www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @373
Počítadlo


Spam poison

Odmietame jednostranné a neobjektívne názory podpredsedu ZMOS V. Bajana k Štátnej pokladnici

Mesto Turčianske Teplice a Štátna pokladnica sa nestotožňujú s článkom v májovom čísle Obecných novín s názvom Finančné prostriedky miest a obcí musia ostať na ich vlastných účtoch a rozhodli sa na článok reagovať.

Hlavnou úlohou ŠP je centralizovať všetky verejné prostriedky na jednom mieste, teda jedinom účte štátu, čím sa dajú optimálne využiť vlastné prostriedky štátu, resp. všetky verejné prostriedky tak, aby si na krytie priebežného deficitu verejných financií nemusel požičiavať za vysoké úrokové sadzby z cudzích zdrojov. Rozpočty územnej samosprávy, ktoré sú spravované orgánmi miestnej a regionálnej samosprávy, teda mestá a vyššie územné celky sú súčasťou rozpočtu verejnej správy a preto sme presvedčení, že je správne a prospešné, aby sa finančné prostriedky samospráv použili v procese konsolidácie verejných financií.

„Podľa podpredsedu ZMOS Vladimíra Bajana presun finančných prostriedkov do Štátnej pokladnice by mal vzhľadom na zníženie výnosov negatívny ekonomický dopad na rozpočty miest a obcí.“

Štátna pokladnica ponúka svojim klientom kvalitné platobné služby, umožňuje im zhodnotenie finančných prostriedkov, ktoré vychádzajú zo súčasných podmienok finančného trhu v SR. Pripojenie miest a obcí do systému štátnej pokladnice prinesie výrazné zníženie nákladov na bankové poplatky, zjednodušenie administratívy či spracovania výkazov, ako aj bezpečné vedenie verejných prostriedkov na účtoch klientov spravovaných v ŠP.

„Ďalšie významné negatívum vidí podpredseda ZMOS v tom, že by sa takouto formou predstavitelia samospráv zbavili zodpovednosti manažovať vlastné zdroje, potvrdzovať schopnosť riadiť vlastné finančné prostriedky mesta a súčasne by to znepružnilo operatívnu prácu samosprávy.“

Štátna pokladnica v žiadnom prípade nezbavuje zodpovednosti za manažovanie vlastných zdrojov miest a obcí. V pôsobnosti ŠP je realizácia rozpočtu klienta, vedenie, správa jeho účtov a úročenie pribežného kreditného zostatku klienta na vybraných účtoch na zmluvnom základe, zabezpečovanie tuzemských a cezhraničných prevodov, výberov a vkladov finančných prostriedkov v hotovosti teda poskytovanie obvyklých platobných služieb, čím v žiadnom prípade ŠP nezasahuje do právnej ani ekonomickej subjektivity klienta.

„Výrazne by to obmedzilo možnosť priebežne a rýchlo financovať úlohy a potreby miest a obcí. Vyberanie peňazí zo Štátnej pokladnice je proces náročnejší a zdĺhavejší.“

Štátna pokladnica poskytuje svoje služby rovnako ako všetky komerčné banky v zmysle zákona o platobných službách, v termínoch a lehotách ktoré zákon ukladá. Štátna pokladnica zabezpečuje realizáciu rozpočtu klienta podľa pokynov svojho klienta. Znamená to, že ako poskytovateľ platobných služieb vykonáva všetky platobné operácie na základe jednoznačného pokynu klienta, ktorým je platobný príkaz na vykonanie platobnej operácie, v požadovanom dni splatnosti podľa Zmluvy o bežnom účte a všeobecných podmienok verejne dostupných na webovom sídle ŠP. Proces výberu a vkladu hotovosti, ktorý je v ŠP zabezpečený prostredníctvom komerčnej banky, nie je v porovnaní s ostatnými bankami náročnejší a ani zdĺhavejší.

Stanovisko primátora mesta Turčianske Teplice Michala Sygúta

Zásadne sa nestotožňujem s tvrdeniami pána Bajana, zvlášť keď predstaviteľ samosprávy, ktorý narába s verejnými prostriedkami, teda peniazmi nás všetkých, jednostranne obhajuje komerčné banky, bez relevantných a objektívnych argumentov. Mesto je v Štátnej pokladnici komerčný klient, ktorý nemá povinnosti jej predkladať schválený rozpočet mesta a má možnosť čerpať svoje financie podľa vlastného zváženia. Práve v súčasnej dobe hospodárskej krízy je uloženie finančných prostriedkov v komerčných bankách neisté. V Štátnej pokladnici sú financie garantované, na rozdiel od komerčných bánk, ktoré samosprávam za vklady v prípade krachu neručia. Okrem toho v Štátnej pokladnici nie je možné finančné zdroje exekvovať.

A to najdôležitejšie nakoniec. V terajšej ťažkej dobe, keď štát musí šetriť a prakticky každý z nás si musí uťahovať opasok je dôležité, aby vlastné prostriedky štátu zbytočne neodchádzali do súkromných bánk, pričom samotný štát si musí požičiavať za vysoké úroky z cudzích zdrojov (zo súkromných bánk).

Mesto Turčianske Teplice
Štátna pokladnica

Reakcia nadväzuje na článok Finančné prostriedky miest a obcí musia zostať na ich vlastných účtoch. ZMOS odmieta vytváranie atmosféry katastrofických scenárov.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mesto Turčianske Teplice
Mestský úrad
Partizánska 1
039 01 Turčianske Teplice
Čerpané z: www.turciansketeplice.sk

Mesto Turčianske Teplice, 24. 05. 2012 | Prečítané: 1198 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (15 hl.)
 
Stehlík obyčajný (7 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (2 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 41
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
 Re: Ženy neplačú
12-07-20 * 09:12
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore