www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @337
Počítadlo


Spam poison

Nová smernica o autorských právach: Zabijak mémov?

Podpíšte petíciu: Stop the censorship-machinery! Save the Internet!

Európske noviny v rubrike KOMENTÁRE A ANALÝZY uverejnili 5. septembra 2018 článok Nová smernica o autorských právach: Zabijak mémov?

Vo svojich počiatkoch bol internet regulovaný len technickými parametrami. Keď však začal prenikať do každodenného života, začali sa oň zaujímať aj politici. A aj keď niektoré politické regulácie (súvisiace napríklad s materiálom zobrazujúcim sexuálne zneužívanie detí či terorizmom) určite majú zmysel, raz za čas sa objaví iniciatíva, ktorá sa snaží spútať slobodného ducha internetu aplikovaním logiky prísnej ochrany duševného vlastníctva. Asi najkontroverznejším návrhom bola v minulosti známa ACTA, ktorá dokonca zachádzala tak ďaleko, že hrozila možnosť kontroly notebookov na letiskách.

Najnovšia Smernica o autorských právach na jednotnom digitálnom trhu z dielne Európskej ľudovej strany našťastie nekoketuje s otvoreným porušovaním základných ľudských práv, ale v súčasnej podobe môže mať fatálne následky na internet, ako ho poznáme. Oficiálne ciele návrhu sa týkajú ochrany tvorcov obsahu. Myšlienka sama o sebe nie je zlá, problémom je však nemoderné vnímanie pojmu „tvorca obsahu“. Dnešný internet je miestom, kde sa tvorcom môže stať úplne každý. Milióny ľudí tvoria videá na YouTube, azda všetci máme vo svojom okolí niekoho, kto bloguje, a v prípade Facebooku či Instagramu je tvorcom každý užívateľ. Doba sa zmenila a iniciatíva Európskeho parlamentu je pokusom aplikovať na ňu staré princípy ochrany duševného vlastníctva. V čom konkrétne spočívajú hlavné problémy návrhu?

Článok 11: „Daň z hyperlinku“

Podľa podporovateľov návrhu smernice sa článok 11 zameriava na platformy, ktoré využívajú tlačové správy na to, aby generovali prevádzku na svojich webových stránkach. Tieto podľa nich pritom generujú zisk (napríklad z reklám), pričom nemajú žiadne náklady spojené s tvorbou textu.

Takouto platformou je napríklad agregátor správ Google News (Správy Google), ktorý však svojej materskej spoločnosti neprodukuje žiadny priamy zisk (čo pre obrovskú spoločnosť nie je problém, vzhľadom na minimálne náklady). Práve to bol dôvod, prečo si od roku 2014 v Španielsku, kde zaviedli podobný zákon, už Google News nepustíte. Bolo preň neekonomické platiť vydavateľom za niečo, čo je pre noviny fakticky reklama. Ako upozorňuje Adela Zábražná zo Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE), práve tieto novinové agregátory môžu pomáhať hlavne menším tvorcom dostať sa k širšiemu publiku.

Obavy však majú aj ďalšie stránky. Napríklad Wikipédia, ktorá tiež funguje na princípe odkazovania na zdroje a ukážky ich častí. Aj preto sa tento návrh označuje ako „daň z hyperlinku“. Samozrejme, nie je v poriadku, ak niekto má zjavný zisk na úkor druhého a dnešné zákony o duševnom vlastníctve na to myslia. No v prepletenom svete moderného internetu sa často nedá jednoznačne určiť, kto zo vzájomného vzťahu profituje. A aplikovať offline logiku distribúcie obsahu na online svet pravdepodobne prinesie mnohé nečakané komplikácie.

Článok 13: „Zabijak mémov“

Priaznivci navrhovanej smernice sú toho názoru, že rastie rozpor medzi príjmami platforiem, využívajúcimi cudzí obsah na generáciu zisku a odmenám skutočne zaplatenými vlastníkom autorských práv. Digitálne platformy môžu vytvárať ziskové business modely založené na obsahu vytvorenom ich používateľmi, ktorí porušujú autorské práva. Podľa obhajcov by prevádzkovatelia služieb na zdieľanie obsahu mali byť stopercentne zodpovední za to, čo užívatelia zdieľajú.

Problém je v tom, že podobný zákon už existuje – no prevádzkovatelia musia konať až po nahlásení obsahu. A aj keď sa na prvý pohľad môže zdať rozumné, aby mali servery ako napríklad Ulož.to absolútnu zodpovednosť za všetok uverejnený obsah, v praxi by to znamenalo nutnosť programovania zložitých filtrov, ktoré budú navyše stále prekonávané ľudskou tvorivosťou. Pre nové spoločnosti to môže znamenať zbytočne vysokú finančnú bariéru, no s návrhom majú prekvapivo problém aj najväčší hráči.

YouTube či Facebook majú pravdepodobne najsofistikovanejšie filtre, no ani tie nie sú dokonalé a občas zmažú obsah, ktorý žiadne pravidlá neporušuje. Keby však mali prikázané zákonom filtrovať všetko pred uverejnením, znamenalo by to (okrem samozrejmého spomalenia každého príspevku), že omylom zmazaných obsahov bude oveľa viac, len z čírej prevencie. Nehovoriac o tom, že konkrétna podoba regulácie by podľa súčasného návrhu bola v rukách jednotlivých štátov, čo by situáciu ešte skomplikovalo.

Navyše je veľmi pravdepodobné, že by týmto boli ovplyvnené hlavne stránky produkujúce a zdieľajúce takzvané mémy. Mémy, teda spravidla vtipné obrázky a videá, často pôvodne z komerčnej sféry, ktoré sa v upravenej podobe šíria sieťou a stali sa fakticky spoločným kultúrnym vlastníctvom, sú symbolom internetu ako miesta ľudovej tvorivosti a remixovania.

A aj keď to nie je zámerom, podľa servera Lupa.cz po prijatí smernice v súčasnej podobe hrozí, že niekoľko firiem bude skupovať práva na všetok obsah a následne vymáhať poplatky priamo od stránok zdieľajúcich tento obsah. Treba ešte povedať, že väčšina mémov spadá do kategórie férového používania diela, ale ich kumulovanie (ako to robí napríklad server 9GAG či Zomri.sk) môže generovať nejaký zisk. Problém však spočíva v tom, že jedno bez druhého by nefungovalo – populárne mémy málokedy pochádzajú z jedného zdroja, a bez distribučnej siete, ktorú predstavujú mémové stránky, by sa nikdy nedostali medzi ľudí. A na rozdiel od tvorby mému, prevádzkovanie webových stránok so sebou nesie náklady. V najčernejšom scenári môžu byť prevádzkovatelia podobných mémových stránok postihovaní likvidačnými žalobami.

Nepotrebuje internet zákony?

Proti návrhu vznikol veľký odpor nielen zo strany najväčších hráčov (ktorí samozrejme ťažia z užívateľmi generovaného obsahu), ale aj menších platforiem. Úrad Vysokého komisára OSN pre ľudské práva vyjadril obavy z porušenia Medzinárodného dohovoru o občianskych a politických právach. Ku kritikom sa pridal takmer milión obyvateľov Európskej únie, ktorí podpísali petíciu proti návrhu. Spoločne sa im v júni podarilo dosiahnuť, aby bola smernica vrátená na prerokovanie. Najbližšie sa o nej bude hlasovať 12. septembra.

Medzi hlavných obhajcov návrhu naopak patria veľké novinové spoločnosti (napr. Axel Springer), pre ktoré sú „rovnostárske“ agregátory konkurenčnou nevýhodou, či firmy ako Netflix či Spotify (a spriaznení hudobníci), ktoré vidia neférovú pozíciu voči platformám postaveným na užívateľmi tvorenom obsahu.

Hlavný proponent (navrhovateľ) smernice Axel Voss z Európskej ľudovej strany obvinil kritikov zo zavádzania a dezinformačnej kampane. Obzvlášť to schytali Google a Wikipédia, ktorí vraj šíria fake news (falošné správy, nepravdivé informácie). Paradoxne, tým však vyvrátil tvrdenie ďalšieho obhajcu Toma Watsona z britskej Labouristickej strany, že sa na návrhu zhoduje celý biznis. A hoci sa to môže zdať ako vzdialený súboj firiem o výhodnejšie zákony pre ne, táto smernica môže mať zásadný dopad na to, ako efektívne budeme využívať moderné masmédiá my všetci.

Ako bolo povedané v úvode, niektoré zákony regulujúce internet sú dôležité. Nepochybne tiež potrebujeme nové zákony ohľadom duševného vlastníctva. Tieto zákony však musia reflektovať nové hodnoty, ktoré so sebou prináša informačná doba. Uvažovať v parametroch dvadsiateho storočia nás bude držať v dvadsiatom storočí.

Pod čiarou

Doplňujúce informácie:

Návrh smernice

Julia Reda, jedna z hlavných kritičiek návrhu v EP

Petícia proti návrhu smernice

Komentár pripravil Silvester Buček, predseda občianskeho združenia Slovenská pirátska strana.

Archív:

Petícia Stop the censorship-machinery! Save the Internet!

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SPSSlovenská pirátska strana
– motto: sloboda, demokracia, zdieľanie
– medzi hlavné body všetkých pirátskych strán patria: ochrana základných práv a slobôd v záujme neustáleho posilňovania demokracie v digitálnej oblasti aj mimo nej; ochrana súkromia; reforma autorských práv; boj proti kartelom a monopolom; nezávislosť súdnictva; transparentnosť politického života; voľný prístup k informáciám; ekológia a ochrana prírodných a kultúrnych pamiatok a zdrojov našej planéty
Čerpané z: www.piratskastrana.sk

Aký máte názor na petíciu? Pozri: Stop the censorship-machinery! Save the Internet!

Rozhodne súhlasím, a petíciu som už podpísal(a) (Počet hlasov: 47)
(31.97 %)

Rozhodne súhlasím, a petíciu podpíšem (Počet hlasov: 26)
(17.69 %)

Petícia nie je zlá, ale nič verejne nepodpisujem, ani anonymne (Počet hlasov: 26)
(17.69 %)

Som proti petícii (Počet hlasov: 20)
(13.61 %)

Mne je to jedno, nech si schvália, čo chcú (Počet hlasov: 28)
(19.05 %)Celkom hlasovalo: 147

SPS, 09. 09. 2018 | Prečítané: 462 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore