www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @142
Počítadlo


Spam poison

Odišiel priateľ Miloslav Necpal

Čestný a skromný človek s veľkým srdcom

V sobotu 23. júna sme sa naposledy rozlúčili s naším priateľom, otcom, starým otcom a hlavne s človekom s veľkým srdcom, s Miloslavom Necpalom. Skromný, vzdelaný, rozhľadený, zásadový človek ateista, humanista.

A hlavne čestný a skromný človek. Ľudskosť a humanizmus ako mravný a spoločenský ideál, založený na úcte človeka k človeku je jedným z najvýznamnejších a najkrajších kvetov ľudského rozumu a cítenia. Tento ideál je krehký a zraniteľný. V časoch orgií neľudskosti býva aj často zatlačovaný do úzadia. Znova a znova sa však vynára z popola spálenísk ako sila bojujúca proti násiliu, bezpráviu a všetkým podobám zla. Opäť prichádza na historickú scénu ozdravovať vzťahy medzi ľuďmi a pripomínať, že poslaním ľudí je predovšetkým byť ľuďmi. Tieto slová asi najlepšie charakterizujú Miloslava Necpala. Milo Necpal sa stal už v mladosti oddaným a aktívnym hlásateľom pokrokových myšlienok a hlavne humanizmu. Na tejto báze potom celý svoj profesijný život učil aj svojich žiakov. Bol povolaním učiteľ. Ale u neho to nebolo len povolanie. Bola to láska k jeho práci a hlavne k svojim žiakom. Tí, ktorí mali to šťastie, že bol ich učiteľom, na neho s láskou spomínajú.

V súkromí žil neobyčajne skromne, až sparťansky. Miloval svoju rodinu, ktorá pozostáva z dvoch dcér, syna a vnučiek.

Vo voľnom čase obľuboval prácu v záhradke na Kopaniciach. Miloval kraj pod Sitnom.

Usiloval sa o zdravý životný štýl, veľmi striedmo sa stravoval. Veľa čítal, študoval. Mal prehľad o sociálnom pohybe, jeho problémoch, ťažkostiach i možnostiach ich riešenia. Bolo mu smutno, že rozvoj našej spoločnosti nabral kurz, ktorý pre ľudstvo môže znamenať katastrofu. Bol vytrvalý bojovník za mier. Takto žil a pracoval náš priateľ Miloslav Necpal.

Jeho skúsenosti, erudícia, vytrvalosť a tvorivosť nám budú chýbať. Ale jeho odkaz, myšlienky a láska, ktorou obdaroval svoju rodinu a priateľov, tu zostane s nami.

Česť jeho životu, česť jeho pamiatke.

Priateľ Karol Fajnor.

© Jola Dziubinska

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Karol FajnorIng. Karol Fajnor
Narodil sa 19. augusta 1954. Vyštudoval Vysokú školu námornú v Gdyni, v bývalej Poľskej ľudovej republike. Svoju odbornú kariéru začal ako námorný dôstojník. Pracoval tiež v Slovenskej komisii pre vedeckotechnický a investičný rozvoj, potom v Projektovom ústave dopravných stavieb koncernu Dopravný podnik Bratislava, akciová spoločnosť, kde vykonával aj funkciu námestníka riaditeľa. V roku 1990 sa stal výkonným riaditeľom akciovej spoločnosti a v roku 1996 nastúpil do funkcie riaditeľa divízie námornej plavby Československej plavby dunajskej. Neskôr začal pracovať ako patentový zástupca, ako samostatne zárobkovo činná osoba. V 3. volebnom období (2002 – 2006) bol poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. Je dlhoročným členom Spoločnosti Prometheus – združenia svetských humanistov, donedávna bol aj jej podpredsedom.
Čerpané z: vlastný zdroj.

Karol Fajnor, 28. 06. 2018 | Prečítané: 111 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Myslíte si, že predseda NR SR JUDr. Andrej Danko odtajní svoju rigoróznu prácu?


Celkom hlasovalo: 67
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kapitalistická šľachta
17-11-18 * 19:35
 1 %
17-11-18 * 19:29
 Re: ŠtB – strach revolúcie
17-11-18 * 18:12
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Biela pastelka 2018
Biela pastelka 2018
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore