www.humanisti.sk
www.billa.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @403
Počítadlo


Spam poison

Odvrátená strana Olympijských hier

Kde sa šije oblečenie pre športovcov

Pracovná doba priemerne 12 hodín denne, nutnosť pracovať nadčasy, opakované zamestnávanie na krátkodobé zmluvy a mzda, ktorá nestačí ani na jedlo. Taká je realita robotníkov a robotníčok v textilných továrňach v Číne, na Filipínach a Srí Lanke, kde sa šije oblečenie pre športovcov na tohoročné Olympijské hry. Svoju výrobu si v týchto továrňach zadávajú firmy ako Adidas, Next, Nike, North Face či Speedo. K takým poznatkom došiel práve zverejnený výskum „Fair Games?“ uskutočnený niekoľkými medzinárodnými organizáciami v rámci britskej kampane Playfair 2012.

„V práci strávim bežne celý deň. Začínam o ôsmej ráno a továreň opúšťam o deviatej či desiatej večer úplne vyčerpaná. Prach a hluk sú každodennou súčasťou. My ale nie sme vybavení ani ochrannými pomôckami proti hluku,“ uviedla robotníčka Guan pracujúca v čínskej továrni, kde šije oblečenie určené pre Olympijské hry spoločnosť Adidas.

Robotníci v továrni spoločnosti Next na Srí Lanke opísali, že továreň využíva externého agenta k najímaniu krátkodobých pracovných síl. Pracovníci najatí agentom sa museli pravidelne po dokončení zmeny v jednej z tovární, presunúť do druhej továrne, kde pracovali do pol tretej ráno. Na druhý deň o 8. hodine ráno nastupovali opäť v továrni Next.

I napriek obrovským nadčasom, ktoré prekračujú zákonom dané limity, sú mzdy tak nízke, že robotníkom často nestačia ani na jedlo. Na Filipínach je 50 % opýtaných robotníkov vďaka tomu závislých na krátkodobých pôžičkách, ktoré ich situáciu ešte zhoršujú. Najzávažnejšia situácia je na Srí Lanke, kde mzdy mnohých robotníkov dosahujú iba 25 % príjmov, ktoré by pokryli základné životné potreby.

„Bežné je, že zamestnávateľ neregistruje zamestnancov do systému sociálneho ani zdravotného poistenia. Robotníci nemajú k dispozícii ochranné pomôcky, dostávajú ich len v prípade nahlásených auditov. Pri auditoch sú pod vyhrážkou poučení, ako majú vypovedať,“ uviedol k ďalším problémom robotníkov Petr Mareš zo spoločnosti NaZemi, ktorá sa v rámci kampane Ušili to na nás! dlhodobo venuje pracovným podmienkam robotníkov v rozvojových krajinách.

„V spomínaných továrňach nefungujú nezávislé odbory, robotníci sú varovaní, že pokiaľ by sa chceli sťažovať, tak ich prepustia. V Číne síce oficiálne odbory existujú, ale sú naviazané na vedenie a robotníci tak nemajú reálne možnosti presadzovať svoje požiadavky,“ doplnil Mareš.

Pracovníci sa často stretávajú i s vyhrážaním a psychickým nátlakom. Napríklad čínskym robotníkom z továrne v provincii Guangdong, ktorá vyrába športové oblečenie pre Adidas, sa vedenie vyhrážalo, že pri akejkoľvek sťažnosti či neposlušnosti budú preradení do 200 kilometrov vzdialenej inej továrne.

Medzi prvé výsledky kampane Playfair 2012 patrí, že hlavný sponzor a dodávateľ pre Olympijské hry spoločnosť Adidas uverejnila miesta výroby tovarov pre OH. A ďalej, že usporiadatelia hier po prvý raz v ich histórii zakotvili v etickom kódexe zásadu, podľa ktorej musí byť všetok tovar, materiály a služby hodnotené na základe environmentálnych, sociálnych a etických kritérií. Rovnaké princípy majú byť uplatnené i pri výbere sponzorov.

V Českej republike je oficiálnym partnerom OH spoločnosť Alpine Pro. Z výskumu spoločnosti NaZemi uverejneného tento rok v marci (1) vyplynulo, že Alpine Pro sa začína o otázky spoločenskej zodpovednosti v dodávateľských reťazcoch zaujímať. Spoločnosť vypracovala etický kódex, tento kódex však nie je nikde verejne dostupný.

Podrobnosti o kampani Playfair 2012 a príslušnom výskume nájdete na stránke www.playfair2012.org.uk.

Poznámky:

(1) Outdoorové firmy a zodpovednosť v roku 2011, NaZemi (prvý výskum zameraný len na české firmy).

Ďalšie informácie:

Výskum Fair Games? sa uskutočnil v druhej polovici roka 2011 v troch krajinách – Čína, Filipíny a Srí Lanka.

V Číne bol vedený organizáciou SACOM (Students & Scholars Against Corporate Misbehaviour), na Filipínach organizáciou ITGLWF (Philippines Council of the International Textile, Garment and Leather Workers’ Federation) a na Srí Lanke organizáciou FTZ&GSEU (Free Trade Zones and General Services Employees Union). Zúčastnilo sa ho celkom 175 robotníkov (80 Čína, 35 Filipíny, 60 Srí Lanka; väčšinu tvorili ženy) z 10 tovární, ktoré spoločne zamestnávajú 32 750 zamestnancov. 8 tovární preukázateľne vyrába tovar pre letné Olympijské hry v Londýne. Súčasťou výskumov boli tiež rozhovory s manažmentom tovární, vedúcimi výroby a odborármi.

Projekt Discover Fairness! a kampaň Ušili to na nás!

V Českej republike je projekt Discover Fairness! súčasťou kampane Ušili to na nás!, ktorá si kladie za cieľ zlepšovať pracovné i životné podmienky robotníkov v rozvojových krajinách, z ktorých pochádza väčšina nášho oblečenia. Dbá preto na to, aby verejnosť dostávala dostatok informácií o podmienkach, ktoré pri výrobe tohto spotrebného tovaru panujú. Snaží sa docieliť, aby sa spotrebitelia zaujímali o pôvod svojho oblečenia a svoju nákupnú silu používali cielene a pozitívne. So zázemím záujmu spotrebiteľov potom mieria na zmenu prístupu odevných firiem a obchodníkov s týmto tovarom. Snažia sa taktiež prispieť k takým legislatívnym zmenám, ktoré by na tieto firmy kládli väčšiu zodpovednosť za pôvod nimi predávaného tovaru.

NaZemi – společnost pro fair trade presadzuje globálne rozvojové vzdelávanie do škôl i mimo ne, zasadzuje sa o zodpovednosť firiem v ich dodávateľskom reťazci a propaguje fair trade ako účinnú podporu chudobným pestovateľom a remeselníkom z rozvojových krajín. Do 1. apríla 2011 existovala pod názvom Společnost pro Fair Trade.

NaZemi vedie spoločne s Ekologickým právnym servisom, Amnesty International a ďalšími 250 organizáciami z celej Európy kampaň Biznis a ľudské práva. Jej cieľom je zmena európskeho práva tak, aby nadnárodné spoločnosti boli povinné vyvarovať sa porušovania ľudských práv.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Obsah projektu je úplne na zodpovednosti NaZemi – společnosti pro fair trade a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemi
– spoločnosť pre fair trade
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

Súvisiace články:
Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov (30.09.2019)
Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva (17.09.2019)
Tržby za predaj fairtradových výrobkov vzrástli celosvetovo o 9 percent (24.10.2018)
Desiatky parkov budú hostiť výstavu fotografií o ľuďoch, ktorí vyrábajú naše topánky (28.09.2018)
H&M sľúbila dôstojné mzdy, sľub však zatiaľ neplní (25.09.2018)
Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol (23.08.2018)
Okrúhly stôl – rozvoj fair trade na Slovensku (01.06.2018)
Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade (23.08.2017)
Chodíme v ich topánkach, ale v ich koži by sme nechceli byť (16.11.2016)
Fairtrade sa rozširuje ďalej do strednej Európy (08.10.2016)
Desiatky parkov sa premenili na galérie, ktoré oboznamujú s podmienkami výroby topánok (04.10.2016)
Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie (24.08.2016)
Rio získalo počas olympijských hier titul Fairtradové mesto (19.08.2016)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách NaZemi (14.05.2016)
Česi a Slováci vlani nakúpili 218 ton kávy s certifikátom Fairtrade (12.05.2016)
„Bol som nútený piť svoj moč,“ povedal robotník z obuvníckej továrne v Číne (11.05.2016)
Tisíce ľudí si opäť spraví piknik, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (11.05.2016)
Spotrebitelia apelujú na európskych poslancov (06.04.2016)
I v Českej republike sa vyrábajú odevy za nedôstojných podmienok (02.02.2016)
Veľké spoločnosti sa pripájajú k Fairtrade a nadácii Gold Standard v boji proti zmene klímy (10.12.2015)
Keňan zo slumu či veterinárka z Indie prídu inšpirovať českých skautov i širokú verejnosť na konferencii Re-imagining Futures (11.11.2015)
Česi o výrobe svojich topánok nevedia takmer nič (30.07.2015)
Spotrebitelia volajú po dôstojnej mzde reklamáciou svojho oblečenia (14.07.2015)
Tisíce ľudí podporilo svojich pestovateľov na Férových raňajkách (09.05.2015)
Predaj fairtradových výrobkov v Česku stúpol o 17 % (05.05.2015)
Tisíce ľudí bude piknikovať, aby podporili fairtradových a miestnych pestovateľov (05.05.2015)
Budú kožené topánky konečne zdravotne vyhovujúce? (29.04.2015)
Do Česka zavíta obchodný riaditeľ Fairtrade International (15.04.2015)
Reputácia obuvníckeho gigantu v ohrození: prepúštanie namiesto zvýšenia platov v bývalom dodávateľskom závode spoločnosti Baťa (05.12.2014)
Umelci budú maľovať v Prahe portréty zahynutých robotníčok, ktoré šili pre náš trh (04.12.2014)
Odevné značky dostupné i v ČR využívajú indické otrokyne (29.10.2014)
Prieskum medzi firmami: tvária sa ako české, ale vyrábajú i v Ázii (20.10.2014)
Mimovládky sa spájajú, aby dozerali na odevné firmy (07.10.2014)
Fairtrade oslavuje v Česku 10 rokov, podľa najnovšieho výskumu o ňom počulo 52 percent ľudí (26.08.2014)
Pracující v oděvním průmyslu východní Evropy si vydělají méně než v Číně (01.07.2014)
Češi stále více volí fair trade (21.05.2014)
Třebíč se stala prvním Fairtradovým městem na Vysočině (15.05.2014)
Tisíce Čechů piknikovalo na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů (10.05.2014)
Tisíce Čechů se chystají společně posnídat na fairtradovém pikniku (07.05.2014)
Obrat fairtradových výrobků meziročně stoupl o 80 % (06.05.2014)
Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu? (29.04.2014)
Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění (23.04.2014)
Tři desítky kandidátů do EP se zavázaly podporovat spravedlivé obchodování (10.04.2014)
Fairtrade Česká republika rozšiřuje svou působnost na Slovensko, mění proto název na Fairtrade Česko a Slovensko (02.04.2014)
Výzkum: oděvní firmy profitují na extrémně nízkých mzdách (31.03.2014)
Fakulta tropického zemědělství získala titul Fairtradová fakulta (24.03.2014)
Mladá Boleslav je prvním Fairtradovým městem ve Středočeském kraji (20.03.2014)
Nová pražírna kávy Fair&Bio spojuje Fairtrade a sociální podnikání (11.03.2014)
Veřejní zadavatelé budou moci požadovat eticky vyráběné produkty (15.01.2014)
Spravedlivé obchodování slaví výročí – fairtradové výrobky se již 25 let prodávají pod jednotným označením (15.11.2013)
Jihomoravský Hodonín získal titul Fairtradové město (06.11.2013)
Spotřebitelé získávají možnost dát najevo, že chtějí etické zboží (21.10.2013)
168 milionů dětí ve světě pracuje. Jejich počet klesá, avšak pomalu (04.10.2013)
Knihovny, sdružení či mateřská centra mohou nově získat titul Místní podporovatel fair trade (26.06.2013)
První tři starostové v Česku podepsali světovou deklaraci, žádají OSN o podporu udržitelného rozvoje a fair trade (29.05.2013)
Férová snídaně (11.05.2013)
Ve více než 80 městech se sejdou stovky lidí, aby podpořily fair trade a lokální výrobce (09.05.2013)
Férové raňajky v Bratislave (06.05.2013)
V Česku je první Fairtradová fakulta, titul jde do Českých Budějovic (22.04.2013)
Prvních šest církevních subjektů splnilo v České republice kritéria kampaně Fairtradové církve a náboženské společnosti, dnes obdržely titul (16.04.2013)
H&M láká lidi na udržitelnou módu, i když dělníci, kteří pro tuto značku vyrábí, omdlévají hladem (25.03.2013)
Zahraniční outdoorové firmy jsou odpovědnější ve svých dodavatelských řetězcích (26.11.2012)
Značku Adidas bombardujú na facebooku nahnevaní spotrebitelia (07.11.2012)
Prvá Národná fairtradová konferencia v Litoměřiciach prilákala účastníkov z celej republiky (01.11.2012)
Chudoba svazuje, svázala i lidi na Staroměstském náměstí (17.10.2012)
Konferencia CSR: rozhodujúcu moc majú supermarkety (17.10.2012)
Chudoba zväzuje (11.10.2012)
Fairtradové cirkvi a náboženské spoločnosti (27.09.2012)
Požiar v pakistanskej textilke (18.09.2012)
Návštevníci letných festivalov budú predpovedať budúcnosť so živým facebookom (28.06.2012)
Tisíce spotrebiteľov požadujú reguláciu vyjednávacej sily supermarketov (20.06.2012)
Európsky súdny dvor vyjadril podporu fair trade vo verejných zákazkách (01.06.2012)
Fairtradové mestá a školy sa v Českej republike úspešne šíria do ďalších miest (25.05.2012)
Férové raňajky v 57 mestách Českej republiky (12.05.2012)
Férové raňajky vo vašom meste (09.05.2012)
Známe odevné značky stále predávajú džínsy, ktoré zabíjajú (31.03.2012)
Chcete vedieť, kto vyrobil vašu outdoorovú bundu? (26.03.2012)
Bežím za Fairtrade! (16.03.2012)
Beh vo fairtradovej spodnej bielizni v Prahe (12.03.2012)
Iris Munguíaová získala Cenu Strieborná ruža (05.03.2012)
Česká republika má prvé Fairtradové školy (10.02.2012)
Kampaň Práca pre deti (31.01.2012)
Pieskovanie (25.01.2012)

NaZemi, 14. 05. 2012 | Prečítané: 3903 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (717 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (173 hl.)
 
Rozhodne nie (183 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1257
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
29-09-20 * 15:22
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore