www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @263
Počítadlo


Spam poison

Nový národný projekt prinesie školám aj efektívnu spätnú väzbu

Do celoslovenského projektu „Zvyšovanie kvality vzdelávania v základných a stredných školách s využitím elektronického testovania“ sa oficiálne zapojila prvá škola

Riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská za účasti vedúceho Zastúpenia Európskej komisie v SR Dušana Chreneka a štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Štefana Chudobu dnes v Bratislave podpísala Zmluvu o spolupráci pri realizácii projektu s Pavlom Sadloňom, riaditeľom Gymnázia na ulici Ladislava Sáru. Predstavitelia NÚCEM-u zároveň vyhlásili súťaž na vytvorenie loga národného projektu pre žiakov stredných škôl.

NÚCEM realizuje národný projekt vďaka významnej finančnej podpore zo strany Európskej únie, ktorá prostriedky poskytla z Európskeho sociálneho fondu z Operačného programu Vzdelávanie.

„Naším cieľom je pomáhať školám, aby žiakom poskytovali znalosti, zručnosti a sebadôveru, ktoré potrebujú na to, aby mohli naplno využiť svoj potenciál. Dôležitou súčasťou kvalitného vzdelania sú aj digitálne zručnosti, ktoré sú v súčasnosti takmer rovnako dôležité, ako je schopnosť písať, čítať a počítať,“ uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike Dušan Chrenek.

Prostredníctvom elektronického testovania a novým typom úloh projekt prinesie školám rýchlejšiu, efektívnejšiu a objektívnejšiu spätnú väzbu, prispeje k zvýšeniu kvality vzdelávania a pomôže lepšie pripravovať žiakov pre konkurenčne náročný európsky pracovný trh. Projekt je určený tak pre stredné školy a plnoorganizované základné školy, ako aj pre kreatívnych učiteľov – jednotlivcov, ktorí budú autormi e-úloh a testov. Projekt pozostáva z dvoch častí – v prvej vybraná skupina približne 500 učiteľov z celého Slovenska vytvorí moderné úlohy a testy, ktoré preveria pochopenie učiva žiakmi.

„Učiteľov bezplatne zaškolíme na tvorbu nových úloh a testov pod vedením odborníkov. Za tvorbu úloh budú zapojení učitelia finančne ohodnotení,“ povedala riaditeľka NÚCEM Kanovská a dodala, že v projekte sa počíta aj s efektívnym využitím počítačovej techniky pri úpravách testov pre žiakov so zdravotným znevýhodnením.

V druhej etape projektu budú vytvorené úlohy a testy overovať a využívať školy, ktoré sa do projektu zapoja. Riaditeľ bratislavského Gymnázia na ulici Ladislava Sáru Pavel Sadloň vidí projekt ako možnosť na efektívnejšie a zmysluplnejšie využívanie moderných informačných a komunikačných technológií.

„Verím, že na Slovensku je ešte stále veľa šikovných učiteľov, ktorí využijú svoje schopnosti a dlhoročné skúsenosti a zapoja sa do tvorby tejto veľmi potrebnej databázy úloh a testov. Tento projekt vnímam ako šancu na objektivizáciu nárokov na vedomosti žiakov a na identifikovanie trvalej vedomosti žiakov v jednotlivých etapách výchovno-vzdelávacieho procesu,“ konštatoval riaditeľ Sadloň.

Praktické využívanie on-line testovania počas projektu pomôže žiakom základných a stredných škôl.

„Žiaci sa priebežne môžu pripraviť na elektronickú Maturitu on-line, ktorú sme experimentálne overovali na 200 školách na Slovensku v rokoch 2008 – 2011. Žiakom druhého stupňa základných škôl môžu testy pomôcť v príprave na celoplošné meranie vedomostí Testovania 9,“ uviedla riaditeľka Kanovská a dodala, že projektom Slovensko sleduje svetové trendy, napríklad od roku 2015 bude medzinárodné porovnávanie vedomostí PISA 15 ročných žiakov v krajinách OECD realizované iba elektronicky. Učitelia zo zapojených škôl budú môcť testy využívať z novovzniknutej databázy úloh ako vstupné, výstupné alebo na overenie zvládnutia učebných celkov.

Konkrétnymi výstupmi projektu bude okrem vyškolených pedagógov bohatá elektronická databáza úloh a testov zo širšieho okruhu predmetov – z oblastí Jazyk a komunikácia, Človek a príroda, Človek a spoločnosť, Matematika a práca s informáciami. Celkovo pribudne nových asi 30 tisíc úloh zo všeobecno-vzdelávacích predmetov a asi 130 testov zo vzdelávacích oblastí a kľúčových kompetencií. Nové úlohy bude NÚCEM najprv testovať a cizelovať v niekoľkých stovkách základných a stredných škôl. Následne vzniknú dve skupiny databáz – prvú budú využívať školy a druhá bude určená pre národné elektronické testovanie deviatakov a elektronické maturity.

„Je dôležité poznať stav IKT na školách, aby sme mohli včas nastaviť technické parametre spolupráce so školami pre realizáciu elektronického testovania. Na základe získaných údajov o hardvéri a softvéri budeme vedieť, či je škola vhodná aj ako partner pri certifikačných meraniach. Čiastočne vieme prispieť k obnove IKT v danej škole,“ vysvetlila R. Kanovská z NÚCEM na margo aktuálneho prieskumu IKT v školách.

Riaditeľ Strednej priemyselnej školy strojníckej na Fajnorovom nábreží v Bratislave Felix Dömény považuje nový projekt za významný krok k zvyšovaniu kvality odborného školstva na Slovensku a privítal by jeho pokračovanie so zameraním na odborné predmety. Možnosť využívania riaditeľských testov zas privítala predsedníčka Združenia samosprávnych škôl Slovenska Alena Petáková, ktorá je zároveň riaditeľkou základnej školy v Lamači.

Projekt „Zvyšovanie kvality vzdelávania v základných a stredných školách s využitím elektronického testovania“ sa začal 12. marca 2013 a potrvá do 30. novembra 2015. Celková výška rozpočtu je vyše 28 miliónov 220 tisíc 242,60 Eur. Projekt je určený pre 2 000 regionálnych škôl (1600 základných škôl a 400 stredných škôl), zapojiť sa doň môže 160 tisíc žiakov, 550 pedagogických zamestnancov a ďalších pracovníkov z oblasti vzdelávania. Prvé testovanie na školách sa uskutoční už koncom roka 2013. Kľúčovým cieľom národného projektu je vytvorenie podmienok na postupné zapojenie všetkých základných a stredných škôl na Slovensku do elektronického testovania.

NÚCEM je štátna rozpočtová organizácia s právnou subjektivitou, zriadená Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR). Vznikol 1. septembra 2008. Medzi jeho základné úlohy patrí zabezpečovanie externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky zadávanej MŠVVaŠ SR, zabezpečenie externého testovania žiakov 9. ročníkov základných škôl SR – Testovanie 9 a zabezpečovanie medzinárodných meraní podľa programov, do ktorých sa zapojila Slovenská republika (PISA, PIRLS, TALIS, ICCS, ICILS, TIMSS).

Mária Grebeňová-Laczová
manažérka publicity projektu

Foto:

Slávnostné podpísanie Zmluvy o spolupráciSlávnostné podpísanie Zmluvy o spolupráciSlávnostné podpísanie Zmluvy o spolupráci

Slávnostné podpísanie Zmluvy o spolupráci
(zľava: riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská a riaditeľ prvej zapojenej školy – Gymnázia na ul. L. Sáru v Bratislave Pavel Sadloň)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM)
– je štátnou rozpočtovou organizáciou s právnou subjektivitou, zriadenou Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
Čerpané z: www.nucem.sk

NÚCEM, 13. 05. 2013 | Prečítané: 3193 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore