www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @154
Počítadlo


Spam poison

Názory, hodnotenia, postoje

Čo tak ich prehodnotiť?

Aké jednoduché je mať na všetko svoj názor a hodnotiť, čo je dobré a čo je zlé. Samozrejme, aj ja som bol najmúdrejší a mal som na všetko názor. Názor, ktorý pochádzal odkiaľ? Od rodičov, učiteľov a kamarátov, z televízie, filmov, hier? A zrazu človek zistí, že názor, ktorého sa drží ani nevie prečo, vlastne nie je ani jeho vlastný. Často som sa pýtal sám seba: „Preboha, ako si si mohol toto myslieť?“ Vám sa to stáva tiež?


Odmalička nás formujú cudzie názory

Áno, sú to naši rodičia. Rodičia, ktorí majú na všetko názor a vedia, čo je dobré a čo zlé. Ale na rozdiel od nás, oni vedia, čo je dobré pre nich a dokonca aj pre nás. Obdobie nášho dospievania musíme nejako prežiť. Nie každý má to šťastie, že má vedomých rodičov, ktorí sa snažia aby nepokrivili vnímanie svojich detí. Možno si niekedy ani len neuvedomujú, že ich deťom vytvárajú pohľad na svet. Nuž, sami sme si vybrali ľudí, ktorí nás vychovávali. Naozaj sme to boli my. Aj keď si možno poviete, že by ste si takých rodičov, starých rodičov nikdy nevybrali. Ale opak je pravdou. Niekedy až po veľmi dlhom čase zistíme, že to, čo sme tak nenávideli na našich rodičoch a čo nám robili, nás nakoniec vyformovalo na tie silné a úžasne osobnosti, akými sme práve dnes.

To, čo si myslím dnes, nemusí byť zajtra pravda

Ja osobne, keď som zastával nejaký názor, tak som si ho nedovolil zmeniť už len z princípu. „Ja si musím stáť za svojím a hotovo!“ Hotové bláznovstvo. Tak ako rastie naše telo, vyvíja sa aj náš pohľad na svet. A naše vnímanie. Po nejakom čase som sa zamyslel nad názormi, ktoré som kedysi zastával a ostal som veľmi prekvapený, že už je zrazu všetko inak. Ale, keď som to dovolil sebe, musím to dovoliť aj ľuďom okolo seba. Nechajte ich vyrásť a nechajte ich prísť na to, či je ich názor a postoj naozaj ten správny. Doprajte ľuďom čas a doprajte ho aj sebe.


Dobro a zlo?

Tieto dve slovíčka, ktoré hodnotia celý život, všetko a všetkých. V sekunde vieme pomenovať, či sa nám niečo páči alebo nepáči. Svet je taký obrovský, ľudia takí hlbokí, príroda taká nepoznaná a my to všetko chceme vložiť do malých krabičiek s názvom „dobré a zlé“. Nehráme sa tu už trošku na bohov? Na tvorcov tohto sveta?

Ak chceme naozaj začať spoznávať krásy života a vecí v ich pravej podstate, teda také, aké sú, tak ich musíme prestať začal hodnotiť. Predstavte si, že pôjdete na prvé rande s vaším novým objavom. Sadnete si spoločne do parku a v nádeji, že sa idete poznávať vám váš objav povie: „Ja ťa poznám! Páči sa mi tvoja tvár, ale s telom je to horšie!“ A koniec debaty. Zaškatuľkovaný, a hĺbka nikde. Samozrejme, že vás ten človek vôbec nepozná, ale jemu to je úplne jedno. A presne toto robíme my! Nepoznáme okolo seba vôbec nič, ale myslíme si, že áno. Mám to rád, nemám to rád, pekné, škaredé. Nič z toho! Nepoznáme!

Otázka znie: Chceme naozaj spoznať? Zažiť? Uvidieť?

Ak áno, prestaňme hodnotiť.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Wave of RealityWave of Reality
– Daniel a Vanesa založili blog, lebo chcú pomáhať ľuďom
– ponúkajú (možno iný) pohľad na svet, a tým chcú inšpirovať a pomáhať ľuďom pozerať sa na veci jednoduchšie
Čerpané z: www.waveofreality.com, napísal Daniel, 16. júla 2017

Súvisiace články:
Môžete si vybrať? (05.01.2017)
Bez predsudkov (17.08.2016)

Wave of Reality, 20. 08. 2017 | Prečítané: 573 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s trvalým zatvorením obchodov v nedeľu?

Áno (10 hl.)
 
Nie (8 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 18
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Pokrytectvo
21-05-20 * 20:41
 Re: Confirmation bias
21-05-20 * 16:10
 Stretne Mars planétu Zem
21-05-20 * 00:01
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore