www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @751
Počítadlo


Spam poison

Open-source softvér šetrí náklady v Ústave hematológie a krvnej transfúzie

Ústav hematológie a krvnej transfúzie používa Linux a ďalší open-source softvér

Vedúci Oddelenia informačných a komunikačných technológií sa s linuxovým magazínom LinuxEXPRES podelil o skúsenosti z nasadzovania tohto softvéru a opísal rôzne oblasti, kde OSS našiel v ÚHKT v Prahe svoje uplatnenie.

Stručne o ÚHKT

História Ústavu hematológie a krvnej transfúzie (ÚHKT) započala 1. januára 1952, takže teraz ústav oslavuje šesťdesiat rokov svojej existencie. Bol zriadený ministerstvom zdravotníctva, dnes má formu jeho príspevkovej organizácie. Predstavuje unikátne spojenie výskumu s klinikou a s vysoko nadštandardnou špecializovanou transfúziologickou časťou. Významne sa tiež podieľa na vzdelávacej činnosti – okrem výuky magisterského štúdia v spolupráci s 1. lekárskou fakultou Karlovej univerzity je školiacim pracoviskom profesijného postgraduálneho vzdelávania v spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Prahe a Inštitútom postgraduálneho vzdelávania v zdravotníctve.

Okrem špičkových odborníkov potrebuje ústav pre svoju vedeckú, klinickú i vzdelávaciu činnosť takisto náležité zázemie vrátane kvalitnej prístrojovej techniky a informačných a komunikačných technológií. Podobne ako všade inde, i v ÚHKT rastie význam rýchleho a spoľahlivého získavania, ukladania, spracovania a prenosu dát.

ÚHKT používa open-source softvér

Pretože sa v ÚHKT vo veľkej miere používa operačný systém Linux a mnoho programov patriacich do kategórie slobodného a open-source softvéru, zaujímalo nás, kde všade nachádza v ústave taký softvér uplatnenie a ako jeho nasadzovanie prebiehalo. Informácie nám poskytol Ing. Vladimír Tymáň, vedúci Oddelenia informačných a komunikačných technológií (IKT).

Na serveroch v ÚHKT beží Linux už viac než 10 rokov. Postupne tu nahradil predtým používaný Novell NetWare, ktorý v 90. rokoch všeobecne v oblasti sietí dominoval.

Ilustračné foto: © Jean Scheijen

© Jean Scheijen

Na linuxových serveroch je nasadená linuxová distribúcia CentOS (založená na úspešnej komerčnej distribúcii Red Hat Enterprise Linux). Okrem špecifických serverových aplikácií vyžadujúcich Microsoft Windows a okrem firewallu so systémom OpenBSD beží Linux na všetkých serveroch. Využíva sa i virtuálizácia – Xen a v ostatnom čase KVM.

Hlavným dôvodom pre voľbu Linuxu bolo podstatné zníženie nákladov (ktoré by v prípade nákupu licencií proprietárnych operačných systémov – nech už by išlo o Windows, alebo o komerčný Unix – boli značné), funkcionalita a flexibilita. To sa ale netýka len Linuxu, ale open-source softvéru vo všeobecnosti. Teraz sa tento softvér používa v ÚHKT napríklad pre súborový server (Samba), autentifikačný server LDAP (program OpenLDAP), poštový a webový server, proxy, DNS, DHCP a celý rad ďalších. Migrácia z predošlých riešení prebiehala bez zásadnejších problémov.

Okrem serverov je Linux (vo forme systému OpenWrt) taktiež na routeroch pre zaistenie VPN spojení s tromi dislokovanými pracoviskami. ÚHKT tiež prevádzkuje Wi-Fi sieť pre pacientov, darcov a návštevníkov – i tu sa využíva hardware s Linuxom, k riadeniu prístupu slúži slobodný softvér CoovaChilli.

Z desktopov je Linux zatiaľ len na dvoch správcovských strojoch (v rámci Oddelenia IKT). Ale i tam, kde pracujú bežní užívatelia, sa využíva open-source softvér, najmä kancelárske aplikácie OpenOffice.org/­LibreOffice (do istej miery; hlavným kancelárskym balíkom je v ÚHKT Microsoft Office), PDF Creator, Mozilla firefox a Mozilla Thunderbird. Užívatelia prácu s nimi zvládajú bez problémov.

Okrem všeobecných programov (používaných vo všetkých sférach ľudských činností) sa v ÚHKT používa OSS taktiež pre vyslovene zdravotnícke činnosti. Nemocničný informačný systém UNIS je prevádzkovaný v prostredí OS Linux a beží nad databázou firebird. Rovnaký operačný systém, pre zmenu v kombinácii s aplikačným serverom Apache Tomcat, sa využíva tiež pre softvér SWLab DRG, slúžiaci k optimalizácii vykazovania liečebnej starostlivosti zdravotným poisťovniam.

Zaujímavou oblasťou použitia OSS, ktoré sa tu navyše neobmedzuje zďaleka len na ÚHKT (podľa aktuálnych informácií je do siete zapojených 171 zdravotníckych zariadení a 3 vedecké pracoviská), je systém ePACS. Ide o komunikačnú sieť pre prenos obrazovej zdravotníckej dokumentácie v elektronickej forme. V ÚHKT je implementovaný komunikačný uzol siete ePACS (nad Linuxom) a tiež úložisko dát (PACS server) s webovým rozhraním pre užívateľský prístup (prehľadávanie archívu a prezeranie údajov v ľubovoľnom webovom prehliadači) – i na ňom beží Linux a aplikačný server Apache Tomcat.

OSS má v zdravotníctve svoje miesto

Príklad ÚHKT ukazuje, že Linux a open-source softvér všeobecne má v zdravotníctve, a to vrátane centier špičkovej medicíny a špecializovaného lekárskeho výskumu, jednoznačne svoje miesto. V tomto prípade sa dokonca Linux používa na serveroch veľmi dlho – a síce od čias, keď na serveroch ešte vládli úplne iné systémy. To dokazuje, že nie je potrebné báť sa OSS a že naopak ide o softvér, ktorý môže byť funkčne bohatý, spoľahlivý, flexibilný a v neposlednom rade šetrí nemalé finančné prostriedky.

Vo svete nie je využitie OSS v zdravotníctve ničím výnimočným. V súčasnej dobe napríklad prebieha veľká migrácia trinástich nemocníc (s celkom 25 tisícmi zamestnancami) kodanského regiónu v Dánsku na kancelársky balík LibreOffice. Akcia bola spustená po dôkladnom vyhodnotení dvojročnej pilotnej prevádzky v nemocnici Bispebjerg Hospital v Kodani a hlavným dôvodom je finančná úspora, pretože náklady na licencie (každý užívateľ musel mať vlastnú licenciu, pretože sa môže pripájať na svoj virtuálny desktop odkiaľkoľvek) boli enormne vysoké. Navyše, ako povedal IT manažér nemocničnej skupiny, v mnohých prípadoch rieši open-source komunita problémy rýchlejšie než proprietárni dodávatelia.

Článok vyšiel vo štvrtom čísle magazínu Open source & praxe.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Lukáš Jelínek
Vyštudoval FEL ČVUT v odbore Výpočtová technika. Žije v Kutnej Hore a podniká v oblasti informačných technológií. Vo voľnom čase rád fotografuje, natáča a strihá videá a takisto sa venuje (v Česku pomerne málo známemu) powerkitingu.
Čerpané z: Open-source software šetří náklady v Ústavu hematologie a krevní transfuze, LinuxEXPRES – skutočný linuxový magazín ISSN 1214-9608

Lukáš Jelínek, 18. 04. 2012 | Prečítané: 1848 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (169 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1249
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore