www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @481
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Odporúčania medzinárodných expertov pre SAV

Odporúčania poskytujú námety skvalitňovania vedy na Slovensku

Tri medzinárodné panely so šestnástimi nezávislými expertmi hodnotili uplynulých šesť mesiacov podľa nastavenia európskych kritérií súčasný stav a kvalitu výstupov ústavov SAV. Výsledná správa prináša pozitíva, ocenenia aj odporúčania pre ďalší rozvoj vedy na Slovensku.

Marja MakarowováPredsedníčka panela expertov prof. Marja Makarowová zvýraznila potenciál SAV, osobitne v tých ústavoch, kde výskum patrí k medzinárodnej špičke v európskom kontexte (Etnologický ústav SAV a Ústav polymérov SAV) resp. kde je z medzinárodného hľadiska viditeľný a presahuje európsky priemer. Kritériá dvoch najvyššie hodnotených kategórií spĺňajú až tri desiatky ústavov SAV. Prezentovala aj niektoré všeobecné odporúčania hodnotiteľov, vrátane akcentu na užšiu spoluprácu s univerzitami a Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR.

„V našej súhrnnej správe sú aj odporúčania k manažovaniu ústavov, k dlhodobému strategickému plánovaniu a na posilnenie multidisciplinarity výskumu,“ pripomenula prof. Marja Makarowová.

Okrem iného experti ocenili aj spájanie niektorých ústavov SAV do väčších celkov, no s akcentom aj na potrebu ich reorganizácie. Jedno z odporúčaní smeruje aj k vypracovaniu národnej stratégie pre výskum na Slovensku.

„Je potešiteľné, že máme inštitúcie, ktoré sú buď vedúcimi alebo nesmierne viditeľnými vedeckými ustanovizňami v rámci Európy,“ zdôrazňuje predseda SAV prof. Pavol Šajgalík.

„Vnímame to ako dobrý základ na to, aby sme SAV rozvíjali správnym smerom. Ďalšie konštatovanie panela expertov hovorí, že máme vynikajúcich vysoko motivovaných mladých vedeckých pracovníkov, resp. doktorandov, čo dáva budúcnosti SAV lepšiu perspektívu.“

Po finalizácii súhrnnej správy metapanela dostali ústavy SAV čas na prípadné pripomienky, resp. odvolania sa, ktoré experti posúdia a až potom SAV zverejní celkové výsledky hodnotenia všetkých ústavov.

Napriek čiastkovým výhradám zo strany niektorých ústavov SAV, historicky prvé medzinárodné nezávislé hodnotenie akadémie je krokom, ktorý zvyšuje jej kredit; tiež naznačuje priestor, v ktorom môže progresívnejšie v nasledujúcich rokoch napredovať. Bez ohľadu na konkrétne zaradenie jednotlivých ústavov do štyroch kategórií hodnotenia, pri porovnávaní s európskym štandardom môže byť výsledná správa motivujúca aj pre najlepších, aj pre tých, ktorí sa tentoraz do najvyššie hodnotených kategórií nedostali. Proces hodnotenia je totiž prvým krokom inovovaného vnímania kvality vedy a výskumu na Slovensku, vystupujúcim z našich lokálnych kritérií na európsku scénu. V tomto kontexte zvyšuje aj kredibilitu akadémie v medzinárodnom priestore.

Vložil: Stanislav Ščepán.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SAVÚrad Slovenskej akadémie vied
– vykonáva úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti akadémie ako vedeckej inštitúcie a úlohy spojené s povinnosťami akadémie ako správcu rozpočtovej kapitoly a zriaďovateľa organizácií
Čerpané zo: SAV

SAV, 03. 03. 2017 | Prečítané: 226 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov

Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie.

Pozri: Globálna kampaň na ochranu humanistov.

HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Má prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vaše sympatie?

áno (18 hl.)
 
viac áno ako nie (9 hl.)
 
viac nie ako áno (10 hl.)
 
nie (24 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 61
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Ceny humanistov 2017
Jubilejný 10. ročník sa uskutočnil v nedeľu 18. júna 2017.
Pozri: Ceny humanistov 2017
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore