www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @823
Počítadlo


Spam poison

Oplatí sa nezamestnaným pracovať?

Áno, oplatí sa!

Mzdová kalkulačka

Hlavná otázka každého nezamestnaného a poberateľa dávok v hmotnej núdzi je, či keď sa zamestná, bude mať v rodinnej kase viac peňazí, ako keď poberá dávky v hmotnej núdzi. Dobrá správa je, že po zamestnaní aj na minimálnu mzdu dostane oveľa viac peňazí, ako dostáva dávky v hmotnej núdzi. Zlá správa je, že aby zistil koľko, mal by si naštudovať 18 zákonov piatich rezortov. Tieto zákony mali od roku 2012 už 188 novelizácií, plus novelizácie vykonávacích predpisov.

Z týchto osemnástich zákonoch sa dozvie, či bude dostávať osobitný príspevok (bude), či deti budú mať naďalej nárok na stravu v škole (budú), či deti budú naďalej v škôlke bez poplatkov (budú), či bude naďalej dostávať dávky v hmotnej núdzi (zväčša bude), či na strednej škole budú deti dostávať štipendium (budú), či bude dostávať daňový bonus na deti (bude a niekedy aj celý rok).

Aby nemusel nezamestnaný poberateľ dávok v hmotnej núdzi tieto zákony študovať, urobili sme mzdovú kalkulačku, ktorá mu tieto veci pre jeho konkrétnu rodinu ukáže, vrátane potrebných tlačív a informácií pre zamestnávateľa.

Napríklad, bežná rodina s dvoma nezamestnanými rodičmi a troma deťmi (po jednom v materskej, základnej a strednej škole) dostáva dávky v hmotnej núdzi okolo 250 €, 71 € prídavky na deti a 32 € stredoškolské štipendium na dieťa, čo je na strednej škole. Spolu je to maximálne 360 €. Ak sa jeden z rodičov zamestná za minimálnu mzdu 480 €, prvý mesiac stúpne príjem rodiny na 921 €, teda skoro trojnásobne. Takýto nárast mzdy je dôsledkom toho, že ako bývalý nezamestnaný takýto človek neplatí zdravotné ani sociálne odvody, má nárok na osobitný a aktivačný príspevok, dostane daňový bonus na deti a naďalej aj rodičovský prídavok, a dostane aj stravné v zamestnaní. Popri týchto finančných príjmoch budú deti naďalej dostávať stravu v škole a škôlke, a za dieťa v škôlke nebudú musieť platiť.

Výška príjmu rodiny závisí nielen od výšky mzdy zamestnaného člena, počtu členov rodiny, ale aj od ich veku (a toho, či navštevujú materskú alebo základnú alebo strednú školu), od prospechu na strednej škole, od mesiaca začiatku práce (júl je o stovky eur menej výhodný ako jún).

Pri tvorbe kalkulačky sme sa stretávali s množstvom problémov: od veľmi, veľmi komplikovaného zápisu vzorcov do zákonov, cez nutnosť dohľadávať veľa dôležitých čísiel cez vykonávacie predpisy, cez veľmi rôznorodé definície chudoby, hmotnej núdze a príjmu v zákonoch, cez časté zmeny legislatívy (niekedy doslova pod rukami).

Veríme, že táto mzdová kalkulačka konečne vyvráti mýtus, že poberateľom dávok v hmotnej núdzi sa neoplatí pracovať a hlavne, že pomôže terénnym sociálnym pracovníkom a odborným poradcom na úradoch práce postrčiť nezamestnaných do legálneho zamestnania.

Uvedenie do života mzdovej kalkulačky

Uvedenie do života mzdovej kalkulačky.
Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 024 × 577 bodov.

Na kalkulačke spolupracovali Inštitút zamestnanosti, Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a je súčasťou riešenia projektu APVV-15-0722 Sociálna pasca – náklady a cesta von.

Nezamestnanosť Slovenska a Česka

25 rokov dozadu sa rozdelila Česká a Slovenská Federatívna Republika. Aká je nezamestnanosť na Slovensku v porovnaní s Českom? Ak porovnávame podiel nezamestnaných z osôb v ekonomicky aktívnom veku (teda nie mieru nezamestnanosti), tak v najhoršej pätine okresov je iba 15 % z ČR, a v najlepšej pätine až 70 % z ČR. Pre porovnanie, Česká republika má tiež 78 okresov, teda v ideálnom prípade by mal byť pomer 50 : 50.

Dobrou správou je, že po období obrovských rozdielov medzi trhmi práce v ČR a SR v rokoch 2010 až 2014, prichádza k miernym posunom. Kým v minulosti medzi najmenej rozvinutými okresmi (ak by sme použili metodiku NRO) nebol ani jeden z Česka, v súčasnosti ich je už 12 %. Konečne tiež prestalo platiť, že trh práce v Česku je rovnaký ako na Slovensku – tiež majú okolo 300 000 nezamestnaných.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

IZInštitút zamestnanosti
Inštitút zamestnanosti je občianske združenie, mimovládna nezisková organizácia, ktorej náplňou je tiež výskum problémov zamestnanosti. Zbiera informácie o trhu práce s cieľom byť platformou pre ich výmenu. Cieľom Inštitútu zamestnanosti je prezentovať odborné poznatky a ponúkať riešenia z oblasti trhu práce širokej verejnosti a zainteresovaným odborníkom. Inštitút zamestnanosti sa tiež snaží byť nápomocný osobám pôsobiacim v ekonomickom výskume, vzdelávaní a praxi. Inštitút zamestnanosti pracuje v oblasti výchovno-vzdelávacej, výskumnej, osvetovej, sociálnej a poradenskej, najmä na poli trhu práce a zamestnanosti všeobecne.
Čerpané z: www.iz.sk

IZ, 13. 01. 2018 | Prečítané: 1315 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (715 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (172 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1254
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore