Bratislava, 21. apríla 2015 – V pondelok 20. apríla sa v A4 v Bratislave konala diskusia na tému eutanázie. Na diskusiu prišlo približne 250 prevažne mladých ľudí, ktorí sálu obsadili do posledného miesta. Hosťami diskusie boli traja lekári a novinárka, ani jeden z desiatich oslovených predstaviteľov cirkví pozvanie neprijal. Podujatie organizovala doktorandka práv Lucia Laciakova v rámci štúdia na Sokratovom inštitúte.
Pozvanie na diskusiu s názvom Ars Moriendi – Umenie umrieť prijali lekár a súdny znalec Norbert Moravanský, právnik a lekár Peter Kováč, riaditeľka detského hospicu Plamienok Mária Jasenková a novinárka a lektorka Marie Stracenská. Diskusiu moderoval občiansky aktivitsta Rado Sloboda.
„Vo všeobecnosti panuje názor, že na verejnú debatu o eutanázii nie je spoločnosť pripravená. Včerajšia debata ukázala opak. Je to celkom normálne – smrť je súčasťou každého ľudského osudu a väčšina z nás má blízkych, ktorí sú chorí alebo trpia. Slováci v tomto nemajú výnimku. Preto o eutanázii, ale aj paliatívnej starostlivosti a zdravotníctve vôbec musíme hovoriť, a to otvorene a bez strachu,“ povedala organizátorka udalosti Lucia Laciaková, študentka Sokratovho inštitútu a doktorandka práv na Paneurópskej univerzite.
„Utrpenie, choroba a jeseň života sú témy, ktoré je veľmi ťažké mediálne spracovať. Veríme ale, že médiá na Slovenskú sú už na túto úlohu pripravené. A veríme tiež, že ide o témy, ktoré zaujímajú každého z nás,“ povedal Ján Markoš zo Sokratovho inštitútu.
Sokratov inštitút, ktorý diskusiu organizoval, je projektom Živice a Technickej univerzity vo Zvolene. Firemným partnerom Sokratovho inštitútu je spoločnosť Západoslovenská energetika, a.s.
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Chceme pomáhať tvoriť svet, v ktorom je každý človek inšpirovaný k hľadaniu vlastnej prirodzenosti. Veríme, že príroda vie ľudí mnohému naučiť. Problémy životného prostredia sú výzvou k tomu, aby sme svoju pozornosť obrátili dovnútra nás samých. Povrchné riešenia nebudú stačiť. Ten, kto dosiahol vnútorný pokoj a múdrosť môže byť najväčším prínosom pre ochranu životného prostredia.
Čerpané z:
www.zivica.sk