,

novinárska etika je alfou a omegou dobrej žurnalistiky. Prejavuje sa to v najvýznamnejších svetových médiách tým, že dodržiavanie presnosti a vyváženosti informácie sa uprednostňuje pred rýchlosťou jej publikovania. Osobitný dôraz tieto novinárske štandardy kladú práve na zodpovednosť médií v otázke podnecovania napätia v spoločnosti vrátane napätia etnického. Aj preto vás chceme požiadať, aby ste k informovaniu o extrémizme pristupovali s pocitom zodpovednosti voči svojmu povolaniu aj voči krajine, v ktorej žijeme. Ani vy sami a vaše rodiny nežijete v nedotknuteľnom svete, niekde mimo týchto problémov. Hovoríme o zodpovednosti, ktorá je založená na znalosti histórie, na znalosti situácie v celom komplexe. Hovoríme o zodpovednosti, ktorá vám nedovolí zamieňať si príčiny so zámienkami, príčiny s dôsledkami ale hlavne ktorá vám nedovolí spreneveriť sa humánnemu poslaniu médií.

Milí priatelia, spoluobčania,

Boris Pasternak napísal o minulom storočí, že to bolo storočie boja o ucho, keď najviac kričali tí najmenej zaujímaví. Udalosti ostatných dní nielen na Slovensku ukazujú, že v nás toto storočie ešte trvá. Je našou spoločnou zodpovednosťou, aby sa neopakovali chyby minulosti. K tomu je potrebná ochota vzájomne komunikovať, počúvať sa a pochopiť. K tomu vás vyzývame a podávame svoju pomocnú ruku všetkým zainteresovaným stranám.

Redaktori Rómskeho mediálneho centra (MECEM)/Rómskej tlačovej agentúry (RPA)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Jarmila Vaňová
šéfredaktorka RPA, redaktorka Mecem-u pre Rómsky národnostný magazín So vakeres pre STV2, vedúca rozhlasového vysielania Mecem-u pre Rómske národnostné vysielanie Slovenský rozhlas-rádio Patria Košice
Čerpané z: vlastný zdroj

Jarmila Vaňová, 18. 08. 2009 | Prečítané: 1783 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore