www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republiky Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam Roman
Spolupracujeme
Slovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.skdTest
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Počítadlo


Spam poison

Nadávka ako uznanie

O neslušných slovách

Šesťzväzkový Slovník slovenského jazyka vydala Slovenská akadémia vied v rozpätí rokov 1959 až 1968. Jednozväzkový Krátky slovník slovenského jazyka od roku 1987 postupne vyšiel v štyroch vydaniach. Medzičasom sa k čitateľom dostali zatiaľ tri zväzky Slovníka súčasného slovenského jazyka (2006, 2011 a 2015).

Ani pôvodný šesťzväzkový slovník sa celkom nevyhýbal vulgarizmom, o čom svedčia slová kokota a kokotka, ktoré sa pokladajú za pejoratívne (hanlivé) a označujú ľahkú ženu, neviestku. V najnovšom akademickom projekte sa už pre uvedené výrazy nenašlo miesto, ale v ňom pribudli iné zaujímavosti.

Napríklad vulgarizmus kokot, ktorý má dva významy – mužský pohlavný orgán a nadávka mužovi (ty k.!; to je ale k.!). Nechýba neslušná kokotina, ktorá označuje nepodstatnú záležitosť, hlúposť či nezmysel (to je úplná k.!).

Človek s priemernou inteligenciou dozaista chápe, že kokos okrem špecifického orecha či hovorového označenia hlavy je eufemizmom (pomenovaním nepríjemného javu jemnejším výrazom), ktorý nahrádza vyššie uvedený vulgarizmus. Podľa autorov slovníka však kokos vyjadruje prekvapenie alebo uznanie – obyčajne v spojení: ty kokos!, pričom sa za synonymum považuje aj pozmenená podoba kokso so zvyčajným použitím v rovnakom zvolaní: ty kokso!

Znova sa potvrdil postreh mojej manželky, ktorá s obľubou vravieva, že na niektoré veci musí mať človek špecializované vysokoškolské vzdelanie, aby dokázal prekonať hranice zdravého sedliackeho rozumu. Len tak možno očividnú nadávku vysvetliť ako prejav uznania. A keďže vývoj sa nedá zastaviť, tak treba poznamenať, že od čias vydania druhého zväzku aktuálneho výkladového slovníka (2011) si už ľudia vyjadrujú uznanie aj oslovením: ty koky! Ak táto módna formulácia vydrží dostatočne dlho, tak sa azda raz dozvieme, že ju treba správne písať: ty koki!, pretože nejde o baktériu (kok) či rastlinu (koku), ale prihovorenia sa niekomu domáckym menom typu Ďuri, Lajči, Karči, Rudi, Laci, Pali, Feri, Zoli, Miki či Luki, ktoré sa v slovenských textoch všetky dôsledne píšu s mäkkým i.

Pod čiarou

Mgr. art. Pavol Janík, PhD. (magister artis et philosophiae doctor)
predseda Spolku slovenských spisovateľov (2003 – 2007)
tajomník Spolku slovenských spisovateľov (1998 – 2003, 2007 – 2013)
šéfredaktor časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník (2010 – 2013)

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Pavol JaníkMgr. art. Pavol Janík, PhD.
– básnik, dramatik, publicista, prekladateľ
Čerpané z:
vlastný zdroj, osobná stránka, YouTube, pozri aj prehľad uverejnených článkov v e-zine Humanisti.sk

Pavol Janík, 13. 04. 2017 | Prečítané: 4081 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Webhouse.sk

Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Najmenší muž
18-01-20 * 01:55
 Re: Ženy neplačú
15-01-20 * 10:40
 RE: Klimatické zmeny
14-01-20 * 16:46
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Internetový čas
Internet time: @903