www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @033
Počítadlo


Spam poison

Obchodníci zneužívajú dôverčivosť seniorov

Na čo si dať pozor?

Súčasná situácia spojená s pandémiou ochorenia COVID-19 hraje do kariet takzvaným šmejdom. Tí využívajú dôverčivosť seniorov, aby im vnútili často predražené, nevýhodné alebo nefunkčné tovary a služby. Online zoznamovacie spoločnosti pre zmenu lákajú seniorov, aby s ich pomocou zahnali samotu. Prinášame zoznam piatich praktík, pred ktorými chceme varovať.

Všadeprítomný strach z ochorenia dolieha najmä na najohrozenejšiu skupinu, ktorou sú seniori. Obchodníci im preto ponúkajú „zázračné“ potravinové doplnky, pri ktorých deklarujú liečebné účinky proti koronavírusu.

„Doplnky stravy sú z hľadiska právnych predpisov potravinami, a preto im nemožno pripisovať liečebné alebo preventívne účinky,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest.

Predajcovia klamaním porušujú zákon, pretože sa dopúšťajú zakázanej nekalej obchodnej praktiky.

Ďalej sa rozmohol predaj tovarov proti koronavírusu ako špeciálnych amuletov alebo najrôznejších prípravkov. Nie sú však preukázané žiadne pozitívne účinky. Výnimkou nie je ani ponúka dezinfekčných gélov na ruky, namiesto ktorých dorazila citrónová voda.

„Pokiaľ nemá tovar vlastnosti, ktoré boli dohodnuté alebo ktoré sa dajú od neho očakávať, je chybný. Spotrebiteľ má nárok na reklamáciu. Pokiaľ nie je možné dodanie novej veci bez nedostatkov, má právo na odstúpenie od zmluvy a vrátenie peňazí,“ vysvetľuje Eduarda Hekšová.

Okrem toho pri predaji na diaľku môže spotrebiteľ využiť svoje právo na odstúpenie od zmluvy do 14 dní bez uvedenia dôvodu.

Seniori sa tiež dostávajú do sietí takzvaných sprostredkovateľských e-shopov s rúškami, respirátormi a ďalšími ochrannými pomôckami. Ich webové stránky sa tvária ako klasický e-shop, i tak tvrdia, že spotrebiteľ uzatvára zmluvu s tretím subjektom, najčastejšie predajcom z Číny. Keď sa vyskytne problém, odmietajú ho v rozpore so zákonom riešiť. Spotrebiteľ má právo na odstúpenie od zmluvy, ktoré môže uplatniť priamo voči e-shopu. Skúsenosti seniorov ale hovoria, že je komunikácia veľmi zložitá a tovar dorazí väčšinou s veľkým oneskorením.

Na zoznámenie nezadaných v najlepšom veku lákajú online platené zoznamky ako Singles50, eDarling alebo SeniorDating. Seniori sa najčastejšie sťažujú na automatické predlžovanie členstva, o ktorom neboli dostatočne vopred informovaní. Aj keď môže byť samota skľučujúca, ďalšie strhnuté peniaze za nechcené členstvo z nej nikoho nevyslobodí. Odporúčame registráciu do podobných zoznamok vždy starostlivo zvážiť.

Seniori by sa mali mať na pozore tiež pred takzvanými energetickými šmejdami. Vydávajú sa za zástupcov veľkých dodávateľov, kontrolórov či zamestnancov úradov a ponúkajú rúška proti podpisu. V skutočnosti ale seniori podpisujú zmluvu o dodávkach energií. Očakávať je možné tiež zvýšené množstvo telefonických ponúk, v ktorých budú obchodníci seniorom sľubovať, že ušetria na dodávkach energií.

„Vo väčšine lákavo vyzerajúcich ponúk je háčik. Spotrebiteľom preto odporúčame nehovoriť áno pod časovým nátlakom. Než budú s čímkoľvek súhlasiť, mali by si najprv preštudovať zmluvnú dokumentáciu a zistiť referencie,“ radí Eduarda Hekšová.

Apelujeme na seniorov, aby sledovali informácie, ktoré sa týkajú ochrany pred nákazou a čo robiť v prípade nákazy, z overených zdrojov. Tými sú napríklad stránky Všetko o koronavíruse, Koronavírus na Slovensku, Inštitút zdravotnej politiky, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky alebo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a ďalších rezortov.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

dTestdTest
dTest, o.p.s. je najväčšou českou spotrebiteľskou organizáciou, ktorá v ČR pôsobí už od roku 1992. Je vydavateľom spotrebiteľského časopisu dTest, na ktorého stránkach sú publikované výsledky nezávislých a objektívnych testov výrobkov, varovania pred nebezpečnými a zdravotne nevyhovujúcimi výrobkami, informácie o spotrebiteľských právach a poradenstvo, ako tie práva účinne uplatňovať. dTest je súčasťou medzinárodnej organizácie International Consumer Research and Testing (ICRT) a európskej spotrebiteľskej organizácie BEUC.
Poradenská linka časopisu dTest – (+421) 0696 851 965 – je v prevádzke každý pracovný deň od 8. do 17. hodiny a spotrebitelia na nej môžu konzultovať s právnymi poradcami časopisu dTest najrôznejšie spotrebiteľské problémy, a to za cenu bežnej tarify volania (sadzobníka poplatkov v SR). Od spustenia v roku 2010 túto možnosť využili už desiatky tisícov spotrebiteľov a poradenská linka časopisu dTest sa tak stala prvou a najvyhľadávanejšou cestou k riešeniam problémov, s ktorými sa zákazníci na trhu stretávajú.
Čerpané z: www.dtest.sk

dTest, 08. 04. 2020 | Prečítané: 82 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (14 hl.)
 
Nie (16 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 30
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore