www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republikyHumanistickí ateistiVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @663
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Osem spôsobov, ako sa stať racionálnou ženou

Z nového blogu hnutia brajtov (the Brights movement)

Rada by som začala tento nový blog opisom svojej osoby. Myslím si však, že vás zaujíma, čo som za racionálnu ženu a čo vám viem povedať. Čo by bolo lepšie ako pristúpiť priamo k veci?

Zdieľate môj postoj, ktorý nepozná pojem nadprirodzena a pýtate sa, ako sa dajú naše názory šíriť a ako by mohli pôsobiť. Nie je to ťažké. Môžete začať doma, kde máte k dispozícii ľudí, témy a zdroje. Pripojte sa ku mne (kliknutím na RSS sa dostanete na moje stránky) a uvidíte, ako hľadáme spôsob uľahčiť lepší a racionálnejší svet.

Pripomínam: Správanie racionálnej ženy sa nelíši od správania racionálneho muža, takže nech ste akéhokoľvek pohlavia, cíťte sa slobodným čítať, zdieľať a zúčastniť sa diskusie.

Žena

Osem spôsobov, ako sa stať racionálnou ženou (alebo mužom)


  1. Dajte si pozor na reč. Kde len je to možné, používajte nesexistické výrazy ako mail carrier and fire fighter (poštár a hasič) – platí len v angličtine, kde v týchto prekladoch niet rozdielu medzi mužským a ženským rodom. (Pozri stránku Nonsexist language.)
  2. Nevytvárajte stereotypy a nepregeneralizujte. Keď delíte ľudí na skupiny, vynechávate ich jedinečné osobitnosti, ktoré nás robia ľudskými. Vyhýbajte sa väzbe „Muži sú…“, ak veta nekončí „…rod, ktorý produkuje spermie.“ (Platí len v angličtine, kde „men“ znamená aj muži, aj ľudia.)
  3. Keď rozhodujete o osudoch druhých, opierajte sa o poznanie, nie emócie. Keď ste členom poroty, keď hlasujete, keď blogujete, uvedomte si, že vaša prvá reakcia môže byť elementárna emócia, napríklad hnev, strach alebo ľútosť. Zamyslite sa nad týmito pocitmi a prekonajte ich.
  4. Veľmi si rozvážte, či mať dieťa alebo koľko ich mať. Celý ich a váš život závisí od tohto rozhodnutia a nemal by byť nikdy „náhodný“. (Pozri blog Susan Newmanovej Singletons.)
  5. Vo svojich intímnych vzťahoch pestujte dobrú vôľu a robte to aj pri stykoch s cudzími ľuďmi. Vaši priatelia a milenci to zvyčajne myslia dobre. Ak tomu neveríte, dostávate sa do biednej situácie. Ručím za účinnosť tohto postoja po svojom druhom manželstve, ktoré trvalo temer tridsať rokov. (Pozri článok Blameless In Brooklyn: Unconditional Love.)
  6. Obohacujte prostredie svojich detí hovormi s nimi a odpoveďami na ich otázky zodpovedne ich veku. To sa nenahradí darmi hračiek.
  7. Cvičte si myseľ čítaním iných názorov. Študujte bežné a kontroverzné filozofické názory, podložené vedou a výskumom, napríklad postoj Petra Singera proti jedeniu mäsa a jeho iné názory. (Pozri článok Affluence Today.)
  8. Nájdite si svoj pôsob byť kreatívnym. Tvorivosť a predstavivosť nie sú nijako nepriateľské voči racionalite. (Pozri môj ďalší blog Creating in Flow.)

A teraz vám položím otázku: Ktoré bolo najkontroverznejšie stanovisko, ktoré ste zaujali – hoci doteraz možno len v hlave – ako sebavedomý brajt (alebo ateista, sekulárny humanista alebo mysliteľ iného nie hlavného prúdu v spoločnosti)?

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Susan K. Perryová, Ph.D.
– spisovateľka a sociálna psychologička z Los Angeles v USA
– podrobnosti nájdete na stránke Psychology Today (Psychológia dnes)
– najnovšie bloguje na BloggingBrights
Čerpané z: 8 Ways to Be a Rational Woman

Súvisiace články:
Sviatočný pozdrav od brajtov (16.12.2012)
Brajťanstvo (03.11.2012)
Letter to the Brights (Slovak version) (04.07.2010)
Letter to the Brights (04.07.2010)
Mladí a milujúci (01.07.2010)
Novoročný pozdrav z ústredia Hnutia brajtov (30.12.2009)
Kalendár na rok 2010 (04.11.2009)
Brajti (3. časť) (28.06.2009)
Brajti (2. časť) (27.06.2009)
Brajti (1. časť) (26.06.2009)

Susan K. Perryová, 09. 12. 2012 | Prečítané: 3972 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Euro kalkulačka
Euro kalkulačka EUR Euro kalkulačka SKK
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (323 hl.)
 
Nie (221 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 544
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Ceny humanistov 2017
Jubilejný 10. ročník sa uskutoční v sobotu 17. júna 2017. Sledujte neskôr uverejnenú pozvánku s bližšími informáciami.
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore