www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @453
Počítadlo


Spam poison

Októbrový pobyt s vílou Dudinkou

Rímske kúpele

12. októbra 2019 bola sobota. Práve v tento deň sme prišli do Dudiniec na týždenný pobyt v hoteli Jantár. Pobyt organizovalo Krajské stredisko Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Nitre. Nakoľko som bola prvý raz na takomto relaxačnom pobyte, bolo pre mňa všetko nové a neznáme. Pri príchode sme hneď na recepcii dostali možnosť vybrať si z procedúr, ktoré sme počas pobytu absolvovali. Procedúry boli rôznorodé, napríklad čiastková masáž, prísadové kúpele, škótske streky, rašelinový a parafínový zábal, jacuzzi a mnohé iné.

Absolvovať sa dala aj sauna, návšteva posilňovne, ako aj kúpanie v hotelovom bazéne.

Výhodou v tomto hoteli je to, že všetky procedúry sa uskutočňujú v priestoroch hotela. Takže návštevník si dá len župan a na treťom poschodí absolvuje svoju procedúru, či kúpanie v bazéne. Personál, ktorý sa o nás staral, bol veľmi milý, ústretový a to ako v kuchyni, tak aj pri procedúrach. Príjemnú atmosféru nášho pobytu podčiarkla hudobná produkcia pianistu Peťa Zbraneka. Zahral nám rôzne skladby, pri ktorých nechýbal spev, a veru sme sa dobre zabavili. Svojím vystúpením nám dvakrát obohatil pobyt o príjemnú atmosféru. Počas krásnych dní, kedy slnko hrialo a teploty vystupovali na 25 stupňov, sme absolvovali viackrát prechádzky do centra kúpeľného mestečka Dudince.

Dudince často používajú prívlastok najstaršie a zároveň najmladšie slovenské kúpele. Najstaršie preto, lebo boli využívané už v časoch Rímskej ríše a až do druhej polovice 20. storočia čakali na svoje znovuobjavenie a využitie. Výstavba kúpeľných domov sa začala v 60. rokoch a v roku 1986 sa zavŕšila. A prečo majú liečebné domy také špecifické mená ako Rubín, Diamant, Achát? To preto, lebo dudinská voda sa považuje za klenot medzi liečivými vodami, a tieto domy dostali pomenovanie podľa klenotov nerastnej ríše. Pred liečebným domom Smaragd sme zvykli posedieť, nakoľko sa tu priamo dalo nabrať a napiť dudinskej liečivej vody.

Naše kroky viedli počas tohto pobytu aj do kúpeľného lesoparku v Dudinciach. Prechádzka okolo Očného prameňa a prameňa Šípkovej Ruženky, a jedinej aktívnej travertínovej kope, nás zaviedla až k tzv. Rímskym kúpeľom. Aj keď sú do dnešných dní zahalené rúškom tajomstva a legenda o nich hovorí, že sú dielom rímskych vojsk, fakty sú oveľa realistickejšie. Ide o 32 jám, do ktorých pritekala a odtekala voda, a ľudia tam absolvovali liečebné kúry. Keď sa navŕtali ďalšie pramene, voda do týchto jám prestala tiecť, a neskôr ostali tieto prírodné kúpele bez vody. Od kúpeľného lesoparku, okolo reštaurácie Mačací zámok, sme sa asfaltovou cestou dostali až k nášmu hotelu Jantár.

Týždenný pobyt sa pomaly chýlil ku koncu. Stačili sme ešte navštíviť „vínnu“ cestu tesne za hotelom. Viedla okolo vínnych pivníc nazývaných aj hajlochy. V ponuke mali dobrý burčiak, výborné vínko, ale hlavne srdečnú pohostinnosť domácich. Piatok sme absolvovali posledné raňajky a čakala nás cesta domov.

Dúfam, že do hotela Jantár a k víle Dudinke sa čoskoro vrátime.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

LesanaLesana Královičová
– členka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS)
– má rada divadlo, kultúru, knihy a chodenie do prírody
– písanie jej robí radosť
Čerpané z: vlastný zdroj, www.facebook.com

Lesana Královičová, 03. 11. 2019 | Prečítané: 341 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (27 hl.)
 
Sýkorka belasá (19 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (10 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 73
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore