www.humanisti.sk
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Kochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Kultúrny program (Staré Mesto)
Bratislava-Staré Mesto
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @493
Počítadlo


Spam poison

Najväčší ekoprogram sveta hľadá školy, ktoré sa chcú zmeniť

Priateľské vzťahy so žiakmi, zmena myslenia a správania, zmysluplne využitý čas, nadšenie a optimizmus

Zelená školaTo všetko sa spája so školami, ktoré sú súčasťou najväčšieho vzdelávacieho ekoprogramu na svete, Zelená škola. V šk. roku 2018/2019 otvára už svoj 14. ročník a jeho súčasťou sa môže stať každá škola na Slovensku. Stačí, ak sa do 15. septembra 2018 zaregistruje na stránke www.zelenaskola.sk a pripojí sa tak k „rodine“ viac 51 tisíc škôl v 67 krajinách sveta.

„Program Zelená škola je najlepšou príležitosťou pre žiakov a učiteľov zmeniť svoju školu k lepšiemu. Okrem zníženia ekologickej stopy školy sa výrazne zlepšuje spolupráca medzi žiakmi a učiteľmi a celková atmosféra v škole,“ vysvetľuje manažér programu Juraj Oravec z Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.

Program prináša viac ako klasickú environmentálnu výchovu. Rozvíja hlbšie pochopenie problémov životného prostredia a aktívne rozvíja zručnosti zamerané na ich riešenie.

„Praktické kroky vedú pedagógov a žiakov k systematickej práci a riešeniu problémov školy i prostredia, v ktorom žijú. Prioritou programu je aktívne zapojenie žiakov,“ dopĺňa.

Hlavným lákadlom pre školy, ktoré by sa chceli zapojiť, je jedinečná metodická podpora, vzdelávacie a zážitkové workshopy, profesionálni konzultanti, ale aj možnosť výmeny skúseností s inými školami zo Slovenska a zahraničia. Tým, ktorí úspešne zrealizujú „7 krokov k Zelenej škole“, je udelený medzinárodný certifikát a vlajka.

7 krokov Zelenej školy

Po kliknutí na obrázok sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 000 × 500 bodov.

„Získanie vlajky je pre nás veľkým záväzkom. Záväzkom, že vo svojom nadšení nepoľavíme a budeme napredovať vo svojich pro-environmentálnych aktivitách,“ dodáva žiačka zo základnej školy v Slovenskej Ľupči.

Školy môžu zároveň získať finančnú podporu na svoje aktivity. V školskom roku 2018/2019 plánujeme zverejniť grantové výzvy, vďaka ktorým môžu školy získať zdroje na svoje projekty.

Za 13 rokov sa na školách vytvorilo množstvo priateľských vzťahov nie len medzi žiakmi, ale aj medzi učiteľmi a žiakmi vzájomne. Pani učiteľka Káľavská zo Základnej školy Nejedlého v Spišskej Novej Vsi:

„Zelená škola mi dala možnosť aktívne sa zapájať do zveľaďovania školy a školských priestorov. Spolupracovať trochu bližšie so žiakmi, učiteľmi a nepedagogickým personálom. Naučiť sa niečo nové a vykonávať množstvo mimoškolských aktivít.“

Študent z Gymnázia Hlinská v Žiline najviac oceňuje spoluprácu v kolégiu (akčnej skupine na škole):

„Mám rád, keď sa spoločne všetci na niečom zhodneme. Páči sa mi, že občas prichádzajú s novými nápadmi aj ľudia, ktorí nie sú zapojení do programu Zelená škola.“

Program Zelená škola aj tento rok odporúča Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu a v minulosti sa realizovalo tiež pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR. Uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP). V tomto školskom roku je do programu zapojených 321 škôl z celého Slovenska. Koordináciu programu zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Národným garantom je sieť ŠPIRÁLA. Aktivity programu sa realizujú vďaka podpore partnerov ZSE, dm drogerie markt a Nadácie Slovenskej sporiteľne.

Na Zelených školách sa menia vzťahy, okolie, prostredie, v ktorom školy pôsobia. Zelená škola je škola zmeny. Ak sa nebojíte zmeny, prihláste sa aj vy do programu Zelená škola do 15. 9. 2018.

Zelená škola je pre ľudí, ktorí dokážu vnímať, chcú rozumieť a vedia konať.

Ďalšie informácie a pravidlá programu sú dostupné na www.zelenaskola.sk.

Pod čiarou

Bližšie informácie poskytne: Juraj Oravec, manažér programu Zelená škola, tel.: 0949651515, e-mail: oravec@zivica.sk.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

ŽivicaCentrum environmentálnej a etickej výchovy Živica
Živica je mimovládna nezisková organizácia, ktorá inšpiruje k zmene. Venujeme sa vzdelávaniu, ekoporadenstvu a ponúkame priestor na hľadanie seba samého. Nájdete nás v Bratislave, Zvolene a vo Vzdelávacom centre Zaježová.
Chceme pomáhať tvoriť svet, v ktorom je každý človek inšpirovaný k hľadaniu vlastnej prirodzenosti. Veríme, že príroda vie ľudí mnohému naučiť. Problémy životného prostredia sú výzvou k tomu, aby sme svoju pozornosť obrátili dovnútra nás samých.
Čerpané z: www.zivica.sk

CEEV Živica, 15. 05. 2018 | Prečítané: 158 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Zbierka na ochranu humanistov
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasle­dovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Nová zbierka na ochranu humanistov vo svete.
HELP US PROTECT HUMANISTS AT RISK
Anketa
Myslíte si, že predseda NR SR JUDr. Andrej Danko odtajní svoju rigoróznu prácu?


Celkom hlasovalo: 61
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Top
13-11-18 * 22:34
 Prostitút primátor
12-11-18 * 18:56
 Topky.sk: Hlina o komunálnych voľnách
12-11-18 * 09:27
Brajti
The Brights
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Biela pastelka 2018
Biela pastelka 2018
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore