www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @483
Počítadlo


Spam poison

Nultý ročník festivalu amatérskych divadiel ponúkne pestrú škálu predstavení

Festival dáva priestor ochotníkom a začínajúcim divadlám, ktoré chcú ukázať svoj talent a nadanie

Košice – Rôznorodé žánre a pestrá paleta divadelných hier sa predstaví počas troch festivalových dní v podaní amatérskych divadiel z košických výmenníkov, z Jakloviec a Nitry. Súčasťou festivalu budú odborné či rozborové diskusie s profesionálmi.

Nultý ročník festivalu amatérskych divadiel

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 2 563 × 980 bodov.

Festival dáva priestor ochotníkom a začínajúcim divadlám, ktoré chcú ukázať svoj talent a nadanie. Vďaka pestrej divadelnej palete žánrov je tu možnosť na vzájomnú inšpiráciu či objektívnu kritiku. Súčasťou festivalu bude odborná diskusia o hre a rozvoji nadobudnutých zručností ochotníkov v divadelnej tvorbe. Pozvanie na otvorený dialóg a konzultácie prijali nezávislí hodnotitelia Ján Homolka, herec bábkového divadla Žilina a Miriam Kičiňová, dramaturgička. Diskusie sa uskutočnia 15 minút po predstavení a sú na ňu pozvaní aj samotní diváci, ktorí sa chcú dozvedieť viac o samotných hercoch a hrách.

„Hlavnú líniu bude tvoriť osem predstavení počas 3 dní v budove Alfa v Kulturparku. Keďže ide o nultý ročník, priestor sme dali neprofesionálnym divadlám skúšajúcim vo Výmenníku Brigádnická a Výmenník Važecká. Zostavu doplní divadelný súbor z Jakloviec, sociálne divadlo Hopi Hope a hosťujúce divadlo z Nitry, kde festival vznikol,“ vysvetlila Gabriela Mišurová, jedna z organizátorov festivalu.

Tragédie, komédie či tragikomédie

Tri festivalové dni ponúknu rôznorodé žánre a na svoje si príde každý divadelný nadšenec. 15. februára sa o 16.00 predstaví Teatro Sapiens s hrou „Denník Anny Frankovej“. Študenti 3. ročníka hudobno-dramatického odboru konzervatória Timonova 2 pod vedením režiséra Petra Cibuľu odohrajú inscenáciu o živote 13-ročného dievčaťa, ktoré sa ukrývalo v dome počas druhej svetovej vojny. V ten istý deň o 19.00 vystúpi pred verejnosťou Theatro BOCO so svojou prvotinou s názvom „Figuranti!“. Dej hry, postavený na humore a satire, odkrýva to, aký má spoločnosť charakter a čo všetko sme ochotní pre ňu obetovať.

Druhý festivalový deň, teda 16. februára, vystúpia až tri divadlá. O 13.00 zabudneme na stereotypy a zasmejeme sa na slede vtipných situácií v hre „Grófky“ od Divadla nad vecou. Dej hry sa zamotáva príchodom grófky, jej syna, nevesty a striptérok, a po čase nikto nevie, kto je pravou grófkou a kto luxusnou striptérkou. Pokračujeme o 16.00, kedy nahliadneme do duší troch žien, ktoré zradila vlastná ženskosť. Tragikomická inscenácia od Divadla P.A. s názvom „Uterus“ je plná absurdnosti, krutosti, irónie a zakladá sa na reálnych udalostiach. Poslednou hrou o 19.00 bude inscenácia „Deti zo stanice ZOO“ od DS Slúchadlo z Nitry. Toto hosťujúce divadlo sa skladá z mladých nadšencov divadla, ktorí študujú a pracujú aj mimo mesta Nitra. Vášeň k divadlu ich však spojila a našli si spoločný čas na nacvičovanie hier. Poetika súboru sa stále viac posúva k alternatíve, k absurdnému zobrazovaniu sveta a príbehov v ňom. Divadelná hra na motívy románu My deti zo stanice ZOO (Wir Kinder vom Bahnhof Zoo) od Christiane Felscherinowej rozpráva príbeh o tínedžeroch, drogách a prostitúcii. Ponúka pohľad na to, ako bezradná spoločnosť nedokáže pomôcť drogovo závislým mladým ľuďom a ich osudy končia tragicky.

„S inscenáciou sme zvíťazili na krajskej prehliadke Nitrianskeho kraja s názvom Na Scénu 2018, na celoštátnej prehliadke Fedim 2018 v kategórii divadla mladých a získali odporúčanie na český festival z našej vrcholovej slovenskej prehliadky Scénická žatva 2018,“ prezradila Mgr. Silvia Bartáková z Krajského osvetového strediska v Nitre.

Záver festivalu spestrí steampunkový muzikál

V posledný deň, t. j. 17. februára, zahrá o 13.00 divadelný súbor J.G. Tajovského. Súbor má tradíciu od roku 1921 a doposiaľ ochotníci naštudovali 118 evidovaných divadelných hier od rôznych autorov. Na festivale sa predstavia s hrou „Predposledný súd“. Tragikomédia o dvoch ženách, ktoré sa stretnú pri hrobe muža. Všetko vrcholí v momente, keď muž nečakane vstáva z mŕtvych a trojuholník rieši vinu, hriech a odpustenie. O 16.00 zahrá Košické otvorené divadlo hru „Zatiaľ bez vhodného názvu“, ktorá je inšpirovaná drámou od Williama Mastrosimoneho. Oscarová herečka a hollywoodsky režisér sa stanú obeťami útoku dvoch dievčat, ktoré chcú zažiť niečo neobyčajné, tak ako sú na to zvyknuté vo filmoch. Táto napínavá divadelná hra je plná „tarantinovského“ cynizmu a čierneho humoru a jej rozuzlenie vám vyrazí dych. Čerešničkou festivalu je o 19.00 steampunkový muzikál sociálneho divadla Hopi Hope. Hra „Emilyna ruža“ je príbeh plný lásky, pary a naparených džentlmenov, odohrávajúci sa v alternatívnej histórii Habsburskej monarchie dnešných dní.

Program

Nultý ročník festivalu amatérskych divadielPiatok 15. 2. 2019

16.00
Teatro Sapiens

Denník Anny Frankovej
90 minút – Mládeži prístupný

19.00
Theatro Boco

Figuranti!
75 minút – PRÍSTUPNOSŤ OD 18 ROKOV

Sobota 16. 2. 2019

13.00
Divadlo nad vecou

Grófky
90 minút – PRÍSTUPNOSŤ OD 18 ROKOV

16.00
Divadlo P.A.

Uterus
90 minút – PRÍSTUPNOSŤ OD 18 ROKOV

19.00
DS Slúchadlo

Deti zo stanice ZOO
58 minút – PRÍSTUPNOSŤ OD 18 ROKOV

Nedeľa 17. 2. 2019

13.00
Divadelný súbor J.G. Tajovského

Predposledný súd
60 minút – PRÍSTUPNOSŤ OD 15 ROKOV

16.00
Košické otvorené divadlo

Zatiaľ bez vhodného názvu
90 minút – PRÍSTUPNOSŤ OD 15 ROKOV

19.00
Divadlo Hopi Hope

Emilyna ruža
60 minút – Mládeži prístupný

Vstupné:

2 € – 1 ľubovoľné predstavenie
5 € – celodenný lístok
10 € – trojdenný lístok

Vstupenky sa dajú kúpiť online na www.k13.sk/vstupenky alebo osobne v IC Delta na Kukučínovej 2.

Pozri: Festival amatérskych divadiel – 3-dňový lístok (15. – 17. 2. 2019) a udalosť na Facebooku.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

K13K13 – Košické kultúrne centrá
Mesto Košice na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zriadilo príspevkovú organizáciu K13 – Košické kultúrne centrá k 1. 10. 2013. Svoju činnosť začala 1. 1. 2014 s cieľom budovať na základoch, ktoré sa položili počas roka 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Zastrešuje všetky kultúrne centrá, ktoré sa počas neho vytvorili. Vybudovaná kultúrna infraštruktúra, ktorá sa vytvorila vďaka investičným projektom, sa bude využívať na kultúrne účely a pokračovať sa bude aj v projektoch, ktoré sa osvedčili.
Čerpané z: www.k13.sk

K13, 29. 01. 2019 | Prečítané: 509 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore