www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovKníhkupectvo AlternatívaAteisti Českej republikyHumanistickí ateistiVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyWave of Reality
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @290
Počítadlo

Spam poison
Spam poison

Nedobytné pohľadávky môžu firme nielen uškodiť, môžu ju aj položiť

Poistenie pohľadávok je vhodné pre takmer každý typ spoločnosti

Spoločnosť má ziskovú maržu 5 %, no jeden z jej odberateľov nezaplatil faktúru vo výške 100 000 eur. Pre firmu sa táto pohľadávka stala nedobytnou a s peniazmi, ktoré jej patria, sa môže nadobro rozlúčiť. Čo takáto suma urobí s finančnou kondíciou danej spoločnosti? Domnievate sa možno, že ono sa to „nejako“ vykryje z ďalších tržieb a ide sa ďalej.

Skutočnosť však nie je taká jednoduchá. Aby uvedená spoločnosť nahradila stratený zisk, musí vyprodukovať dodatočný obrat vo výške až 2 000 000 eur. Zákonitosti finančnej matematiky nepustia a každý podnikateľský subjekt sa isto nájde v nasledujúcej schéme spoločnosti Euler Hermes.

Dodatočné tržby potrebné na kompenzáciu pri marží

Dodatočné tržby potrebné na kompenzáciu pri marží

Po kliknutí na tabuľku sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 960 × 480 bodov. Zdroj: Euler Hermes.

Pri zodpovednom podnikaní je preto dôležité myslieť aj na poistenie pohľadávok. Chráni pred rizikom neuhrádzania faktúr zo strany odberateľov či tretích strán. Znamená istotu riadneho a plynulého cash flow každého podnikateľského subjektu a umožňuje spoľahlivo riadiť komerčné a politické riziká daného podnikania.

„Z môjho pohľadu je poistenie pohľadávok stále málo rozšíreným druhom poistenia. V Slovenskej republike poisťuje pohľadávky len 3 – 4 % podnikateľských subjektov, v rozvinutých západoeurópskych krajinách je to 5-násobne väčšie číslo,“ hovorí Peter Mucina, Country Manager spoločnosti Euler Hermes.

Neuhradené faktúry často krát predstavujú väčšiu hrozbu než firmy nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí predpokladajú. Podľa údajov Euler Hermes tvoria 20 – 40-percentný podiel na aktívach spoločnosti. V prípade platobnej neschopnosti alebo nevôle odberateľov predstavujú čistú stratu a koniec koncov môžu firmu aj položiť.

Ako tvrdí Peter Mucina, poistenie pohľadávok je vhodné pre takmer každý typ spoločnosti – od menších s ročným obratom 100 – 200 000 € až po veľké nadnárodné korporácie.

„Prináša podnikateľovi nestranný pohľad na jeho odberateľov a pomáha mu nastaviť interné procesy v oblasti kredit manažmentu. Základom je samozrejme krytie rizika – klient sa poisťuje voči riziku nezaplatenia pohľadávok zo strany odberateľa, okrem toho však získava cenné informácie o tuzemských i zahraničných odberateľoch a silného partnera pre vymáhanie pohľadávok, opäť doma aj v zahraničí.“

Country Manager spoločnosti Euler Hermes odporúča nové poistenie EH Corporate Advantage, ktoré sa snaží lepšie prispôsobiť potrebám klienta a prináša oveľa viac flexibility – k dispozícii je viac ako 80 rôznych možností, prípadne pripoistení, ktoré umožnia pokryť všetky špecifické potreby klienta.

Euler Hermes je svetovým lídrom v poistení obchodných pohľadávok a uznávaným špecialistom v oblasti hodnotenia rizika, bonity, záruk a inkasa pohľadávok. S viac ako 100 ročnými skúsenosťami spoločnosť ponúka B2B klientom (business-to-business) finančné služby s cieľom podporovať ich cash flow a správu obchodných pohľadávok. Jej proprietárna inteligentná sieť sleduje a analyzuje denné zmeny v podnikovej solventnosti malých, stredných i nadnárodných spoločností, pôsobiacich na trhoch, ktoré predstavujú 92 % svetového HDP. Spoločnosť, sídliaca v Paríži, je prítomná vo viac ako 50 krajinách s viac ako 6 000 zamestnancami. Euler Hermes je dcérskou spoločnosťou Allianz poisťovne, vedená na burze Euronext v Paríži (ELE.PA), hodnotená AA− od agentúry Standard & Poor's a Dagong Europe. Spoločnosť v roku 2016 vykázala konsolidovaný obrat vo výške 2,6 miliardy € a poistné globálne obchodné transakcie za 890 miliárd € v expozícii na konci roka 2015.

Pod čiarou

Poznámka týkajúca sa výhľadových vyhlásení: Vyhlásenia obsiahnuté v tomto dokumente môžu obsahovať vyhlásenia o budúcich očakávaniach a ďalšie výhľadové vyhlásenia, ktoré sú založené na súčasných názoroch a predpokladoch manažmentu a zahŕňajú známe a neznáme riziká a neistoty, ktoré môžu spôsobiť, že skutočné výsledky, výkony alebo udalosti sa budú líšiť od výsledkov uvedených alebo naznačených v týchto vyhláseniach. Skutočné výsledky, výkony alebo udalosti sa môžu podstatne líšiť od takýchto vyhlásení z dôvodu, bez obmedzenia, (I) všeobecných ekonomických podmienok vrátane špeciálnych ekonomických podmienok na trhoch a v obchodnom priestore kľúčovom pre skupinu Euler Hermes, (II) výkonnosti finančných trhov vrátane rozvíjajúcich sa trhov a vrátane nestálosti trhu, likvidity a kreditných udalostí, (III) frekvencie a závažnosti poistných stratových udalostí vrátane prírodných katastrof a vrátane vývoja nákladov straty, (IV) úrovne perzistencie, (V) rozsahu úverových zlyhaní, (VI) výšky úrokových sadzieb, (VII) menových výmenných kurzov vrátane euro/USA dolár, (VIII) meniacej sa úrovne hospodárskej súťaže, (IX) zmien zákonov a predpisov vrátane menovej konvergencie a Európskej menovej únie (X) zmien v politike centrálnych bánk a/alebo zahraničných vlád, (XI) dopadu akvizícií vrátane súvisiacich otázok integrácie, (XII) reorganizačných opatrení a (XIII) všeobecných konkurenčných faktorov, v rôznych prípadoch v miestnom, regionálnom, národnom a/alebo celosvetovom meradle. Mnohé z týchto faktorov môžu byť pravdepodobnejšie alebo výraznejšie v dôsledku teroristických aktivít a ich následkov. Spoločnosť nemá žiadnu povinnosť aktualizovať žiadne výhľadové vyhlásenia.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Slávka HabrmanováSlávka Habrmanová
Vyštudovala ekonomickú teóriu a žurnalistiku. Osem rokov pracovala v denníku Hospodárske noviny – najskôr ako politická redaktorka, potom ako editorka domáceho spravodajstva. Od roku 2014 pôsobí v PR sfére. Do AMI Communications nastúpila v decembri 2014 na pozíciu Account Executive.
Čerpané z: www.amic.sk

Slávka Habrmanová, 11. 05. 2017 | Prečítané: 71 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Euro kalkulačka
Euro kalkulačka EUR Euro kalkulačka SKK
Anketa
Čítali ste knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu, ktorú napísal Paul Kurtz?

Áno (364 hl.)
 
Nie (254 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 618
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Ceny humanistov 2017
Jubilejný 10. ročník sa uskutoční v sobotu 17. júna 2017. Sledujte neskôr uverejnenú pozvánku s bližšími informáciami.
Nové vo fóre
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore