www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @752
Počítadlo


Spam poison

November '89 preukázal, kto má aký charakter

Prezident Kiska má krivý charakter

Artur Bekmatov, predseda Frontu ľavicovej mládeže, v prejave 17. novembra 2016 na Hodžovom námestí v Bratislave povedal (výber):

„Ale zabúda sa v tej záplave všelijakých spomienok, reportáží, dokumentov, sa zabúda na to, čo generácia našich rodičov skutočne v Novembri '89 požadovala.

Nebola to nezamestnanosť, neboli to nízke platy, nebolo to zatváranie štátnych podnikov. Ľudia na námestiach, a potvrdzuje to, myslím si, už chronicky známy sociologický prieskum z decembra 1989, ktorý hovorí, že viac ako polovica opýtaných si neželala kapitalizmus, ale zreformovať vtedajší systém. Chcela niekoľké výdobytky, niekoľké reformy, ktoré už v ostatných krajinách bežali. Ale chceli zachovať ten systém, ktorý vtedy bol.

Takže ako som povedal, väčšina národa chcela zreformovať vtedajší systém. A dostali sme čo? Dostali sme skorumpovanú krajinu. Podľa prieskumu, ktorý vyšiel pred niekoľkými dňami, je Slovensko na šiestej priečke spomedzi krajín Európskej únie, čo do počtu úplatkov. Každý tretí mladý človek je dnes bez práce. Počujete dobre! Každý tretí mladý človek. A to tam nie sú započítaní tí, ktorí boli nútení odísť za prácou do zahraničia. Každý druhý človek, ktorý ešte nemal tridsať rokov, žije, alebo je nútený žiť so svojimi rodičmi. Toto vy, starší, generácia našich rodičov a starších rodičov, môžete potvrdiť, že v minulom režime to nebolo.

Dnes nadobudnúť vlastné bývanie je pre mladých ľudí takmer neľudská úloha.

Nedá mi nespomenúť aj šport. Šport si dnes môžu dovoliť len deti rodičov, ktorí na to majú. Bujnie v našej krajine nevymožiteľnosť práva. Pravdu má len ten, kto si ju môže dovoliť kúpiť. Nemusím spomínať zdravotníctvo. Zo zdravia sa stal tovar. Nemusím spomínať školstvo, a tak ďalej. Takto by som mohol vymenovávať ešte niekoľko desiatok minút.

Milí priatelia, hovorí sa v súvislosti s Novembrom '89, že sa ustálilo v spoločnosti také klišé. Že November '89 preukázal, kto má aký charakter. Povedal som, že je to klišé, ale tu musím zdôrazniť, že v podstate je to pravda. Komunistická strana Československa mala milión členov. A kde boli tí členovia? Mám na mysli hlavne tých členov ako pán Eduard Kukan, ako pán Miroslav Kusý, ktorí boli vrcholoví funkcionári. Pán Eduard Kukan bol vrcholový diplomat. Pán Miroslav Kusý bol dokonca vedúci ideologického oddelenia ÚV KSS. Pán Martin Bútora, poradca súčasného prezidenta, bol zaťom Ladislava Novomeského. Kde sú títo ľudia?

A na záver spomeniem bonbónik, nedá mi to, nevyužiť túto príležitosť, toto miesto, keďže sme pred prezidentským palácom. Otecko súčasného prezidenta Andreja Kisku, ktorý bol podpredseda Okresného národného výboru (ONV) v Poprade. Mal v kompetencii otázky školstva a ateizmu. Bol to pán Kiska starší, ktorý dohliadal na dôsledné dodržiavanie ateizmu v okrese Poprad. Ale ako spomenul súčasný prezident v rozhovore pre SME, bol to ten istý pán Kiska starší, ktorý vo svojich deťoch utužoval ducha kresťanských Vianoc. To je, ich doma viedol ku kresťanskému duchu.

Ja sa pýtam z tohto miesta, vážení priatelia, koľko trvalo takýmto ľuďom v Novembri '89, kým si uvedomili, že nie sú tak vlastne komunisti, ale skôr demokrati. Deň, dva? Ja si myslím, že týždeň, priatelia, pretože presne toľko trvalo pánovi prezidentovi, kým si uvedomil, že vlastne ani tak nepodporuje Hillary Clintonovú v amerických voľbách, ale pána Trumpa. Presne týždeň trvalo, kým mu zaslal veľmi, veľmi priateľský list.

Aby som nezabudol na pána prezidenta, ktorý bol v Novembri '89 snaživým, veľmi snaživým predsedom Socialistického zväzu mládeže (SZM) v Naftoprojekte Poprad. Teraz je z neho najväčší antikomunista, o niekoľko hodín pôjde do Devína vzdávať hold obetiam komunistického režimu.

No nie je to nádherné, súdruhovia?

Ale aby sme teda nehovorili len o ľuďoch, ktorí majú charakter krivý. Boli ľudia, ktorí v tejto strane zostali, ktorí ju budovali nanovo, ktorí išli na námestia a utŕžili tie najväčšie urážky. Dokonca aj pľuvance. Ale zostali týmto ideám, za ktoré tu aj my dnes stojíme, zostali verní. To ste vy! A vám patrí najväčšia česť.

Preto milí priatelia, skončím trochu tak optimisticky. Bol som tu minulý rok, predminulý rok, a vidím, že ten počet trošku narastá. Dokonca je tu omnoho viac mladých ľudí ako minulý rok, a to vo mne zanecháva takú nádej, priatelia, že to naše Slovensko je možné zmeniť. Že lepšie Slovensko je možné. A s týmto želaním, alebo s týmto presvedčením sa s vami dnes rozlúčim.

Ďakujem vám za pozornosť.“

Pozri aj: Odznelo 17. novembra 2016 na Hodžovom námestí v Bratislave.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

FĽMFront ľavicovej mládeže (FĽM)
– naším cieľom je vybudovanie sociálne spravodlivej spoločnosti založenej na princípoch humanizmu, antifašizmu, slobody, rovnosti, spravodlivosti a mierovej spolupráce medzi národmi
Čerpané z: Flm.sk

Ako sa podľa vás nazýva spoločenské zriadenie, ktoré bolo u nás do roku 1989? (Zvoľte najvhodnejšie.)

Demokratický socializmus (Počet hlasov: 39)
(6.44 %)

Marxistický socializmus (Počet hlasov: 80)
(13.20 %)

Reálny socializmus (Počet hlasov: 41)
(6.77 %)

Socializmus s ľudskou tvárou (Počet hlasov: 32)
(5.28 %)

Vedecký socializmus (Počet hlasov: 18)
(2.97 %)

Socializmus ako prvá fáza komunizmu (Počet hlasov: 65)
(10.73 %)

Socializmus (Počet hlasov: 131)
(21.62 %)

Komunizmus (Počet hlasov: 54)
(8.91 %)

Totalita (Počet hlasov: 61)
(10.07 %)

Hlboká totalita (Počet hlasov: 41)
(6.77 %)

Štátny kapitalizmus (Počet hlasov: 44)
(7.26 %)Celkom hlasovalo: 606

FĽM, 21. 11. 2016 | Prečítané: 509 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (11 hl.)
 
Nie (8 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 19
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore