www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @885
Počítadlo


Spam poison

Novoročný pozdrav z ústredia Hnutia brajtov

Prianie pre rok 2010

Keďže sa rok 2009 blíži ku koncu, z ústredia Brajtov vám chceme zaželať všetko najlepšie do roku 2010 a poďakovať sa za to, že ste súčasťou stále rastúceho počtu členov v hnutí brajtov.

Ako jednotlivci ste súčasťou neuveriteľne rozmanitej skupiny ľudí z celého sveta. Je nás už skoro 50 000. Všetci sa hlásime k povzneseniu občianskeho postoja ľudí, ktorí majú prirodzený pohľad na svet.

Samotná diskusia nám nezabezpečí zlepšenie situácie. Náš rozvoj závisí aj od toho, či začneme aj prakticky konať v prospech vytýčeného cieľa.

Naše hnutie ponúka nový pohľad na takéto aktivity. Kedykoľvek sa vám zažiada, chopte sa príležitosti a prezentujte sa ako ľudia, ktorí majú prirodzený svetonázor. Ak ste tak dosiaľ neurobili, je na čase vtiahnuť ľudí vo vašom okolí medzi nás, svetských občanov, skôr než to spraví nejaké náboženstvo. Nemusíte byť pritom zviazaní tradičnými modelmi.

Zamyslite sa prosím pri vstupe do nového roka nad vašimi možnosťami presvedčiť ľudí, na ktorých máte nejaký vplyv, aby sa zamerali na svetské ciele a pozitívne zásady hnutia novodobých osvietencov – brajtov.

Úprimnosť a zviditeľnenie

Ponúkame vám zopár návrhov, o ktorých môžete porozmýšľať. Ak však máte vlastné nápady, držte sa ich! Tak ako Julie a John, ktorí vyvesili na svojej verande transparent počas týchto osláv slnovratu.

Veselý slnovrat

Nápis na transparente: Láska je všetko, čo potrebujete!

Ak môžete spolupracovať s inými brajtmi, začnite sa venovať projektom, ktoré nebudú iba posolstvom prirodzených postojov ale aj posunú viacerých brajtov do spoločenských sfér, v ktorých je potrebné rozhodovať na základe reality.

Buďte tvoriví

V roku 2010 sa zoznámite s novými ľuďmi, využite tieto nové kontakty, vzájomne sa rešpektujte, pomôžte vydláždiť cestu pre ostatných s prirodzeným svetonázorom a ohlas sa dostaví.

Pozrite si na internetovej stránke brajtov základné pole pôsobnosti jednotlivcov a kolektívov, čo môžete urobiť ako jednotlivci alebo kolektívy. Napríklad projekt etiky ponúka odborné rady, ktoré vám pomôžu posilniť vaše doterajšie skúsenosti, v dôsledku čoho môžete lepšie a konštruktívnejšie komunikovať s inými na túto tému.

Spolupráca občanov

Napíšte nám svoju e-mailovú adresu a vyberte si ktorúkoľvek špeciálnu iniciatívnu skupinu, ktorú chcete podporovať a byť o nej viac informovaní, a budete dostávať správy počas celého roka.

Staňte sa súčasťou našich projektov! Buďte prínosom. Zúčastňujte sa na vytváraní spoločnosti bez závislosti na nadprirodzených bytostiach, uctievaných rôznymi svetonázormi (náboženstvami).

All the best in 2010!

Povedzte všetkým o Hnutí brajtov, aby sme mohli ďalej rásť!


Preložila: Viera Faragulová

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Mynga Futrellová
– spoločne s Paulom Geisertom založila Hnutie brajtov. Ako učiteľka pôsobila na všetkých stupňoch výuky od základnej verejnej školy až po univerzitnú profesorku, vrátane Gallaudet University pre nepočujúcich vo Washingtone,
– zo Sacramenta v Kalifornii pokračuje na koordinovaní nábožensky neutrálnej profesionálnej webovej stránky pre učiteľov Výučba o náboženstvách (svetonázorové vzdelávanie),
– súčasne pracuje v národnej poradnej rade Združených Američanov a na projekte náboženskej slobody pre učiteľov Tri R (rights, respect, responsibility – práva, úcta a zodpovednosť),
– je aktívna vo voľnomyšlienkarskych organizáciách na miestnej, národnej a medzinárodnej úrovni. Keď bola prezidentkou svojej miestnej skupiny, založila výročný októbrový Deň voľnej myšlienky, oslavu pod holým nebom, ktorú podporuje v tomto 7. roku aj miestny starosta. Dôvodom pre tento projekt sezónneho sviatku bolo, aby ľudová knižnica zaviedla ponuku detských kníh ( v zmysle skepticizmu a sekulárnej etiky),
– obhajuje občianske práva a pluralitu. Počas sedemročného spolupredsedovania transformovala Darwinov deň (zameraný na voľnú myšlienku) v Sacramente na veľkú komunitnú „možnosť vedeckého vzdelávania“ sponzorovanú univerzitami a strednými školami.
Čerpané z: ústredie Hnutia brajtov v USA

Súvisiace články:
Sviatočný pozdrav od brajtov (16.12.2012)
Osem spôsobov, ako sa stať racionálnou ženou (09.12.2012)
Brajťanstvo (03.11.2012)
Letter to the Brights (Slovak version) (04.07.2010)
Letter to the Brights (04.07.2010)
Mladí a milujúci (01.07.2010)
Kalendár na rok 2010 (04.11.2009)
Brajti (3. časť) (28.06.2009)
Brajti (2. časť) (27.06.2009)
Brajti (1. časť) (26.06.2009)

Mynga Futrellová, 30. 12. 2009 | Prečítané: 4878 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore