www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @618
Počítadlo


Spam poison

Nekorunovaný kráľ Európy

F. M. Voltaire

Výber z knihy Nekorunovaný kráľ Európy:
Epilóg (str. 104)

Ladislav Hubenák – Nekorunovaný kráľ Európy F. M. VoltaireUž v roku 1755 Jean-Jacques Rousseau napísal: „Voltaire je najväčší génius našich čias.“ Bola to pravda. Voltaire bol bezosporu najprednejší predstaviteľ osvietenského hnutia vo Francúzsku a Európe. A hoci sa nedopracoval k radikálnym filozofickým a politickým názorom, ako jeho mladší druhovia a súčasníci – francúzski materialisti sústreďujúci sa okolo Encyklopédie, význam jeho filozofickej, literárnej i publicistickej činnosti v smere ideologickej prípravy francúzskej revolúcie v roku 1789 a propagácie revolucionizujúcich ideí francúzskeho osvietenstva v iných krajinách Európy bol tak veľký, že meno Voltaira sa aj do týchto čias prijíma ako stelesnenie obdobia osvietenstva.

V dejinách francúzskeho spoločenského vývoja sa Voltaire javí ako jeden z najtypickejších predstaviteľov osobitostí francúzskeho národného ducha. Charakteristickým v tomto zmysle je tá zbraň, ktorú ovládol dokonale a vynikajúco využíval v celej svojej literárno-filozofickej i publicistickej činnosti. Tou zbraňou bol nemilosrdný, zdrvujúci smiech a štipľavá a ničivá satira. Načo a proti čomu zameral ostrie tejto zbrane? Čo bolo jej objektom? „Staré“ predrevolučné zriadenie Francúzska, feudálno-poddanský režim 18. storočia a tento upevňujúca ideologická nadstavba, osobitne nábožensko-cirkevná organizácia a katolícko-kresťanská vierouka.

Základná Voltairova intuícia bola správna. Najväčším nepriateľom človeka je fanatizmus a poverčivosť, jeho strach alebo neschopnosť používať rozum. „Fanatik je človek, ktorý pokladá za svoju povinnosť gniaviť iných“ – napísal v jednej poviedke, majúc na mysli vtedajšiu Sorbonu, španielsku inkvizíciu a všetkých dervišov na svete. V tomto smere je príznačný aj výrok, ktorý povedal v rozhovore s vojvodom de Villars: „Viete, ja som vlastne vojak. Vediem nekonečnú vojnu proti fanatikom, čiže proti ľuďom, čo vám opierajú pušku o hlavu a rozkazujú vám, aby ste zmýšľali tak ako oni. Nemôžem si vybrať, musím zahynúť na bojisku. Moji stúpenci sa na mňa spoliehajú. A ubezpečujem Vás, že si uvedomujem vlastné povinnosti a splním si ich.“

Literárna, filozofická a publicistická činnosť mu priniesla svetovú slávu. Voltaire sa stal zosobnením, stelesnením spoločenskej mienky rodiacej sa v podmienkach polofeudálnej spoločnosti. Na tieto názory boli nútené prihliadať aj korunované hlavy Európy, s väčšinou ktorých bol v písomnom styku.

Ale Voltaire nebol známy len korunovaným hlavám štátov Európy a elite spoločnosti – aristokracii. Poznali ho a čítali široké kruhy inteligencie, známy bol aj v širokých masách občianstva. Svedčí o tom aj fakt, že keď sa po takmer tridsiatich rokoch vyhnanstva, krátko pred svojou smrťou vracal do Paríža, po dlhej ceste ho nadšene vítali masy ľudí a prejavovali mu úctu.

Voltaire si ohromnou usilovnosťou a pracovitosťou chystal svoj literárny triumf. Úžasná pracovitosť je jeho veľkou prednosťou a cťou. „Práca je údelom a cťou smrteľníka, každý deň si uvedomujem, že v nej je život človeka, pretože sústreďuje sily a robí ho šťastným.“ Jeho obľúbený aforizmus znel: „Aké by bolo ohromné oddychovať, keby oddych nebol tak strašne nudný.“ Voltairovi sa páčil svet v akom žil. Áno, pravdaže videl jeho chyby a poukazoval na ne. V básni „Ja ľúbim tento železný vek“ vraví: „Nech vychvaľujú zlatý vek iní… Pre mňa je raj tam, kde som. Tu a teraz.“ „Kto nepatrí svojmu storočiu, nepatrí nijakému storočiu“ – tvrdil. Človek podľa neho musí mať rád dnešok. Musí ho mať rád a súčasne pracovať za lepší zajtrajšok. Aby si naše deti ešte viac cenili svet, v ktorom budú žiť, a aby sa z neho ešte väčšmi tešili.

O tom, že Voltaire je velikán ducha, jedna z najväčších osobností dejín francúzskeho národa, svedčí aj Francúzmi používaná formulácia: „Za života Ľudovíta XV., keď bol kráľom Voltaire.“ Voltaire sa narodil 21. novembra 1694.

Úryvok z knihy prepísal Vladislav Marušic, kníhkupectvo Alternatíva. Knihu Nekorunovaný kráľ Európy si môžete vypožičať aj z Humanistickej knižnice.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

prof. JUDr. PhDr. Ladislav Hubenák, DrSc.
– absolvent Právnickej fakulty a Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, pôsobil ako vysokoškolský učiteľ na PraF UK v Bratislave, externe na Právnickej fakulte UJEP v Brne, Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, na Vysokej škole ekonomickej ZNB i ako vedecký pracovník Ústavu štátu a práva SAV. Neskôr pôsobil na Právnickej fakulte v Banskej Bystrici, kde prednášal Dejiny štátu a práva na území Slovenska. Patrí medzi popredných právnických historikov. Je autorom, resp. spoluautorom mnohých publikácií, učebných pomôcok, vedecko-popularizačných článkov v dennej tlači, v rozhlasových a televíznych reláciách. Viaceré jeho práce boli ocenené Slovenským literárnym fondom, Predsedníctvom SAV a Zväzom slovenských novinárov i niekoľkými vydavateľstvami. Ako vedec spája právnickú erudíciu s erudíciou historika.
– zakladajúci, dlhoročný člen a čestný predseda Spoločnosti Prometheus
Čerpané z: kniha Nekorunovaný kráľ Európy. F. M. Voltaire. Život a dielo. 1694 – 1778; vydavateľ: Právnická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici; rok vydania 2004; ISBN: 80-969078-3-2

Ladislav Hubenák, 21. 11. 2010 | Prečítané: 4683 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (171 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1251
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore