www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @329
Počítadlo


Spam poison

Odluka cirkvi od štátu v Luxembursku

V Luxembursku sa spojili viaceré sekulárne iniciatívy a organizujú petíciu za odluku cirkvi od štátu

V interview s hpd (Humanistisher Pressedienst, Humanistická tlačová agentúra) vysvetľuje Manuel Huss, jeden z iniciátorov odluky, prečo je odluka už dávno potrebná a ako úspešne táto iniciatíva 10. mája t. r. štartovala.

hpd: Bol nejaký špeciálny dôvod, prečo ste práve teraz naštartovali petíciu za odluku cirkvi od štátu?

Manuel Huss: Otázka „Prečo práve teraz?“ je veľmi obľúbená a častá, ale v skutočnosti by mala znieť „Prečo až teraz?“ Pre odluku existujú veľmi dobré principiálne argumenty, ale v posledných mesiacoch pribudli niektoré situačné. Článok 20 luxemburskej ústavy hovorí, že nikoho neslobodno nútiť, aby akýmkoľvek spôsobom podporoval nejakú cirkev. Tá istá ústava však upravuje financovanie cirkví štátom. V praxi to vyzerá tak, že každý daňovník, veriaci či neveriaci, či člen nejakej spoločnosti veriacich alebo nečlen, či s politikou cirkvi súhlasí alebo nesúhlasí, prispieva na chod náboženských organizácií. Táto svetonázorová nespravodlivosť sa dá odstrániť len odlukou cirkvi od štátu.

K tomuto zásadnému dôvodu pribudli v posledných mesiacoch niektoré ďalšie. Najprv je tu škandál s tajením zneužívania detí, pri ktorom Luxembursko, samozrejme, nie je ostrovom. Potom je tu pochybná úloha cirkvi v diskusii o pomoci pri umieraní v roku 2008. Katolícka cirkev je dnes – a to hovorím benevolentne – spochybnená organizácia. Malo by byť samozrejmosťou, že štát nebude taký spolok podporovať a uprednostňovať. Ďalším aspektom je aj súčasná ekonomická a finančná kríza. V jej rámci sa má všade šetriť, ale jedna oblasť unikla pozornosti finančných úradov: financovanie cirkví. U mnohých občanov to naráža na neporozumenie, pretože cirkvi sú veľmi bohaté a bez problémov by sa mohli samé financovať. Záverom by sa dalo povedať, že špeciálny podnet spočíva v tom, že odluka sa mala urobiť už dávno.

hpd: Aká je tu situácia, nakoľko podporuje štát cirkev?

Huss: Hovoriť o podrobnostiach by presiahlo rámec tohto interview, preto sa pozrime len na centrálne body tohto financovania cirkvi. „Sloboda svedomia“ („Liberté de Conscience“ – Libco) sa už roky pokúša zistiť túto sumu, ale financovanie cirkvi je zaistené tak hmlisto a netransparentne, že presný údaj je vecou nemožnosti. Aktuálny odhad podľa Libco je 80 miliónov eur + X ročne. (pri počte obyvateľov 491 775). Do tejto sumy sú započítané platy duchovných, ich výučba a penzie, platy učiteľov náboženstva na základných školách, ako aj financovanie cirkevných tovární obcami (?). Pripočítať treba miliónové subvencie pre katolícke súkromné školy, nemocnice, ale aj príspevky na tlač najväčšieho luxemburského denníka (Das Luxemburger Wort = Luxemburské slovo), ktorý patrí luxemburskému biskupstvu a v znamení hesla „Za pravdu a právo“ sústavne umlčí každú kritiku cirkvi a náboženstva.

hdp: Akú váhu má pre obyvateľov Luxemburska náboženstvo a cirkev?

Huss: Cirkev hrá v Luxembursku tú istú rolu ako mestské hradby. Pôvodnú rolu ako vojenský ochranný val dávno stratili a slúžia už len ako turistická atrakcia. Aj cirkev už pred rokmi stratila svoje poslanie morálnej smerovky, no v otázkach tradície a ceremónií v občianskom živote naďalej vedie. Zmenu signalizuje nedávna udalosť, že veľká väčšina Luxemburčanov sa proti rozhodnému odporu cirkvi vyslovila za depenalizáciu pomoci pri umieraní (prestala byť trestná).

Počet návštevníkov kostola sa pohybuje okolo 5 %. Napriek tomu väčšina rodičov posiela deti na výučbu katolíckeho náboženstva a v otázkach obradov má cirkev monopolné postavenie. Veľkej obľube sa tešia cirkevné sviatky. Najčastejšie sme konfrontovaní s otázkou, či odluka znamená zrušenie cirkevných sviatkov. Ak odhliadneme od tejto funkcie cirkvi ako poskytovateľa služieb pri obradoch (sobáš, pohreb), je záujem občanov o cirkev pomerne ohraničený a vlažný; s tým však súvisí skutočnosť, že nie je ľahké získať ich pre kritiku náboženstva.

hpd: Koľko ľudí dosiaľ podpísalo petíciu?

Huss: Naštartovali sme 11. mája. Za tri dni sme mali 1 000 podpisov, za desať dní 3 000. Dnes je to o niečo viac ako 3 600, pričom treba poznamenať, že všetky tieto podpisy boli získané na internete. Keďže papierová verzia petície sa šíri oveľa pomalšie, je ťažké odhadnúť, koľko občanov stojí za petíciou. 3 600 podpisov za dva týždne v nás budí nádej, že je možných oveľa viac.

hpd: S akou rezonanciou sa stretávate?

Huss: Rezonancia v masmédiách je v poriadku. Správa o našom podujatí bola síce krátka, ale prebehla temer všetkými luxemburskými médiami – samozrejme okrem Luxemburského slova. Aj v sociálnych sieťach sa dobre šírime. Na Facebooku sa k nám pridalo viac ako 3 000 Luxemburčanov. Reprezentatívny prieskum v roku 2009 ukázal, že 60 % občanov je za odluku a 18 % ju odmieta. To robí úspech našej akcie pochopiteľným.

Problém je v tom, že nedostávame náš projekt do agendy politických strán. Pri existencii CSV (Christlich soziale Volkspartei = Kresťanská sociálna ľudová strana) s jej 26 poslancami zo 60, a ostatných strán, ktoré by síce boli za odluku, ale momentálne majú iné priority, sa ukazuje ďalší postup inštitucionálnou cestou skôr nepravdepodobný. Preto sme odkázaní na laické/laicistické (francúzska obdoba humanistického/ateistického) občianske hnutie, ktoré vybuduje potrebný tlak na politické strany. To sa však ľahšie povie, ako urobí, pretože skutočnosť, že máme na svojej strane mnohých Luxemburčanov, ešte zďaleka neznamená, že sa všetci chcú verejne za nás aj vysloviť. Odhadujeme, že viac ako tretina doterajších podpisovateľov dala prednosť anonymite. Mnohí Luxemburčania majú asi strach, že otvorenou kritikou cirkvi si uškodia spoločensky, v zamestnaní alebo inakšie.

hpd: Čo plánujete urobiť s petíciou, ako ju chcete použiť?

Huss: V každom prípade ju mienime predložiť parlamentu. Kedy to bude, ešte nevieme. Naším primárnym cieľom je informovať občanov o svetonázorových nespravodlivostiach v našom štáte a raz dostať na program politickej agendy odluku cirkvi od štátu.

hpd: Kto je to „Vy“, kto stojí za petíciou?

Huss: „Vy“, to je predovšetkým „Sokrates.lu“. Je to internetová iniciatíva, ktorú som založil s dvomi inými študentmi politológie pred asi tromi rokmi, aby sme vyvolali kontroverzné diskusie o témach, ktoré sú v Luxembursku tabu. Minulý rok sme spolu s organizáciou Sloboda svedomia iniciovali kampaň „Fraiheet.lu“ za vystupovanie z cirkvi, ktorá vyvolala mierny rozruch. Zatiaľ sa s cirkvou rozlúčilo 1 700 Luxemburčanov. Aj pri zrode tejto petícii nám stála Sloboda svedomia po boku. Medzitým sa k nám pridružilo päť ďalších organizácií. Popri študentskej organizácii UNEL sú to mládežnícke organizácie politických strán, konkrétne Zelená mládež, Mladí socialisti, Mladí demokrati a Mladá ľavica, od ktorých očakávame, že zvýšia tlak na svoje strany. Najviac nás však teší, že sa niekoľko prominentných politikov vyhlásilo ochotnými verejne podporovať našu vec.

hdp: Ďakujem Vám za rozhovor.

Interview viedla Fiona Lorenzová.
Chcete sa vyjadriť? Využite
diskusné fórum.

Manuel Huss
– osobná stránka s mottom Mol Sonn, mol Reen
Čerpané z:
Petition für die Trennung von Kirche und Staat, Humanistisher Pressedienst (Humanistická tlačová agentúra)

Manuel Huss, 10. 06. 2010 | Prečítané: 2551 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Kto sa mýli?
20-02-20 * 18:22
 Nevzdelanci v PSN
19-02-20 * 07:16
 Re: Nebezpečný vírus ohrozuje
15-02-20 * 14:40
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom