www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @328
Počítadlo


Spam poison

#NOC: Víziou budúcnosti sú stroje, ktoré uľahčia život ľuďom

Dnes je už reálne vlastniť robotické včely na opeľovanie stromov

Robotické včely na opeľovanie stromov či roboty, pomáhajúce hendicapovaným v domácnosti. Víziou budúcnosti sú podľa odborníkov stroje, ktoré pomôžu ľuďom v rôznych životných situáciách. Night of Chances (NOC) Engineering zaujala inovatívnymi diskusiami a debatami o nových technológiách a výskume.

V poradí dvadsiatu NOC otvárali zástupcovia lídrov výskumu a vývoja auto moto priemyslu Axel Mallner (Brose Prievidza) a Igor Kister (ZF Slovakia). V hlavnej diskusii predstavili prácu v tejto oblasti a podotkli, že medzinárodný aspekt a spolupráca na nadnárodnej úrovni je dôležitá.

Igor Kister (ZF Slovakia):

„Najdôležitejší je jazyk, najmä ak robíte v priemysle, kde je komunikácia na medzinárodnej úrovni. Všetci hovoria anglicky.“

Dôraz na jazyky kladie aj duálny program štúdia podľa spoločnosti Volkswagen, ktorý implementovali práve na Strojníckej fakulte STU. Namiesto 3 rokov si študenti „odchodia“ bakalára za 4 roky, no pre zamestnávateľa sú už po skončení školy pripravení do zamestnania viac ako ich rovesníci.

Axel Mallner (Brose Prievidza):

„Milujte technológie, musíte mať vzťah k tejto oblasti, aby ste v nej mohli pracovať. Ľudia cítia, keď sa na niečo hráte.“

Expert na alumíniové technológie Christian Classon zo spoločnosti Jaguar Land Rover priblížil študentom to, ako sa znižuje váha pomocou alumíniovej technológie, aj aký majú vplyv na elektrické automobily.

„Teraz je viac a viac dôležitý inteligentný dizajn,“ zdôraznil odborník.

Na Night of Chances organizátori radi dávajú priestor aj startupom. Jedným z nich je Syker Engineering. Firma, ktorá sa venuje vývoju priemyselných dronov. Vzniklo to ako zábava, ale dnes, po 3 rokoch vývoja, majú produkt, ktorý je celosvetovo jedinečný. Zostrojili unikátny dron, ktorý vie operovať v tesnej blízkosti a dotýkať sa vedení vysokého napätia, na ktoré inštaluje odkloňovače vtáctva. Jeden zo zakladateľov spoločnosti Ákos Haramia odporučil neskúšať predať produkt, o ktorom si iba myslíte, že bude dobrý a neodskúšať pritom trh. Je potrebné vedieť, či je o produkt záujem, pretože inak vás to bude stáť zbytočné financie a čas.

Kam smeruje robotika na Slovensku?

Vedeli ste, že s počtom 135 robotov na 10 000 zamestnancov sa Slovensko radí v robotike medzi svetové veľmoci? Väčšinou ide o priemyselné roboty.

K téme robotiky diskutovali tí najpovolanejší: Ivana Budinská (Ústav informatiky SAV), František Duchoň (Národné centrum robotiky), Marián Kľúčik (RoboTech Vision). V národnom centre robotiky sa zaoberajú tým, ako sa dajú tieto roboty vylepšiť, kam ich nasadiť, a nachádzajú ich úplne nové uplatnenia.

Dnes je už reálne vlastniť robotické včely na opeľovanie stromov alebo robot, ktorý vie skočiť salto. Víziou budúcnosti sú stroje, ktoré pomôžu ľuďom v rôznych životných situáciách, napríklad hendicapovaným ľuďom v pohybe, či s pomocou v domácnosti, alebo spolupráca drona a pozemného robota, ktorá sa dá využiť napríklad pri záchranných akciách.

Diskutujúci sa zhodli, že je dôležité hovoriť o obavách už pri vývoji robotov, aby si konštruktéri uvedomili váhu umelej inteligencie a dokázali predísť krízovým situáciám. Súhlasia, že umelá inteligencia je technológia, ktorá musí ľudí poslúchať. Taktiež zhodnotili, že najväčší vývoj sa očakáva v oblasti dopravy a medicíny.

Marián Kľúčik (RoboTech Vision) porozprával o príprave poloautonómneho robota na simulovanú misiu na Mars organizovanú NASA.

„Autonómnosť bude alfa a omega robotov v najbližších rokoch,“ povedala Ivana Budinská.

Doplnila, že ak chceme umelú inteligenciu učiť morálke, musíme si byť istí, čo sa musí dodržiavať a čo splniť, aby sme neprekročili prípustné hranice.

František Duchoň (Národné centrum robotiky):

„Umelá inteligencia z krátkodobého hľadiska zaberie ľuďom pracovné miesta, avšak z dlhodobého hľadiska bude mať pozitívny vplyv na dovzdelanie národa a zvyšovanie zamestnanosti.“

Marián Kľúčik (RoboTech Vision):

„V budúcnosti budú v niektorých situáciách, napríklad v nepriaznivom počasí či nebezpečnom prostredí, pre človeka roboty nevyhnutné.“

Úspešný ešte pred 30-tkou

Čerešničkou za druhou NOC-ou na STU bol mladý úspešný dizajnér Bystrík Míček, ktorý odštartoval svoju kariéru praxou (dizajn) v nemeckých štúdiách Mercedes-Benz či Volkswagen. Neskôr sa vrátil na Slovensko a založil štúdio WERKEMOTION. Študentom priblížil, čo obsahuje práca dizajnéra, konštruktéra, a porozprával o začiatkoch svojho podnikania. Aktuálne sa venuje vývoju širokého spektra produktov, ktoré však majú jedno spoločné, musia mať zmysel, teda spríjemňovať a uľahčovať život ich užívateľom. Na praktických ukážkach svojich prác objasnil proces vývoja týchto produktov a poukázal na najčastejšie chyby, ktoré v tomto procese vznikajú.

Bystrík Míček:

„Keď nájdete klienta, ktorý je svetovou špičkou, ste svetovou špičkou s ním.“

Študenti mohli zažiť ako zvyčajne riešenie reálnych case studies, mentoring a networking, či uchádzať sa o niekoľko stáží spoločností, ktoré boli prítomné priamo na tomto podujatí. Neoddeliteľnou súčasťou Night of Chances tradične býva aj speeddating, fingovaný pohovor s vedúcimi zástupcami lídrov v oblasti.

Pod čiarou

O #NOC-i

Podujatie Night of Chances organizuje nezisková organizácia Nexteria. Krédom organizácie je:

„Meníme budúcnosť Slovenska prípravou novej generácie slušných a schopných mladých ľudí.“

Podujatie rastie a rozširuje sa aj do iných miest. Akcie sa už organizovali na Slovensku a v susednej Českej republike. V školskom roku 2016/2017 NOC zažilo 2 470 študentov, 86 firiem na štyroch fakultách v troch mestách a dvoch krajinách. Celkovo mohli zažiť 105 workshopov, 24 odborných prednášok a 27 panelových diskusií. Novinkou bude nová NOC, ktorú plánuje Nexteria organizovať v hlavnom meste Českej republiky – v Prahe.

Foto:

NOC Engineering na SjF STUHlavná panelová diskusiaWorkshop ZF Slovakia
Ákos Haramia (Syker Engineering)Bystrík Míček

Popis:

  1. NOC Engineering na SjF STU v Bratislave
  2. Hlavná panelová diskusia (zľava: moderátor Daniel Zverko, Axel Mallner a Igor Kister)
  3. Workshop ZF Slovakia
  4. Ákos Haramia zo Syker Engineering rozpráva o unikátnych dronoch
  5. Bystrík Míček porozprával svoj úspešný príbeh (success story)

Vložila: Lucia Maková.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NexteriaNexteria
– sme neziskové združenie ľudí, ktorí veria, že aktívni a vzdelaní ľudia sú kľúčom k zlepšeniu budúcnosti Slovenska
– preto sa venujeme rozvíjaniu mladých ľudí, a to nielen v oblasti budovania schopností a prípravy do praxe, ale aj rozvoja charakteru k morálnemu konaniu
Čerpané z: Nexteria.sk

Nexteria, 05. 04. 2018 | Prečítané: 441 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 12:17
 Re: Moje poznámky
08-08-20 * 09:55
 Re: Kurča na fazuľke
08-08-20 * 09:39
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore