www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @864
Počítadlo


Spam poison

O titul Strom roka súťaží aj lipa zo Zlatých Moraviec, ktorá má 25 kmeňov

Hlasovanie

Strom roka 2012Oddnes do 28. septembra 2012 môžu záujemcovia poslať hlas jednému z dvanástich stromov – finalistov ankety Strom roka a podporiť tak jeho ošetrenie. Poslaním ankety, ktorej desiaty ročník vyhlásila Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Patrónom 10. ročníka ankety je spevák Peter Lipa.

Hlavným partnerom ankety je Slovenská sporiteľňa. Anketu ďalej podporili International Visegrad Fund, Nadácia TV JOJ, ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo A.B.I.E.S.

Do májovej uzávierky prišlo do Nadácie Ekopolis 69 stromov z celého Slovenska.

„Ľudia prihlásili 25 rôznych druhov drevín. Najväčšie zastúpenie medzi nimi mali už tradične lipy, v tomto roku ich bolo 17. Najčastejšie zastúpené boli ďalej duby a platany,“ povedal Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.

Z prihlásených stromov vybrala porota začiatkom júna 12 finalistov. Najmladším spomedzi nich je 50-ročný hrab obyčajný z Martina, ktorý rastie v areáli základnej a materskej školy. Vekový rekord pravdepodobne patrí 400-ročnej lipe malolistej z obce Vavrečka a jarabine oskorušovej z Modry, ktorej vek odhadli od 300 do 500 rokov a je údajne najhrubšou oskorušou v Strednej Európe, s obvodom kmeňa takmer 500 cm. Vo finále je aj najväčší na Slovensku rastúci orech čierny zo Serede, s obvodom kmeňa 620 cm a výškou 25 m.

„Teší nás najmä skutočnosť, že takmer ku každému stromu, ktorý bol prihlásený do súťaže prišiel aj zaujímavý príbeh. Niekedy je až prekvapujúce, čo všetko a ako dlho sa uchováva v pamäti ľudí, bez kroniky, bez papierového zápisu. Pre nás je to ďalším potvrdením výnimočného previazania životných osudov stromov, ľudí a tiež aj výnimočných emócií, ktoré tieto vzťahy sprevádzajú,“ povedal Milan Hronec.

Hlasovanie o víťaza ankety sa začalo 5. júla na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2012. Fotografie a príbehy stromov – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis.

Hlasovať za svoj strom môže každý, prostredníctvom SMS správy (na č. 7775, v tvare: Strom medzera a číslo stromu od 0 – 12), hlasovacieho lístka, poštou alebo priamo na www.ekopolis.sk. V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2012.

Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 333 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 333 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci budú odmenení hodnotnými knižnými darmi od Vydavateľstva Dajama, traja hlasujúci zase knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

Dvanásť finalistov ankety Strom roka 2012

1

Sekvojovec mamutí

Nová Baňa – Hrádza
(okr. Žarnovica)

116 rokov
2

Lipa malolistá

Hriňová (okr. Detva)

200 rokov
3

Gaštan jedlý

Štiavnické Bane
(okr. Ban. Štiavnica)

300 rokov
4

Jarabina oskorušová

Modra (okr. Pezinok)

300 – 500 rokov
5

Lipa malolistá

Opiná (okr. Košice)

250 – 420 rokov
6

Platan javorolistý

Komjatice (okr. Nové Zámky)

138 rokov
7

Lipa malolistá

Zlaté Moravce

90 rokov
8

Orech čierny

Sereď (okr. Galanta)

300 rokov
9

Moruša čierna

Hlohovec

120 rokov
10

Hrab obyčajný

Martin

50 rokov
11

Jaseň štíhly

Dolný Kubín

120 rokov
12

Lipa malolistá

Vavrečka (okr. Námestovo)

400 rokov

Príbehy nominovaných stromov:

Sekvojovec mamutíStrom č. 1 – Sekvojovec mamutí (Sequoiadendron gigan­teum), Brehy, Nová Baňa – Hrádza (okres Žarnovica), vek: 116 rokov, obvod kmeňa: 555 cm, výška: 23 m.

Strom rastie na starom evanjelickom cintoríne. Z lásky ho dal zasadiť novobanský lekár Peter Holéczy na hrob svojej manželky Želmíry, ktorá umrela vo veku 34 rokov. Zaujímavosťou je, že jej brat, doktor Makovický bol osobným lekárom spisovateľa L. N. Tolstého.

Lipa malolistáStrom č. 2 – Lipa malolistá (Tilia cordata), Hriňová, laz Jaseňovo (okres Detva), vek: 200 rokov, obvod kmeňa: 230 cm, výška: 20 m.

Strom rastie na hriňovskom laze Jaseňovo, kde je už viac ako 200 rokov svedkom striedania mnohých generácií, ich neľahkej práce a osamelého života. Pre domácich je lipa symbolom tejto tajuplnej samoty. Spod lipy je nádherný výhľad na sopku Poľanu.

Gaštan jedlýStrom č. 3 – Gaštan jedlý (Castanea sativa), Štiavnické Bane, záhrada rodinného domu na svahu oproti kostolu (okres Banská Štiavnica), vek: 300 rokov, obvod kmeňa: 650 cm, výška: 15 m.

Vek tohto unikátneho stromu je odhadnutý na približne 300 rokov. Rastie v bývalej panskej záhrade pri lekárni a kostole. Je to najvyššie a najsevernejšie rastúci evidovaný gaštan jedlý na Slovensku. Je pamätníkom rozkvetu zlatých a strieborných baní v regióne, rovnako aj svedkom návštevy cisárovnej Márie Terézie a jej rodiny.

Jarabina oskorušováStrom č. 4 – Jarabina oskorušová (Sorbus domestica L.), Modra, východne za mestskými hradbami, nad areálom SOŠ vinársko-ovocinárskej (okres Pezinok), vek: 300 – 500 rokov, obvod kmeňa: 496 cm, výška: 17 – 20 m.

Podľa dostupných údajov sa jedná o najhrubšiu oskorušu v strednej Európe. Oficiálne by sa toto prvenstvo malo potvrdiť na jeseň 2012, kedy Modru navštívi známy nemecký lesník prof. Dr. Kauch a uskutoční presné merania. Prípadné ocenenie v ankete by pomohlo tejto vzácnej drevine k ošetreniu.

Lipa malolistáStrom č. 5 – Lipa malolistá (Tilia cordata), Opiná, park pred kaštieľom (okres Košice), vek: 250 – 420 rokov, obvod kmeňa: 630 cm, výška: 25 m.

Obec Opiná patrila do panstva hradu Lipovec. V jej blízkosti sa nachádzajú rozsiahle podzemné priestory, ktoré slúžili odboju v čase SNP a po jeho potlačení aj ako útočisko. Traduje sa, že medzi hradom a obcou viedli tajné podzemné chodby. Posledná majiteľka kaštieľa, pri ktorom lipa rastie, grófka Terézia Pallaviciny Denesy Vecsey predala kaštieľ evanjelickej cirkvi z obavy, aby nebol prestavaný na hospodárske budovy, ako v mnohých iných prípadoch. Vyjadrila želanie, aby jej podobizeň bola v kaštieli vyobrazená, pokiaľ kaštieľ bude stáť. Dodnes je toto jej želanie rešpektované.

Platan javorolistýStrom č. 6 – Platan javorolistý (Platanus hispanica), Komjatice – Komjatický park (okres Nové Zámky), vek: 138 rokov, obvod kmeňa: 930 cm, výška: 28 m.

Komjatický platan je údajne najhrubší strom na Slovensku a jeden zo siedmich najväčších zástupcov flóry v Európe. Kedysi bol súčasťou areálu pri kaštieli, letnom sídle Grassalkovičovcov. Ten však bol zničený počas druhej svetovej vojny. Platan je najvýznamnejšou časťou prírodného dedičstva Komjatíc. Kvôli svojej grandióznosti, je častým maliarskym námetom. Maľovaný obraz časti stromu v životnej veľkosti zdobí aj vstupné priestory základnej školy.

Lipa malolistáStrom č. 7 – Lipa malolistá (Tilia cordata), Zlaté Moravce, na okraji poľa, neďaleko Kalvárie sv. Anny, vek: 90 rokov, obvod kmeňa: 750 cm, výška: 25 m.

Táto lipa je určite unikátom aj na Slovensku, ktoré je na lipy mimoriadne bohaté. Je totiž tvorená až 25 samostatnými kmeňmi, ktoré vyrastajú z jedného koreňa. Lipa rastie na okraji poľa, neďaleko kalvárie svätej Anny. Výsadba líp v blízkosti sakrálnych objektov je na Slovensku stáročnou tradíciou.

Orech čiernyStrom č. 8 – Orech čierny (Juglans nigra), zámocký park v Seredi (okres Galanta), vek: 300 rokov, obvod kmeňa: 620 cm, výška: 25 m.

Strom rastie v zámockom parku – bývalej barokovej záhrade kaštieľa grófa Esterházyho. Pravdepodobne je najväčším svojho druhu na Slovensku. Nepodarilo sa zatiaľ nikde vypátrať orech podobných rozmerov. Na Slovensku je evidovaných len šesť chránených stromov tohto druhu, ale tento medzi nimi z nepochopiteľných dôvodov nie je. Napriek veku je strom vo veľmi dobrom zdravotnom stave a potreboval by len veľmi citlivé ošetrenie.

Moruša čiernaStrom č. 9 – Moruša čierna (Morus nigra), historický park v Hlohovci, vek: 120 rokov, obvod kmeňa: 178 cm, výška: 4 m.

V Hlohovci, pri zámku grófa Jozefa Erdödyho, sa nachádza najstarší park v prírodne-krajinárskom slohu na Slovensku. V jeho hornej časti, nazývanej francúzsky park, rastie moruša čierna nezvyklého tvaru. Keď Helena Erdödyová aj so svojou rodinou prišla koncom roka 1880 na Vianoce do Hlohovca, v meste práve vypukla epidémia šarlachu. Mala zlé tušenie a to sa aj naplnilo, keď ochorela jej najmladšia a jediná dcéra Clotilda a krátko na to aj zomrela. Matka sa so smrťou dcéry nikdy nevyrovnala. V parku dala, ako spomienku na ňu, vysadiť mladú morušu. Počas búrky do nej blesk vypálil otvor, ktorý dodnes pripomína ranu v boľavom srdci matky po strate dcéry.

Hrab obyčajnýStrom č. 10 – Hrab obyčajný (Casrpinus betulus), areál Základnej a Materskej školy na Ul. Priehradnej v Martine. Vek: 50 rokov, obvod kmeňa: 260 cm, výška: 23 m.

Strom je rovesníkom blízkej školy a bol vysadený v čase jej výstavby. Pri hrách sprevádzal a do života už odprevadil nejednu generáciu žiakov tejto martinskej školy. Tak ako sa zrodil s touto školou, mal by ostať aj jej súčasťou do budúcna. Nemá meno, nemá majiteľa, ale má pri sebe deti, učiteľov aj žiakov, ktorí sú hrdí na svoj strom, pretože patrí do znaku tejto školy.

Jaseň štíhlyStrom č. 11 – Jaseň štíhly (Fraxinus excelsior), záhrada detského domova v Istebnom (okres Dolný Kubín), vek: 120 rokov, obvod kmeňa: 575 cm, výška: 26 m.

Strom, ktorý rastie v záhrade pri kaštieli, dali pravdepodobne zasadiť bývalí majitelia kaštieľa – rodina Csillaghyovcov. Dnes je v kaštieli detský domov a strom pre mnohé deti symbolizuje pocit domova. Pri hlasovaní chcú deti z detského domova osloviť aj svojich kamarátov z iných detských domovov, aby spoločne s nimi podporili tento výnimočný strom.

Lipa malolistáStrom č. 12 – Lipa malolistá (Tilia cordata), horný koniec obce Vavrečka – časť, ktorá bola ako prvá osídlená približne v r. 1609 (okres Námestovo), vek: 400 rokov, obvod kmeňa: 832 cm, výška: 20 m.

Starú Vavrekovu lipu zasadil podľa povesti bača Vavrek. Ten za pôdu darovanú Jurajom Thurzom, vtedajším pánom Oravského hradu, mal zabezpečiť stráženie Thurzovho panstva a bezpečnosť na cestách pred zbojníkmi. Na znak ich dohody bača Vavrek zasadil lipu pri potoku. Neskôr okolo nej vyrástla aj osada, ktorú po ňom pomenovali Vavrečka.

Všetky potrebné informácie o ankete Strom roka 2012 nájdete na www.ekopolis.sk.

Tento rok fotil finalistov ankety Strom roka fotograf Alan Hyža.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Nadácia Ekopolis
– víziou nadácie je vyspelá občianska spoločnosť, v ktorej si ľudia uvedomujú svoju zodpovednosť za jej vývoj a za stav životného prostredia. Spoločnosť, v ktorej majú občania záujem zapájať sa do správy vecí verejných, majú odvahu zaujať kritický postoj a záleží im na tom, aby rozvoj našej spoločnosti nebol na úkor budúcich generácií.
Čerpané z: www.ekopolis.sk

Súvisiace články:
V pohorí Považského Inovca ožilo vyše 40 km turistických trás (20.12.2012)
V Štiavnických vrchoch a vo Vtáčniku upravili 100 km trás pre turistov (07.12.2012)
Program Pohoda za mestom podporí ďalšie dobré nápady na skrášlenie oddychových miest (05.12.2012)
Skvalitnili vyše 38 km turistických trás vo Veľkej Domaši a Slanských vrchoch (03.12.2012)
Na juhu Slovenského raja preznačili vyše 38 km chodníkov (29.11.2012)
V Devíne oslávia Deň boja za slobodu a demokraciu pri upravenom pamätníku Brána Slobody (15.11.2012)
Nadácia Ekopolis a Slovnaft vyhlasujú už siedmy ročník grantového programu Zelené oázy (01.11.2012)
Stromom roka 2012 sa stal 138-ročný platan z Komjatíc (25.10.2012)
Druhé kolo výziev (15.10.2012)
V Sásovskej doline si upravili zelené miesto pre oddych (10.10.2012)
Martinské Jedľoviny sa stali krajším miestom oddychu (03.10.2012)
V Sásovej bude Leto v háji (25.09.2012)
Cieľom je zostrojiť e-Slnečnicu – robota na fotovoltaiku (18.09.2012)
V ankete Strom roka zatiaľ vedie orech čierny zo Serede (13.09.2012)
V 1. výzve získalo podporu 15 projektov (01.08.2012)
Ešte do konca mája môžete prihlásiť svoj strom do ankety Strom roka 2012 (17.05.2012)
Novinky z Nadácie Ekopolis (04.05.2012)
Program Think Big podporí 54 projektov z celého Slovenska (26.04.2012)
Máte nápady na využitie obnoviteľných zdrojov energie? (25.04.2012)
Nadácia Ekopolis vyhlásila 10. ročník ankety Strom roka (23.04.2012)
Pozvánka na spoločné plánovanie (21.04.2012)
Projekt Stromy namiesto letákov (04.04.2012)
Ožije 23 zelených oáz po celom Slovensku (29.03.2012)
260 km turistických trás po celom Slovensku obnovia vďaka programu Živé chodníky (26.03.2012)
Z programu Pohoda za mestom ožije ďalších šesť miest pre oddych a zábavu (22.03.2012)
Program švajčiarsko-slovenskej spolupráce (05.03.2012)
Slovenská lipa na 4. mieste (01.03.2012)
Európsky strom roka 2012 (13.02.2012)
Program Think Big podporí tento rok nápady mladých ľudí celkovou sumou 75 000 eur (09.02.2012)
Pohoda za mestom – 2. ročník (15.12.2011)
Vitajte cyklisti! (07.12.2011)
Nadácia Ekopolis získala ocenenie poroty Rady Európy za krajinu (01.12.2011)
Mesto v krajine, ľudia v meste (24.11.2011)
V Iži otvoria upravený parčík (18.11.2011)
V Prši obnovili parčík zničený povodňami (09.11.2011)
Naše sídlisko – náš priestor (04.11.2011)
Oživme vzťahy v komunite (27.10.2011)
Obnovili turistické značenie vo Veľkej Fatre a Nízkych Tatrách (26.10.2011)
V Bratislave ožil priestor na Mlynoch, aj vďaka Utopii (26.10.2011)
Stromom roka sa stala lipa malolistá z Lipian (20.10.2011)
Získajte grant a žite zelenšie! (14.10.2011)
V Michalovciach upravili okolie jazierka Baňa (11.10.2011)
Trenčianske nábrežie oživí Zátoka pokoja (28.09.2011)
V Liptovskom Mikuláši ožil park pátra Linčovského (22.09.2011)
Cyklofest 2011 (22.09.2011)
Novinky z Nadácie Ekopolis (14.09.2011)
Ešte do konca septembra môžete rozhodnúť o Strome roka 2011 (14.09.2011)
Otvoria náučný chodník v Žiarskej doline (02.08.2011)
Nadačný fond Živá energia podporil jedenásť ďalších nápadov zameraných na úspory a obnoviteľné zdroje energie (08.07.2011)
O titul Strom roka súťaží aj najväčší slovenský gaštan z Častej (07.07.2011)
V Komárne ožila rekreačná zóna (27.06.2011)
Novinky z Nadácie Ekopolis (02.06.2011)
Think Big (10.05.2011)
Strom roka 2011 (09.05.2011)
Fond Živá energia (09.05.2011)

Nadácia Ekopolis, 05. 07. 2012 | Prečítané: 5563 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore