www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @971
Počítadlo


Spam poison

Národné projekty prebúdzajú manuálne zručnosti detí

Podarilo sa vybaviť učebne polytechnickej výchovy na 226 základných školách

Po skončení základnej školy je o technické odbory nízky záujem, mládež dáva prednosť gymnáziám a všeobecným smerom pred technikou. Absolventi stredných odborných škôl s technickými zručnosťami chýbajú na trhu práce. Aj tento problém chcú vyriešiť národné projekty Štátneho inštitútu odborného vzdelávania a Ministerstva školstva, vedy výskumu a športu SR.

Projekt „Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentmi“ a tak isto zrkadlový projekt „Podpora polytechnickej výchovy na základných školách“ chcú podporiť záujem o SOŠ aj vybavením 226 nových odborných učební na základných školách. Výsledkom projektov bude normatív vybavenia odborných učební na školách a následne vznik štandardu na vybavenie takto prakticky zameraných odborných učební.

Prvý projekt vybavil od marca 2013 odborné učebne fyziky, techniky, biológie a chémie na 49 pilotných ZŠ v 7 VÚC krajoch okrem Bratislavského. Do odborných učební pribudli zbierky nerastov a hornín, makety orgánov človeka, mikroskopy aj s preparátmi či edukačné sady zamerané na magnetizmus, termodynamiku a optiku. Na hodiny chémie pribudli chemikálie, trojrozmerné skladacie modely zlúčenín či laboratórne váhy. Učebňa techniky je vynovená mobilnými zariadeniami na obrábanie dreva, kovov, stolmi na brúsenie, rezanie a pílenie. Do učební pribudli aj nové notebooky, dataprojektory a interaktívne tabule.

Do tohto projektu sa okrem 49 pilotných základných škôl, ktoré sme vybavili, zapojilo aj 451 nepilotných ZŠ, ktoré dostanú nástroj na identifikáciu profesijnej orientácie žiakov a elektronický katalóg pracovných pozícií. Katalóg obsahuje zoznam povolaní, ktoré sú v regióne žiadúce a na ktoré by sa mohli žiaci orientovať. V školskom roku 2015/2016 bude na všetkých 500 zapojených základných školách testovaný softvérový nástroj, ktorý pomôže výchovným poradcom identifikovať, na čo majú žiaci talent a kam by sa mali v budúcnosti uberať.

V tretej hlavnej aktivite sa projekt zaoberá prácou s talentmi. Počas uplynulých dvoch rokov pripravil pre školy niekoľko odborných súťaží, v ktorých spája žiakov základných škôl so žiakmi stredných odborných škôl.

Do septembra vybaví zrkadlový projekt „Podpora polytechnickej výchovy na základných školách“ odborné učebne modernými didaktickými pomôckami na ďalších 177 základných školách a z toho 16 v Bratislavskom kraji. V rámci tohto projektu vypracuje pracovná skupina odborníkov z radov učiteľov Metodické manuály pre predmety fyzika, technika, biológia a chémia ako aj Manuál pre organizáciu nových foriem prípravy žiakov ZŠ na povolanie.

Projekty sú spolufinancované zo zdrojov EÚ, prvý projekt stál takmer 20 miliónov eur, zrkadlový projekt je za necelých 17 miliónov eur.

Pod čiarou

Štátny inštitút odborného vzdelávania je priamo riadenou organizáciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Poslaním Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV) je odborné a metodické riadenie stredných odborných škôl, tvorba vzdelávacích projektov, zabezpečenie odborno-pedagogických a vzdelávacích činností pri riešení otázok stredného odborného vzdelávania. Organizácia plní funkciu sekretariátu Rady vlády pre odborné vzdelávanie a prípravu.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Štátny znakMinisterstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVŠ SR)
Stromová 1
813 30 Bratislava
Čerpané z: www.minedu.sk

MŠVVŠ SR, 25. 06. 2015 | Prečítané: 575 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Dobyvatelia zo Skrivolandie.
16-07-20 * 16:57
 Re: Čítam
13-07-20 * 17:12
 RE: Zdravá výživa
12-07-20 * 16:56
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore