www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @866
Počítadlo


Spam poison

Odišiel priateľ Miloslav Necpal

Čestný a skromný človek s veľkým srdcom

V sobotu 23. júna sme sa naposledy rozlúčili s naším priateľom, otcom, starým otcom a hlavne s človekom s veľkým srdcom, s Miloslavom Necpalom. Skromný, vzdelaný, rozhľadený, zásadový človek ateista, humanista.

A hlavne čestný a skromný človek. Ľudskosť a humanizmus ako mravný a spoločenský ideál, založený na úcte človeka k človeku je jedným z najvýznamnejších a najkrajších kvetov ľudského rozumu a cítenia. Tento ideál je krehký a zraniteľný. V časoch orgií neľudskosti býva aj často zatlačovaný do úzadia. Znova a znova sa však vynára z popola spálenísk ako sila bojujúca proti násiliu, bezpráviu a všetkým podobám zla. Opäť prichádza na historickú scénu ozdravovať vzťahy medzi ľuďmi a pripomínať, že poslaním ľudí je predovšetkým byť ľuďmi. Tieto slová asi najlepšie charakterizujú Miloslava Necpala. Milo Necpal sa stal už v mladosti oddaným a aktívnym hlásateľom pokrokových myšlienok a hlavne humanizmu. Na tejto báze potom celý svoj profesijný život učil aj svojich žiakov. Bol povolaním učiteľ. Ale u neho to nebolo len povolanie. Bola to láska k jeho práci a hlavne k svojim žiakom. Tí, ktorí mali to šťastie, že bol ich učiteľom, na neho s láskou spomínajú.

V súkromí žil neobyčajne skromne, až sparťansky. Miloval svoju rodinu, ktorá pozostáva z dvoch dcér, syna a vnučiek.

Vo voľnom čase obľuboval prácu v záhradke na Kopaniciach. Miloval kraj pod Sitnom.

Usiloval sa o zdravý životný štýl, veľmi striedmo sa stravoval. Veľa čítal, študoval. Mal prehľad o sociálnom pohybe, jeho problémoch, ťažkostiach i možnostiach ich riešenia. Bolo mu smutno, že rozvoj našej spoločnosti nabral kurz, ktorý pre ľudstvo môže znamenať katastrofu. Bol vytrvalý bojovník za mier. Takto žil a pracoval náš priateľ Miloslav Necpal.

Jeho skúsenosti, erudícia, vytrvalosť a tvorivosť nám budú chýbať. Ale jeho odkaz, myšlienky a láska, ktorou obdaroval svoju rodinu a priateľov, tu zostane s nami.

Česť jeho životu, česť jeho pamiatke.

Priateľ Karol Fajnor.

© Jola Dziubinska

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Karol FajnorIng. Karol Fajnor
Narodil sa 19. augusta 1954. Vyštudoval Vysokú školu námornú v Gdyni, v bývalej Poľskej ľudovej republike. Svoju odbornú kariéru začal ako námorný dôstojník. Pracoval tiež v Slovenskej komisii pre vedeckotechnický a investičný rozvoj, potom v Projektovom ústave dopravných stavieb koncernu Dopravný podnik Bratislava, akciová spoločnosť, kde vykonával aj funkciu námestníka riaditeľa. V roku 1990 sa stal výkonným riaditeľom akciovej spoločnosti a v roku 1996 nastúpil do funkcie riaditeľa divízie námornej plavby Československej plavby dunajskej. Neskôr začal pracovať ako patentový zástupca, ako samostatne zárobkovo činná osoba. V 3. volebnom období (2002 – 2006) bol poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. Je dlhoročným členom Spoločnosti Prometheus – združenia svetských humanistov, donedávna bol aj jej podpredsedom.
Čerpané z: vlastný zdroj.

Karol Fajnor, 28. 06. 2018 | Prečítané: 322 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore