www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republikyHumanistickí ateistiVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @663
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Novoročný pozdrav z ústredia Hnutia brajtov

Prianie pre rok 2010

Keďže sa rok 2009 blíži ku koncu, z ústredia Brajtov vám chceme zaželať všetko najlepšie do roku 2010 a poďakovať sa za to, že ste súčasťou stále rastúceho počtu členov v hnutí brajtov.

Ako jednotlivci ste súčasťou neuveriteľne rozmanitej skupiny ľudí z celého sveta. Je nás už skoro 50 000. Všetci sa hlásime k povzneseniu občianskeho postoja ľudí, ktorí majú prirodzený pohľad na svet.

Samotná diskusia nám nezabezpečí zlepšenie situácie. Náš rozvoj závisí aj od toho, či začneme aj prakticky konať v prospech vytýčeného cieľa.

Naše hnutie ponúka nový pohľad na takéto aktivity. Kedykoľvek sa vám zažiada, chopte sa príležitosti a prezentujte sa ako ľudia, ktorí majú prirodzený svetonázor. Ak ste tak dosiaľ neurobili, je na čase vtiahnuť ľudí vo vašom okolí medzi nás, svetských občanov, skôr než to spraví nejaké náboženstvo. Nemusíte byť pritom zviazaní tradičnými modelmi.

Zamyslite sa prosím pri vstupe do nového roka nad vašimi možnosťami presvedčiť ľudí, na ktorých máte nejaký vplyv, aby sa zamerali na svetské ciele a pozitívne zásady hnutia novodobých osvietencov – brajtov.

Úprimnosť a zviditeľnenie

Ponúkame vám zopár návrhov, o ktorých môžete porozmýšľať. Ak však máte vlastné nápady, držte sa ich! Tak ako Julie a John, ktorí vyvesili na svojej verande transparent počas týchto osláv slnovratu.

Veselý slnovrat

Nápis na transparente: Láska je všetko, čo potrebujete!

Ak môžete spolupracovať s inými brajtmi, začnite sa venovať projektom, ktoré nebudú iba posolstvom prirodzených postojov ale aj posunú viacerých brajtov do spoločenských sfér, v ktorých je potrebné rozhodovať na základe reality.

Buďte tvoriví

V roku 2010 sa zoznámite s novými ľuďmi, využite tieto nové kontakty, vzájomne sa rešpektujte, pomôžte vydláždiť cestu pre ostatných s prirodzeným svetonázorom a ohlas sa dostaví.

Pozrite si na internetovej stránke brajtov základné pole pôsobnosti jednotlivcov a kolektívov, čo môžete urobiť ako jednotlivci alebo kolektívy. Napríklad projekt etiky ponúka odborné rady, ktoré vám pomôžu posilniť vaše doterajšie skúsenosti, v dôsledku čoho môžete lepšie a konštruktívnejšie komunikovať s inými na túto tému.

Spolupráca občanov

Napíšte nám svoju e-mailovú adresu a vyberte si ktorúkoľvek špeciálnu iniciatívnu skupinu, ktorú chcete podporovať a byť o nej viac informovaní, a budete dostávať správy počas celého roka.

Staňte sa súčasťou našich projektov! Buďte prínosom. Zúčastňujte sa na vytváraní spoločnosti bez závislosti na nadprirodzených bytostiach, uctievaných rôznymi svetonázormi (náboženstvami).

All the best in 2010!

Povedzte všetkým o Hnutí brajtov, aby sme mohli ďalej rásť!


Preložila: Viera Faragulová

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mynga Futrellová
– spoločne s Paulom Geisertom založila Hnutie brajtov. Ako učiteľka pôsobila na všetkých stupňoch výuky od základnej verejnej školy až po univerzitnú profesorku, vrátane Gallaudet University pre nepočujúcich vo Washingtone,
– zo Sacramenta v Kalifornii pokračuje na koordinovaní nábožensky neutrálnej profesionálnej webovej stránky pre učiteľov Výučba o náboženstvách (svetonázorové vzdelávanie),
– súčasne pracuje v národnej poradnej rade Združených Američanov a na projekte náboženskej slobody pre učiteľov Tri R (rights, respect, responsibility – práva, úcta a zodpovednosť),
– je aktívna vo voľnomyšlienkarskych organizáciách na miestnej, národnej a medzinárodnej úrovni. Keď bola prezidentkou svojej miestnej skupiny, založila výročný októbrový Deň voľnej myšlienky, oslavu pod holým nebom, ktorú podporuje v tomto 7. roku aj miestny starosta. Dôvodom pre tento projekt sezónneho sviatku bolo, aby ľudová knižnica zaviedla ponuku detských kníh ( v zmysle skepticizmu a sekulárnej etiky),
– obhajuje občianske práva a pluralitu. Počas sedemročného spolupredsedovania transformovala Darwinov deň (zameraný na voľnú myšlienku) v Sacramente na veľkú komunitnú „možnosť vedeckého vzdelávania“ sponzorovanú univerzitami a strednými školami.
Čerpané z: ústredie Hnutia brajtov v USA

Súvisiace články:
Sviatočný pozdrav od brajtov (16.12.2012)
Osem spôsobov, ako sa stať racionálnou ženou (09.12.2012)
Brajťanstvo (03.11.2012)
Letter to the Brights (Slovak version) (04.07.2010)
Letter to the Brights (04.07.2010)
Mladí a milujúci (01.07.2010)
Kalendár na rok 2010 (04.11.2009)
Brajti (3. časť) (28.06.2009)
Brajti (2. časť) (27.06.2009)
Brajti (1. časť) (26.06.2009)

Mynga Futrellová, 30. 12. 2009 | Prečítané: 4253 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Euro kalkulačka
Euro kalkulačka EUR Euro kalkulačka SKK
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (323 hl.)
 
Nie (221 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 544
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Ceny humanistov 2017
Jubilejný 10. ročník sa uskutoční v sobotu 17. júna 2017. Sledujte neskôr uverejnenú pozvánku s bližšími informáciami.
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore