www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @347
Počítadlo


Spam poison

Nastávajúci Týždeň vedy a techniky bude doprevádzať svetlo

Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2015

Už budúci týždeň sa po celom Slovensku budú konať zaujímavé prednášky, prezentácie, výstavy či workshopy. V pondelok 9. novembra 2015 sa začína Týždeň vedy a techniky 2015 a potrvá až do nedele 15. novembra 2015. Nosnou témou tohto ročníka sa stalo svetlo, predstavíme vám však i tvorbu známeho českého chemika a vynálezcu kontaktných šošoviek, Otta Wichterleho. Počas celého týždňa bude mať verejnosť príležitosť zoznámiť sa s najnovšími poznatkami z oblasti vedy, techniky a inovácií. Cieľom je predovšetkým popularizovať vedu a techniku, informovať širokú verejnosť o najnovších výsledkoch, ale i vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických disciplín.

Gestorom a hlavným organizátorom Týždňa vedy a techniky je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti, ktoré zároveň organizuje aj niekoľko podujatí. Priaznivci vedy a techniky sa však môžu zúčastniť na stovkách podujatí, ktoré organizuje Slovenská akadémia vied (SAV), univerzity, organizácie výskumu a vývoja, zväzy, združenia, ministerstvá, vyššie územné celky (VÚC) a školy na celom území SR.

„Výskum a inovácie sa stávajú čoraz významnejším kapitálom a zložkou ekonomiky. Je preto žiaduce, aby sme aj my na Slovensku tento trend zachytili a pritiahli pozornosť verejnosti a najmä detí a mladých k tejto sfére,“ povedal Juraj Draxler, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR a dodal, že Týždeň vedy a techniky túto možnosť ponúka.

Slávnostné otvorenie Týždňa vedy a techniky sa bude konať dňa 9. novembra 2015 o 9.00 h v priestoroch budovaného Centra vedy CVTI SR na Bojnickej 3 v Bratislave.

Podujatia organizované Centrom vedecko-technických informácií SR

Začiatok týždňa prinesie podujatie s názvom Veda netradične, ktoré sa uskutoční v dňoch 9. a 10. novembra 2015. Formou interaktívnej výstavy návštevníkom ukážeme množstvo zaujímavých exponátov približujúcich vedu a techniku a výsledky výskumno-vývojovej činnosti na Slovensku. Stačí zavítať v tomto termíne do Centra vedy CVTI SR na Bojnickej 3 v Bratislave. V rovnakých priestoroch bude pripravená aj prehliadka bádateľských projektov študentov stredných škôl so záujmom o vedu a techniku v rámci Festivalu vedy a techniky. Hlavným organizátorom festivalu je nezisková organizácia AMAVET.

Filmovým a vedeckým nadšencom je určený v poradí druhý ročník Festivalu vedeckých filmov, ktorý sa bude konať v dňoch 9. až 13. novembra 2015 a nebude počas neho chýbať ani laserová show. Ústrednou témou premietaných filmov, sa pri príležitosti Medzinárodného roka svetla, stane práve svetlo. Hlavné premietanie sa uskutoční v priestoroch Divadla Malá scéna STU. Návštevníci sa môžu tešiť na množstvo atraktívnych filmov, diskusií a sprievodných podujatí vrátane prednášky o laseroch v podaní Dr. Dušana Chorváta v priestoroch KC Dunaj.

Stred týždňa bude patriť podujatiu s názvom Streda s molekulárnou biomedicínou. Výskumníci z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave na čele s Petrom Celecom nám vysvetlia, prečo sa nemusíme báť, ale naopak, tešiť sa z toho, čo dnes vieme urobiť s DNA – od čítania, cez cielené zmeny až po vytvorenie novej DNA. Podujatie sa uskutoční 11. novembra 2015 v priestoroch CVTI SR v Bratislave.

Podujatia pre odbornú verejnosť

Aj v tomto roku sa uskutoční niekoľko podujatí určených predovšetkým pre vedeckú komunitu, ako napríklad Okrúhly stôl PopVaT Day 2015 zameraný na výmenu skúseností v oblasti popularizácie vedy a techniky. Konať sa bude vo štvrtok 12. novembra 2015 v priestoroch CVTI SR na Lamačskej ceste v Bratislave. Národná konferencia SCIENTIX pod odbornou záštitou Žilinskej univerzity sa bude konať počas dvoch dní, 9. a 10. novembra 2015, na pôde CVTI SR na Bojnickej ulici v Bratislave. Prebiehať tu bude diskusia venovaná inovatívnym formám vzdelávania v prírodovedných a technických predmetoch na základných a stredných školách.

Počas Týždňa vedy a techniky 2015 sa po celom Slovensku budú konať stovky podujatí zameraných na popularizáciu vedy a techniky.

Výber podujatí TVT 2015 podľa krajov

Žilinský kraj

Dňa 10. 11. 2015 od 9.00 do 15.00 h ponúka Slovenská národná knižnica možnosť prezrieť si Konzervačné a digitalizačné centrum s ukážkami reštaurovania a konzervovania dokumentov, ich čistenia a prípravou na digitalizáciu. Toto všetko zažijete počas Dňa otvorených dverí na ulici Francúzskych partizánov 2499 vo Vrútkach.

V prednáške MISIA NEW HORIZONS – PLUTO A CHÁRON sa dňa 12. 11. 2015 o 17.00 h dozviete od RNDr. Miroslava Znášika najnovšie informácie o výskume Pluta a Chárona kozmickými sondami. Podujatie organizuje Krajská hvezdáreň v Žiline a uskutoční sa na ulici Horný Val 20 v Žiline.

Krajská hvezdáreň v Žiline tiež organizuje Večerné pozorovanie oblohy. Konať sa bude v dňoch 9. 11. až 13. 11. 2015 vždy od 17.00 – 19. 00 h (v prípade jasnej oblohy). Miesto konania je Pozorovateľňa Krajskej hvezdárne, Malý diel 20 v Žiline.

Trnavský kraj

Technologické múzeum Materiálovotechnologickej fakulty so sídlom v Trnave pripomína od roku 2010 tradície v oblasti technológií a materiálov. V dňoch 16. 10. – 30. 11. 2015 jeho expozíciu dočasne dopĺňa panelová výstava s názvom Aurel Stodola – Majster techniky, ktorú zapožičalo CVTI SR.

V priestoroch SOŠ záhradnícka v Piešťanoch sa môžete zúčastniť na podujatí s názvom Čo všetko spolu dokážeme… Uvidíte tu nie len prednášky a prezentácie aktivít študentov v oblasti environmentalistiky, ale aj prednášku na tému Dreviny okolo nás. Podujatie sa bude konať 11. 11. 2015 od 9.30 – 12.00 h v Piešťanoch.

Trenčiansky kraj

V priestoroch Župného domu v Púchove sa môžete zúčastniť na podujatí s názvom Večer výskumníka alebo veda nás baví. Dňa 12. 11. 2015 o 17.00 h sa dozviete viac napríklad o výpočtovom modelovaní v praxi alebo o vytváraní virtuálnej reality. Podujatie pre vás pripravila Fakulta priemyselných technológií v Púchove, Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne.

Od 9. 11. do 13. 11. 2015 v čase od 8.00 do 15.00 h môžete navštíviť podujatie s názvom Od fúrika k lokomotíve. Organizátorom podujatia je Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica, Uhoľné baníctvo na Slovensku, Handlová a tešiť sa môžete na Prehliadku Expozície Cesta uhlia – Uhoľné baníctvo na Slovensku.

Prešovský kraj

Moyzesiana – to je Medzinárodná spevácka súťaž pre študentov vysokých škôl pedagogického smeru s jasne určeným hudobno-pedagogickým a hudobno-výchovným poslaním, nasmerovaným na skvalitnenie prípravy budúcich učiteľov. Podujatie sa koná dňa 12. 11. 2015 od 8.00 do 18.00 h v priestoroch Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove.

Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV pre vás pripravila podujatie s názvom Vesmírne zaujímavosti. Dňa 13. 11. 2015 od 16.00 do 23.00 h vás čakajú prednášky o aktuálnych témach súvisiacich so svetlom a výskumom vesmíru. Pripravená je aj výstava fotografií s názvom Svetlo a tieň, zaujímavé experimenty so svetlom a názorné modely. Podujatie sa bude konať v areáli astronomického ústav SAV v Starej Lesnej.

Nitriansky kraj

Dňa 10. 11. 2015 o 9.00 h môžete navštíviť podujatie s názvom Embryotechnológie pre nevedcov. Toto podujatie je zamerané na propagáciu biotechnológií so zameraním na embryotechnológiu. Podujatie sa bude konať v priestoroch Katedry botaniky a genetiky FPV UKF v Nitre, Nábrežie mládeže 91, Nitra.

Beseda o povahe vedeckého myslenia sa uskutoční dňa 10. 11. 2015. Kľúčovou otázkou podujatia je „Čo znamená vedecké myslenie?“ a odpoveď sa dozviete v priestoroch Pedagogickej fakulty Univerzity J. Selyeho v Komárne.

Cieľom prednášky Tvoríme aplikácie pre Android je ukázať študentom, že s použitím vhodných nástrojov sa môžu sami stať tvorcami digitálneho obsahu. Prednáška bude zameraná na prezentáciu nástroja App Inventor na programovanie mobilných aplikácií a ukážku vývoja jednoduchej aplikácie pre mobilné zariadenia s operačným systémom Android. Podujatie sa uskutoční dňa 12. 11. 2015 o 9.00 h v priestoroch SOŠ, Ul. sv. Michala 36 v Leviciach.

Košický kraj

Deň SAV v Kreatívnej fabrike – Steel Park sa uskutoční dňa 10. 11. 2015 od 9.00 do 14.00 h. Zamestnanci Slovenskej akadémie vied na tomto podujatí predstavia miestnym školám a verejnosti svoje interaktívne vedecko-technické exponáty.

11. 11. 2015 od 10.00 h môžete navštíviť Deň otvorených dverí Parazitologického ústavu SAV. Podujatie bude pozostávať z dvoch prednášok, výstavy a prezentáciách o skutočnom svete parazitov a ochorení, ktoré vyvolávajú, tiež o ich diagnostike a liečbe. Podujatie sa uskutoční v priestoroch Parazitologického ústavu SAV na Hlinkovej 3 v Košiciach.

Magneticko-magická múzejná hodinka sa uskutoční v dňoch 10. 11. – 12. 11. 2015 od 9.00 do 12.00 h. Miesto konania je Slovenské technické múzeum, Hlavná 88, Košice. Cieľom podujatia je aktívne demonštrovať a objasňovať podstatu fyzikálnych zákonov a technických princípov prostredníctvom rôznych experimentov. Elektrina, magnetizmus, magnetické javy a hravá fyzika okolo nás vo Vedecko-technickom centre.

Banskobystrický kraj

11. ročník medzinárodnej študentskej súťaže v dizajne nábytku a interiéru Cena profesora Jindřicha Halabalu 2015 sa uskutoční v priestoroch Zvolenského zámku v dňoch 5. 11. 2015 – 29. 11. 2015.

Viete, že… týždeň vedy a techniky hravo je podujatie, ktoré sa uskutoční v priestoroch Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici od 9. 11 – 13. 11. 2015 v čase od 8.00 do 15.00 h. V rámci podujatia sa môžete zúčastniť prehliadky expozície Baníctvo na Slovensku – časť úpravníctvo a zabaviť sa pri skladaní puzzle, vďaka ktorému sa dozviete viac o spôsobe získavania zlata a striebra z rudy.

Bratislavský kraj

Podujatie Chémia je náš život, naša budúcnosť sa koná dňa 11. 11. 2015 od 9.00 do 15.00 h. Organizátorom podujatia je Stredná odborná škola chemická, Vlčie hrdlo 50, Bratislava. Na podujatí sa dozviete, že aj zložitá veda môže byť zaujímavá! Uvidíte množstvo pútavých chemických experimentov, príprava a analýza farmaceutických prípravkov a kozmetiky. biochemické analýzy, mikrobiológiu v praxi a praktické využitie biotechnológií. Vybrané experimenty si môžu návštevníci vyskúšať sami!

Deň otvorených dverí Elektrotechnického ústavu SAV sa bude konať dňa 10. 11. 2015 od 9.00 do 14.00 h. Zažijete tu množstvo interaktívnych ukážok na pracoviskách na témy: Magnetická levitácia | Drôt bez odporu | Vyrob si svoj čip | „Dotknúť“ sa atómu | Čo „vidia“ elektróny? | Ohybné senzory | Super rýchly a super silný spínač | „Nano-lesík“ plný diód | Rast vrstiev s atomárnou presnosťou | Ako sa merajú nanoštruktúry. Podujatie sa koná v priestoroch Elektrotechnického ústavu SAV, Dúbravská cesta 9 v Bratislave.

Ako vzniká nový liek? Odpoveď na túto otázku dostanú návštevníci Dňa otvorených dverí na Ústave experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV. Vzrušujúcou cestou vývoja nových liekov plnou záhad, žiaducich či nežiaducich vedľajších účinkov, víťazstiev či sklamaní prevedú návštevníkov odborníci na danú problematiku. Podujatie sa koná dňa 11. 11. 2015 od 9.00 do 12.30 h a navštíviť ho môžete v budove experimentálneho zverinca Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV, Dúbravská cesta 9, Bratislava.

Katedra jadrovej chémie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave si pre vás pripravila podujatie s názvom Rádionuklidy v životnom prostredí a metódy ich detekcie. Podujatie sa koná 9. 11. 2015 v čase od 9.00 do 13.00 h. Dozviete sa tu zaujímavé informácie o obsahu rádionuklidov v zložkách životného prostredia a metódy ich detekcie. Súčasťou podujatia budú aj praktické ukážky. Podujatie sa koná v priestoroch Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, AMOS a priestory Katedry jadrovej chémie.

Kompletný a priebežne aktualizovaný zoznam podujatí realizovaných počas Týždňa vedy a techniky, miesta ako i časy ich konania nájdete na webovej stránke www.tyzdenvedy.sk v sekcii Podujatia TVT.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Štátny znakMinisterstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVŠ SR)
Stromová 1
813 30 Bratislava
Čerpané z: www.minedu.sk

MŠVVŠ SR, 05. 11. 2015 | Prečítané: 913 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (714 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (171 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1251
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore