www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @154
Počítadlo


Spam poison

Nie je žobrák ako žobrák

Smutno-smiešna karikatúra, z ktorej ide mráz po chrbte

Vtipný obrázok? Aj karikatúra môže opisovať žalostný jav v spoločnosti. Smutno-smiešna karikatúra, z ktorej ide mráz po chrbte.

Cristina Bernazzaniová: Bohatý a chudobný žobrú

Anglický popis obrázka: A poor and a rich compete in giving alms. (Chudobný a bohatý súťažia v poskytovaní almužien.) Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 200 × 672 bodov.

Žijeme v zvláštnej spoločnosti. Po roku 1989 sa začali v hojnom počte na našich uliciach, pred obchodmi, ba aj pred kostolmi, vyskytovať žobráci. Neraz ide o bezdomovcov, ktorí prišli o svoje bývanie kvôli „šikovným“ gaunerom z tzv. bytových mafií. Mizéria zákonov po roku 1989 umožnila tzv. voľný trh, vznikli rôzne podvodné „nebankové“ požičovne peňazí, dôverčivých ľudí lákali na výhodné (ale nereálne) úroky pri sporení; naopak požičiavali za úžernícke úroky, podstatne vyššie, než boli v tom čase úroky v bankách. Tak nám začala pomaly, ale isto, v spoločnosti vznikať nová trieda ľudí: žobráci a bezdomovci. Úkaz, ktorý počas socializmu bol neznámy. Po roku 1989 sa vybojovala až taká veľká sloboda, že kto nechcel pracovať, nemusel. Mohol sa rozhodnúť, či už slobodne alebo neslobodne, nepracovať. Hovorím „neslobodne“, pretože po roku 1989 sa začalo v podnikoch masívne prepúšťať. Ľudia zo dňa na deň prišli o prácu, čiže nemali dostatok peňazí. A spustil sa známy nešťastný kolotoč s požičiavaním peňazí, ktorý viedol k zadlžovaniu. Mnohí prišli o byt, dom, o svoje nehnuteľnosti.

Na druhej strane v spoločnosti sa začalo dariť rôznym podvodníkom. Za socializmu medzi takých podvodníkov patrili napríklad veksláci, ktorí sa zaoberali nezákonnou výmenou (vekslovaním) domácich a cudzích peňazí.

Z takýchto, a im podobných, podvodníkov sa stali podnikatelia, ktorí vedeli vytvoriť firmu, v ktorej pomocou tzv. pyramídovej hry lákali od dôverčivých občanov peniaze. Neskôr firma akože zanikla, a ľudia prišli neraz o svoje celoživotné úspory. A mnohí z nich sa stali žobrákmi.

Ale aj podvodníci vedia „žobrať“. Len to robia s istou noblesou. Napríklad vyžobrú cez eurofondy veľké množstvo peňazí, lebo dokážu napísať kvalitný projekt, že im úradníci pri schvaľovaní na trik (podvod) neprídu, alebo podvodníci vedia skorumpovať (podplatiť) aj úradníkov. Takíto podvodníci nechodia v otrhaných alebo špinavých šatách. Obliekajú si kvalitné obleky. Možno ani ich susedia nevedia, že sú podvodníci, ktorí vedia „vyžobrať“ od štátu, alebo zo štátnych zákaziek, veľké množstvo peňazí. Inak, takému žobraniu sa hovorí tunelovanie peňazí. Až keď sa odhalí trestná činnosť, sused povie: „A ja som si myslel, že v čomsi podniká. Kto by to povedal, že je zlodej.“

Skutočne chudobný človek žobre na ulici, a je rád, ak mu aspoň kto-to vhodí do čiapky nejaké drobné mince.

Podvodníci nežobrú verejne, ale využívajú rôzne nedostatky v zákonoch. Hovorí sa im aj diery v zákonoch. Ich trestnú činnosť je neraz ťažké odhaliť. A keď „vyžobrú“, tak ide o veľké peniaze. S drobnými sa neobťažujú.

Mne karikatúra od Cristiny Bernazzaniovej pripomenula práve takýto neblahý jav v spoločnosti.

Neviem, či sa zasmiať, alebo zaplakať. Čo sme to za ľudia? Že si pomaly zvykáme na bezdomovcov a žobrákov? Čo sme to za ľudia? Že sa tvárime, ako keby sme boli ľahostajní k tomu, že je veľká nezamestnanosť. Čo sme to za ľudia? Že mlčíme, ak ľudia zo Slovenska musia odchádzať za prácou do cudziny. Hovorím o tých ľuďoch, ktorí išli za prácou do cudziny nedobrovoľne, pretože sa im dlhodobo nedarilo nájsť prácu vo svojom okolí, alebo na Slovensku.

Žneme plody voľného trhu! Je trpký, je horký, je žalostný. Je kontrastný, pretože sa otvárajú „nožnice“ medzi bohatými a chudobnými. Bohatí bohatnú ešte viac, a chudobní chudobnejú ešte viac.

O autorke:

Cristina BernazzaniováCristina Bernazzaniová sa narodila v apríli 1963 v Miláne. Vyštudovala grafické umenie v Monze. 28 rokov bola edičnou ilustrátorkou a svoje práce publikovala v mnohých dôležitých talianskych časopisoch. V roku 2010 začala maľovať a vytvárať kreslený humor. Obľubuje surrealizmus a nový magický surrealizmus. Pri tvorbe dáva prednosť akrylu, pretože sa môže vyjadriť rôznymi farebnými odtieňmi (technika chromatických farieb). Odtiene sú výrazné a využíva ich všestranne. Akryl jej umožňuje vytvoriť kvalitné pozadie a presné detaily. Svoje umelecké diela predstavila na mnohých samostatných i kolektívnych výstavách. V súčasnosti žije a maľuje v Monze v Taliansku.

Poznámky:

Akryl je maliarska technika používajúca akrylové farby. Akryl je aj obraz namaľovaný akrylovými farbami.

Chromatická farba je farba s veľkým množstvom farebných odtieňov.

Archív:

Cristina Bernazzaniová (osobná stránka)Shutterstock.com

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 25. 04. 2017 | Prečítané: 966 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (12 hl.)
 
Sýkorka belasá (15 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (2 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 40
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
 Re: Ženy neplačú
12-07-20 * 09:12
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore