www.humanisti.sk
Súťaž o knihu
Webhouse.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @503
Počítadlo


Spam poison

O pridelenie kompostéra zadarmo môžu požiadať aj bytové domy

Novela VZN o odpadoch upravuje aj informácie o triedení odpadu v hlavnom meste

Od 1. 8. 2018 nadobudne účinnosť novela Všeobecne záväzného nariadenia hlavného mesta (VZN) č. 3/2016, ktorá mení a dopĺňa VZN č. 4/2016 o nakladaní s komunálnymi a drobnými stavebnými odpadmi na území hlavného mesta SR Bratislavy. Aké novinky prinesie pre obyvateľov Bratislavy?

Zberné nádoby (kontajnery)

Po kliknutí na fotografiu sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 5 616 × 3 744 bodov.

Odvoz odpadu a nakladanie s odpadmi sa v Bratislave riadi VZN č. 4/2016, v zmysle ktorého je povinná postupovať aj bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO). Od 1. 8. 2018 nadobudne účinnosť novela, ktorá so sebou prinesie nasledovné novinky.

1. Bytové domy, ktoré sú vlastníkmi pozemku so zeleňou, môžu požiadať o kompostér

Bytové domy, ktoré sú vlastníkmi pozemku so zeleňou, majú možnosť riešiť nakladanie s bio odpadom zo záhrad a zelene. Správca nehnuteľnosti môže podať žiadosť na Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií Magistrátu a požiadať o kompostér. K žiadosti je potrebné priložiť list vlastníctva, prípadne súhlas vlastníka pozemku. Náklady na kompostér sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Distribúciu kompostérov zabezpečí spoločnosť OLO podobne, ako tomu je pri distribúcií hnedých zberných nádob na bio odpad zo záhrad, resp. kompostérov pre rodinné domy. Na podporu správneho kompostovania zároveň Oddelenie životného prostredia a mestskej zelene hlavného mesta pripravuje projekt s názvom „Podpora komunitného kompostovania“, v rámci ktorého bude poskytovaná odborná, technická pomoc a poradenstvo pri zriaďovaní komunitných kompostovísk a poskytovanie školení k správnemu kompostovaniu.

2. Rodinné domy môžu požiadať o pridelenie kompostéra alebo 240 l hnedej zbernej nádoby na bio odpad zo záhrad

Tie rodinné domy v Bratislave, ktoré si zatiaľ nesplnili svoju povinnosť a nepodali žiadosť o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad na Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií hlavného mesta, tak môžu urobiť aj naďalej. Rodinné domy môžu požiadať o pridelenie kompostéra alebo hnedej zbernej nádoby, ktorá má jednotný objem 240 l. Odvoz bio odpadu z hnedých nádob bude spoločnosť OLO realizovať v intervale jedenkrát za 14 dní, sezónne, od marca do novembra. Tie rodinné domy, ktoré sú už vlastníkmi hnedej zbernej nádoby v objeme 120 l, môžu hlavné mesto požiadať o jej bezplatnú výmenu za nádobu s objemom 240 l. Náklady na kompostér, nádobu a odvoz bio odpadu z hnedých nádob, sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

3. Úprava v triedení odpadu

Novela VZN aktualizuje aj informácie o triedení odpadu na území hlavného mesta. Do zbernej nádoby/kontajnera modrej farby patria noviny, časopisy, letáky, katalógy, papierové tašky, papierové a kartónové obaly (stlačené), kancelársky papier, obálky, listy, pohľadnice. Nepatria sem znečistený, mokrý a mastný papier, použité plienky a hygienické potreby, nápojové kartóny, rolky od toaletného papiera, obaly od vajíčok, použité papierové vreckovky a utierky.

Do zbernej nádoby/kontajnera zelenej farby patria neznečistené sklenené fľaše a obaly, sklenené poháre, sklenené črepy a vázy. Nepatria sem znečistené sklo, zrkadlo, autosklo, drôtené sklo, porcelán, keramika, žiarovky, tabuľové sklo, sklo kombinované s inými látkami (lepené sklo), laboratórne sklo.

Do zbernej nádoby/kontajnera žltej farby patria neznečistené plastové fľaše od nápojov (stlačené), plastové tašky a vrecká, obaly z kozmetiky, plastové obaly z domácnosti, fólie, tégliky od jogurtov, hliníkové plechovky, neznečistené nápojové kartóny. Nepatria sem znečistené plasty, podlahové krytiny, obaly z nebezpečných látok (chemikálií, motorových olejov, farieb), guma, kabelky, molitan, polystyrén, znečistené fólie, plexisklo, bazény, autoplasty, žalúzie.

Do kompostéra, resp. hnedej zbernej nádoby/kontajnera na bio odpad zo záhrad patria kvety, štiepky, piliny, pokosená tráva, malé kusy konárov, lístie, odpad z ovocia a zeleniny, burina. Nepatrí sem bio odpad z domácnosti a kuchyne živočíšneho pôvodu, mliečne a mäsové výrobky, zvieracie exkrementy.

Do čiernej zbernej nádoby/kontajnera na zmesový odpad patrí zmesový komunálny odpad (zvyšok po vytriedení), bio odpad z domácnosti a kuchyne, kovové obaly a konzervy, obaly od vajíčok, rolky od toaletného papiera, použité papierové vreckovky a utierky. Nepatrí sem neznečistený papier, plast, sklo, bio odpad zo záhrad a zelene, kamene, zemina, uhynuté zvieratá, objemný odpad, stavebný odpad, horúci popol, horľavý a výbušný odpad, nebezpečný odpad.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

OLOOLO a.s.
Odvoz a likvidácia odpadu a.s.
Ivanská cesta 22
821 04 Bratislava
Čerpané z: www.olo.sk

OLO, 24. 07. 2018 | Prečítané: 425 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Anketa Strom roka
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore