www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @003
Počítadlo


Spam poison

Odhalenie na Night of Chances Technology: „Hackol som vašu banku.“

Keď študenti zostanú po škole, a ešte ich to aj baví!

Takáto atmosféra už šiestykrát zavládla na podujatí Night of Chances (NOC) Technology. Hovorilo sa nielen o predpovedi počasia pomocou meteofirmy podnikateľa roka Michala Weisa, ale predpovedali sa aj hrozby umelej inteligencie či najbližšie možné hackerské útoky.

Devätnástu Night of Chances v poradí a zároveň šiestu NOC Technology otvorila diskusia Čo si umelá inteligencia chystá pre nás? Technológie založené na umelej inteligencii nachádzajú uplatnenie v čoraz širšom spektre odvetví. O tom, na čo a ako ju používajú vo svojich spoločnostiach, diskutovali Peter Škodný (managing director Accenture), Juraj Malcho (CTO ESET) a Martin Hrnko (generálny riaditeľ QBSW). Zhodli sa v tom, že si zväčša vyberajú práve absolventov FIIT STU, ktorá event Night of Chances hosťuje. Zároveň sa vyjadrili, že umelá inteligencia predstavuje pre ľudstvo hrozbu, avšak nikdy sa nedopracuje k ľudskému vedomiu. S umelou inteligenciou sa dokážeme zžiť iba vtedy, ak budeme rozlišovať, čo je ľudská interakcia a čo sú systémy či roboti. Jednou z oblastí, ktoré by sa v súvislosti s využitím umelej inteligencie nemali zanedbať, je práve etika.

Peter Škodný, Accenture: „Ak sa dodáva pridaná hodnota, tak je to dobre odvedená práca.“

Juraj Malcho, ESET: „Potrebujeme špecialistov, ktorí rozmýšľajú viac ako väčšina populácie.“

Martin Hrnko, QBSW: „Myslím, že umelá inteligencia sa bude vyvíjať a priblíži sa k mysleniu človeka, ale myslím, že to vedomie, k tomu sa nedopracujeme.“

Hackeri sú aj dobrí

„Volám sa Tomáš Zaťko a hackol som banku, v ktorej máte peniaze,“ takto odznelo z jeho úst na začiatku ukážky hackerského útoku a pokračoval: „…som etický hacker a mám na to zmluvu.“

Etickí hackeri alebo „white hat hackers“ sú počítačoví experti, ktorí testujú spoľahlivosť zabezpečenia systémov a sietí voči nežiadúcim zásahom zvonka. Týmito hackermi sú aj Tomáš Zaťko, zakladateľ Citadelo a Pavol Lupták zo spoločnosti Nethemba. Sú platení firmami ale aj vládami štátov za to, že hľadajú nedostatky v bezpečnosti a odhaľujú ich skôr, než by ich mohli ich zákerní kolegovia, takzvaní „black hat hackers“, zneužiť.

„Podstata našej práce je v tom, že diery odhaľujeme a tým zabránime útokom,“ vysvetlil.

Práve prednáška pozitívneho hackingu zaujala najviac študentov a zaplnila celú veľkú aulu FIIT STU. Tomáš Zaťko ich oslovil analýzou a kompletným vysvetlením hackerského útoku. Upozornil, že ešte najbližšiu dobu môžeme očakávať hackerské útoky na oblasť kryptomien a bitcoinu či blockchain.

Tomáš Zaťko: „Blokchain a kryptomeny zmenia svet a teším sa na to.“

Každá práca má však i slabinu. Pavol Lupták (Nethemba) sa vyjadril:

„Čo vnímam ako najväčšiu slabinu je fyzická bezpečnosť. Ak je niekde ploštica, neubránite sa.“

Zaťko však ihneď vysvetlil, že aj proti tejto slabine vedia „bojovať“:

„Máme akustické rušičky na oknách, zapíname ich počas práce pre najnáročnejších klientov, a aby sa nedalo čítať z pier, zatiahnem žalúzie. Klient sa potom cíti ako vo filme a máte strašný pokoj,“ dodal s podtónom, že niekedy je to ako práca tajného agenta.

Mincoví magnáti

Za akých podmienok sa dnes ešte bežnému človeku oplatia kryptomince a aká je ich pridaná hodnota? Blockchain debatu uviedol moderátor večera Ján Gordulič, ktorý sa v tejto oblasti venuje a aktuálne sa začínať zaraďovať medzi expertov na blockchain a kryptomeny. Hosťami boli Pavol Rusnák zo SatoshiLabs, kde vyvíjajú hardvérové zariadenie na úschovu bitcoinov a Dávid Stancel zo združenia Blockchain Slovakia. Nadšenci tejto témy sa dozvedeli viac o ich osobných zážitkoch i to, ako je dobre si kryptomeny uchovávať.

Od počasia záleží mnoho

Čerstvý výherca súťaže EY Podnikateľ roka 2017 Michal Weis v roku 1997 založil firmu IBL Software Engineering, ktorá je dnes svetovou špičkou a používa sa v takmer 80 krajinách po celom svete vrátane Antarktídy. Jeho softvér ponúka pre najvýznamnejšie meteorologické ústavy, americké vojenské letectvo, európsku centrálu NATO, Airbus či dubajské letisko. Pre britský meteorologický úrad Met Office, ktorý sa považuje za svetovú špičku, je IBL strategickým partnerom. Okrem neho má takéto postavenie už len americký Amazon. Weis porozprával o svojich začiatkoch či ukázal zmeny v programoch spracovania meteorologických dát.

Prítomní sa dozvedeli, prečo potrebuje presnú predpoveď počasia americké letectvo či ako tieto fakty dokážu využiť dokonca vojenské ponorky, ale aj letiská. Práve on je vlastníkom jedenásteho najvýkonnejšieho počítača na svete, ktorý ráta získané meteoúdaje.

„Dnešné predpovede počasia rátajú superpočítače, ktoré stoja 97 miliónov a elektrina ročne 5 miliónov,“ ozrejmil Weis.

Najbližšie fanúšikov Night of Chances čaká podujatie s prídavkom Engineering, ktoré sa uskutoční začiatkom apríla.

O #NOC-i

Podujatie Night of Chances organizuje nezisková organizácia Nexteria. Krédom organizácie je:

„Meníme budúcnosť Slovenska prípravou novej generácie slušných a schopných mladých ľudí.“

Podujatie rastie a rozširuje sa aj do iných miest. Akcie sa už organizovali na Slovensku a v susednom Česku. V školskom roku 2016/2017 NOC zažilo 2 470 študentov, 86 firiem na štyroch fakultách v troch mestách a dvoch krajinách. Celkovo mohli zažiť 105 workshopov, 24 odborných prednášok a 27 panelových diskusií. Najväčší záujem však aj naďalej vzbudzuje Night of Chances Technology. Novinkou bude nová NOC, ktorú plánuje Nexteria organizovať v hlavnom meste Česka – v Prahe už 18. 4. na fakulte FIT ČVUT.

Foto:

Night of Chances (NOC)NOC Technology prilákala opäť stovky študentovPanelova diskusia – Čo si umelá inteligencia chystá pre nás
Zaťko, Gordulič a Lupták o bielych hackerochPodnikateľ roka Weis a Gordulič (moderátor večera)Zaplnené priestory FIIT STU

Vložila: Lucia Maková.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NexteriaNexteria
– sme neziskové združenie ľudí, ktorí veria, že aktívni a vzdelaní ľudia sú kľúčom k zlepšeniu budúcnosti Slovenska
– preto sa venujeme rozvíjaniu mladých ľudí, a to nielen v oblasti budovania schopností a prípravy do praxe, ale aj rozvoja charakteru k morálnemu konaniu
Čerpané z: Nexteria.sk

Nexteria, 18. 03. 2018 | Prečítané: 578 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (715 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (172 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1253
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Pokrytectvo
27-09-20 * 11:12
 Re: "Sväté" médiá.
24-09-20 * 17:07
 RE: Niečo tu nie je v poriadku
22-09-20 * 16:42
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore