www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @218
Počítadlo


Spam poison

Návšteva MAAE: Jadrová propaganda alebo snaha o najvyššiu bezpečnosť

Greenpeace by chcel, aby sa MAAE zasadila o správne procesy pri schvaľovaní Mochoviec

Organizácia Greenpeace pri príležitosti dnešnej návštevy generálneho riaditeľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Yukiya Amana na Slovensku opätovne upozorňuje na nedostatky v procesoch povoľovania jadrovej elektrárne Mochovce 3, 4. Kým environmentalisti predpokladajú, že dnes odznie veľa vyhlásení o dôležitosti jadrovej energetiky, netreba podľa nich zabúdať, že presadzovanie jej využívania sa na Slovensku deje aj za cenu porušovania zákonov a medzinárodných dohovorov.

„Obávame sa, že pôjde o ďalšiu jadrovú propagandu namiesto serióznej, kvalitnej a nezávislej kontroly bezpečnosti jadrových elektrární. Ani výhra súdneho sporu na Najvyššom súde SR nám nezaručila, aby Úrad jadrového dozoru začal pristupovať k celému procesu zodpovedne. Práve ÚJD by mal byť dozorným orgánom, ktorý ma dohliadať na zákonné postupy a čo najvyššiu bezpečnosť pri využívaní jadrovej energetiky s cieľom ochrany obyvateľov. Ak samotný dozorný orgán nedodržuje zákony, ako mu môžeme veriť, že sa stará dostatočne o bezpečnosť obyvateľov Slovenska?“ povedal koordinátor kampaní Greenpeace Slovensko Pavol Široký.

Návšteva generálneho riaditeľa MAAE sa deje v čase keď Úrad jadrového dozoru (ÚJD) podľa Greenpeace predvádza paródiu na verejné posudzovanie dokumentácie o JE Mochovce. Zo sprístupnenej dokumentácie totiž nie je možné posúdiť kvalitu a bezpečnosť tejto elektrárne. Kľúčové informácie v dokumentácii sú totiž začiernené alebo vybielené v takej miere, že nikto nedokáže dokumentáciu posúdiť.

ÚJD musel opätovne začať rozkladové konanie1 po tom, čo organizácia Greenpeace vyhrala 5 rokov trvajúci súdny spor na Najvyššom súde SR2. Podľa Greenpeace je zarážajúce, že celý posudzovací proces zároveň prebieha v čase, kedy je elektráreň vo výstavbe. Organizácia sa pýta, ako chce ÚJD zaručiť zapracovanie prípadných zmien v projekte, pokiaľ aj počas rozkladového konania nezastaví výstavbu elektrárne?

Greenpeace Slovensko si myslí, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu aby sa mala zasadiť o seriózny proces verejného posúdenia mochoveckej dokumentácie, pozastavenie výstavby elektrárne pokým nebude ukončený povoľovací proces a cezhraničné posúdenie vplyvov elektrárne na životné prostredie. V opačnom prípade je celý súčasný proces iba fraška a dnešná návšteva generálneho riaditeľa MAAE iba jednou z ďalších atómových propagánd súčasnej vlády.

Pod čiarou

1 www.ujd.gov.sk
2 www.viaiuris.sk

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Greenpeace
– je medzinárodná organizácia, nezávislá na vláde, politických stranách, korporáciách a iných hospodárskych skupinách, ktorá používa nenásilnú formu protestu, aby upozornila na problémy životného prostredia
– činnosť môžu vykonávať jedine vďaka nezištnej podpore jednotlivcov
Čerpané z: www.greenpeace.org/slovakia

Greenpeace, 22. 10. 2013 | Prečítané: 1548 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (9 hl.)
 
Sýkorka belasá (14 hl.)
 
Stehlík obyčajný (6 hl.)
 
Sokol myšiar (5 hl.)
 
Drozd plavý (0 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 34
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Imperializmus
06-07-20 * 20:27
 Re: Ruskí imperialisti
06-07-20 * 16:18
 Ruskí imperialisti
06-07-20 * 14:36
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore