www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @017
Počítadlo


Spam poison

Nový smer

Fosílie koní (evolúcia)

„História každej vedy ukazuje, že veľké epochy jej pokroku nie sú tie, ktoré sú plné objavov nových údajov, ale tie, ktoré prinášajú nové nápady slúžiace k zjednoteniu údajov, ktoré boli predtým známe ako všeobecné údaje a ktoré odtiaľ udávajú nové smer bádania. … Prírodovedci sa dlho trápili s doktrínou ‚stálosti druhov‘. … Náročnosť rozlišovania medzi skutočnými druhmi a variáciami sa zvyšuje, namiesto toho, aby sa zmenšovala… Doktrína progresívnej modifikácie prírodným výberom navrhnutá pánom Darwinom ustanovuje nový smer výskumu skutočného genetického vzťahu medzi druhmi žijúcimi a vyhynutými…“ Lekár William Benjamin Cerpenter v recenzii knihy O pôvode druhov z roku 1890.

Fosílie koní (evolúcia)

Na obrázku je text:

Americký paleontológ O. C. Marsh objavil v 60. a 70. rokoch 19. storočia celý rad fosílií koní. Táto zbierka po prvý raz ukázala líniu predchodcov žijúceho zvieraťa. Rytina znázorňuje stratu prstov s tým, ako sa zvieratá zväčšovali a prispôsobovali k pastve a behu.

Citované vety pochádzajú z knihy Darwin (Človek, jeho veľká cesta a evolučná teória), ktorú napísal John van Wyhe. Na 128. strane sa ešte píše:

V roku 1861 predviedol brazílsky prírodovedec Henry Walter Bates, že prírodný výber by mohol vysvetliť záhadu s mimikry u juhoamerických motýľov. Bates zistil, že mnoho druhov pestro zafarbených motýľov sa pred dravcami chráni svojím veľmi nepríjemným zápachom. Všade tam, kde sa také druhy vyskytovali, vyvíjali sa iné, vzácnejšie druhy motýľov, dokonca i z iných čeľadí, tak, aby sa im podobali. Čím viac ich mimikry pripomínali nekonzumovateľné druhy, tým väčšia bola nádej, že ich vtáky nebudú loviť.

Stále viac vedcov zisťovalo, že Darwinove vysvetlenie v ich konkrétnom odbore dáva zmysel. Začali sa objavovať knihy a články pochvaľujúce Darwinove myšlienky a okolo roku 1869, desať rokov po prvom vydaní, väčšina vedcov uznávala, že Darwin mal pravdu. Udalosti samozrejme nemali všade rovnaký priebeh. V Nemecku bola teória prijatá pomerne rýchlo a bez protestov, zatiaľ čo vo Francúzsku ju ignorovali a po dlhé roky bola terčom posmechu. V 70. rokoch 19. storočia bol však Darwin všeobecne uznaný ako revolucionár vedy, ktorý zmenil štúdium sveta prírody.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Redakcia e-zinu Humanisti.skredakcia
– Portálu mladých humanistov
– spravodajcu Humanisti.sk ®
Čerpané z:
vlastný zdroj

Darvinizmus verzus kreacionizmus. Myslíte si, že ktorá teória alebo názor je bližšie k pravde, prípadne pravdivejší? Prípadne, ktorému názoru viac veríte?

darvinizmu, Darwinovým teóriám o evolúcii, evolučnej teórii, evolúcii (Počet hlasov: 67)
(67.68 %)

kreacionizmu, teórii inteligentného dizajnu, stvoreniu sveta inteligentnou bytosťou (napríklad bohom alebo bohmi) (Počet hlasov: 32)
(32.32 %)Celkom hlasovalo: 99

redakcia, 09. 04. 2020 | Prečítané: 110 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (14 hl.)
 
Nie (16 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 30
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore