www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @176
Počítadlo


Spam poison

Obrovský posun Rače v boji proti čiernym stavbám vo vinohradoch: Okresný úrad potvrdil ich odstránenie!

Kauza čiernych stavieb v račianskych vinohradoch

Kauza čiernych stavieb v račianskych vinohradoch

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 3 214 × 2 143 bodov (≅ 7 MB).

Stavebný úrad v Rači sa piatimi rozostavanými domami v račianskych vinohradoch v lokalite Fixle, realizovanými bez stavebného povolenia a v rozpore s územným plánom mesta, zaoberá už štyri roky. Za túto dobu postupne využíva všetky svoje zákonom stanovené kompetencie, no ani po tak dlhej dobe sa nepodarilo prípad posunúť tak, aby stavebník čiernych stavieb Juraj Obermajer reálne niesol za svoje nelegálne konanie zodpovednosť, o treste za porušenie zákona ani nehovoriac.

Račianska samospráva po celej plejáde žiadostí, stanovísk, rozhodnutí a následných odvolaní, opätovných rozhodnutí a opätovných odvolaní, teraz po rokoch konečne uzrela svetielko nádeje, keď Okresný úrad Bratislava v odvolacom konaní potvrdil v poradí druhé rozhodnutie račianskeho stavebného úradu o odstránení stavieb, vydané síce už pred rokom, no kvôli odvolaniu stavebníka bolo až doteraz posudzované nadriadeným orgánom. OÚ nakoniec potvrdil zákonnosť rozhodnutia račianskeho stavebného úradu, ktorý v rozhodnutí o odstránení stavieb nariadil Obermajerovi aj niekoľko podmienok, okrem iných aj to, že po odstránení stavieb uvedie pozemky do primerane pôvodného stavu podľa druhu využitia zapísanom na liste vlastníctva a v súlade s funkčným využitím určeným územným plánom mesta. Stavebník má tiež povinnosť stavbu odstrániť do 120 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti tohto rozhodnutia.

Tento exemplárny príklad arogancie stavebníka a celý príbeh okolo jeho piatich domov v našich račianskych vinohradoch možno v širších súvislostiach chápať aj ako učebnicový príklad nedokonalosti našich zákonov, ktoré zorientovaných právnikov, ktorých pán Obermajer okolo seba zjavne má, doslova lákajú obchádzať zákon s vedomím, že ich minie akýkoľvek postih,“ vyhlásil starosta Rače Peter Pilinský.

Stavebník Obermajer ešte aj na súdnom pojednávaní v septembri 2016 pred súdom vyhlásil, že sa cíti nevinný a žiadal o ukončenie trestného stíhania voči svojej osobe. Trestné stíhanie nakoniec aj zastavené bolo, a to z dôvodu, že za spomínaný skutok bol stavebník už potrestaný príslušným správnym orgánom uloženou pokutou, ktorú možno považovať za dostatočný postih, a preto nemôže byť vzhľadom na zákonnú prekážku potrestaný dvakrát za rovnaký čin.

„Vtedy som si povedal: nevadí, jednu bitku sme prehrali, ideme ďalej. Krátko nato sme vydali prvé rozhodnutie o odstránení stavieb, a keď sa stavebník voči nemu odvolal, nadriadený orgán naše rozhodnutie zrušil! Ešte aj tá pokuta, ktorú sme mu svojho času udelili, pre ktorú bolo zastavené aj trestné stíhanie a ktorá bola smiešna oproti jeho možným ziskom za domy, skončila na základe žaloby Obermajera na súde, ktorý o nej doteraz ešte nerozhodol,“ vyhlásil starosta Rače Peter Pilinský, ktorý čierne stavby v Rači vníma už aj ako principiálny problém.

„Keď nedokážeme postihovať a trestať čierne stavby bez stavebného povolenia umiestňované v rozpore s územným plánom Hlavného mesta, ako potom môžeme zastavovať či obmedzovať obrovské developerské projekty s právoplatným stavebným povolením, ktoré nám rastú doslova pod oknami?“ myslí si Pilinský, ktorý sa však z aktuálnych informácií od okresného úradu v kauze Obermajer teší.

„Je mi jasné, že stavebník urobí ešte ďalšie právne kroky v snahe vyhnúť sa definitívnemu odstráneniu tých domov, avšak aj potvrdenie a odobrenie postupov nášho stavebného úradu od nadriadeného orgánu a konečne aj nejaký viditeľný posun je pre mňa dobrá správa. Aj keď našim občanom v súčasnosti kazia kvalitu života oveľa väčšie výstavby ako je týchto päť domov, stále verím, že Obermajerove stavby nakoniec zmiznú z Fixlov – jednak kvôli obhajobe spravodlivosti a tiež kvôli odkazu, že zákony, nech už sú akokoľvek deravé, platia pre nás všetkých rovnako.

Mestská časť Rača zvolí voči Obermajerovi ďalší postup v závislosti od toho, aké právne úkony on vykoná voči vydanému právoplatnému rozhodnutiu okresného úradu a račianskeho stavebného úradu.

Zvukový záznam (57 s):

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

RačaMestská časť Bratislava-Rača
Adresa: Kubačova 21, 831 06 Bratislava
Rača je známa udeľovaním ocenenia Račianske srdce, ktoré sa udeľuje významným osobnostiam Rače, ktoré výraznou mierou prispeli ku skvalitneniu života v mestskej časti v akejkoľvek oblasti – športe, kultúre, vede, výskume, vzdelávaní alebo aj v sociálnej či spoločenskej oblasti
Čerpané z: www.raca.sk

Rača, 25. 03. 2018 | Prečítané: 821 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (26 hl.)
 
Sýkorka belasá (17 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (9 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 69
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore