www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @335
Počítadlo


Spam poison

Nebezpečný židovský šovinizmus

Židia zakazujú rovnako ako nacisti

Denník N priniesol v rubrike Minúta po minúte krátku správu:

Román o láske Židovky a Palestínčana nesmie byť súčasťou výučby literatúry na izraelských stredných školách. Kniha nositeľky Bernsteinovej ceny Dorit Rabinjanové nie je podľa úradu vhodná, pretože mladiství čitatelia nie sú schopní rozpoznať nebezpečenstvo asimilácie. „Intímne vzťahy medzi Židmi a Nežidmi ohrozujú oddelené identity,“ píše sa v posudku. (haaretz)

Stručná správa, ale hovorí veľmi veľa. Je to otrasné zistenie, ak je pravda, čo sa píše, že ešte v 21. storočí sa u Židov prejavuje veľmi silný, nebezpečný šovinizmus.

Šovinizmus je krajný, vyhranený nacionalizmus sprevádzaný nenávisťou k iným národom. Je založený na slepej viere v nadradenosť vlastného národa a hlásajúci nenávisť k iným národom. Výraz je odvodený od postavy (možno fiktívnej) napoleonského granátnika Nicolasa Chauvina z napríklad francúzskej satirickej komédie „La cocarde tricolore“ (Trojfarebná kokarda) z roku 1831, ktorú napísali dvaja bratia – francúzski (parížski) dramatici Hippolyte Cogniard (1807 – 1882) a Théodore Cogniard (1806 – 1872). Vlastnosti vojaka Chauvina sú charakteristické pre šovinizmus.

Idú voľby, a predstavte si, že by voľby vyhrala nejaká nacistická strana a ministerstvo kultúry by zakázalo na školách hovoriť o novele Boj so šarkanom, ktorú napísala Elena Ivanková. Len preto, lebo v novele je veta:

„To zkúsil na sebe i on; bol horlivý Slovák, a zaľúbil sa do Maďarky.“

Novelu Boj so šarkanom uverejnili Národné noviny (Národnie noviny) 7. apríla 1917.

Alebo by zakázali hovoriť o vzťahu, o platonickej láske, Ľudovíta Štúra k Adele Ostrolúckej. Ako dôvod by využili (zneužili) fakt, že jej matka Alžbeta (Elisabetha), rodená Gosztonyiová, bola Maďarka. Adelu Ostrolúcku pokrstili v evanjelickom kostole 3. apríla 1824 ako Adeleyde Osztroluczky. Spomínam to preto, lebo neviem, čo všetko by mohlo slovenským nacistom vadiť, keby sa dostali k moci.

Som rád, že nežijem v nacistickom Izraeli, a spolieham sa na voličov na Slovensku, že nedajú volebný hlas politickým stranám, ktoré živia šovinizmus alebo xenofóbiu.

Xenofóbia je zasa chorobný strach zo všetkého neznámeho, najmä cudzieho, strach z cudzincov, ba až odpor, nepriateľstvo, alebo nenávisť voči nim.

Niektorí Židia sú posadnutí snahou segregovať sa od ostatných. A obávam sa, že v sebe živia idol „čistej rasy“, „čistého národa“, podobne ako nacisti v hitlerovskom Nemecku.

Podobnou segregáciou trpia deti v islamskom prostredí, kde chlapci sú vychovávaní oddelene od dievčat.

Napriek tomu, že niekoľkým politickým a náboženským extrémistom sa už podarilo dostať až do parlamentu, napríklad poslanci Kuffa, Kvasnička a Mikloško, väčšina Slovákov žije v tolerancii s menšinami. Myslím tie menšiny, ktoré sú podobne tolerantné k Slovákom. Lebo na Slovensku sú v menšine aj nacisti. Našťastie!

Tolerancia je rešpektovanie cudzieho presvedčenia, cudzích názorov. V podstate ide o znášanlivosť. Napríklad pre dobré susedské vzťahy je tolerancia nevyhnutná.

Tolerujme sa navzájom.

Archív:

Denník N: Minúta po minúteHaaretz: Bennett Backs School Ban on Novel…Elena Ivanková: Boj so šarkanomAdela Ostrolúcka (záznam)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Ján ParadaJán Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj

Ján Parada, 01. 01. 2016 | Prečítané: 1788 | Rubrika: Polemika o…

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (9 hl.)
 
Nie (7 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 16
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore