www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
Quasars Ensemble
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @659
Počítadlo


Spam poison

Nadanie a talent amatérskych súborov sa predstaví na prvom ročníku Festivalu amatérskych divadiel

Festival amatérskych divadiel

Rôznorodé žánre a pestrá paleta divadelných hier sa predstaví počas troch festivalových dní, od 14. do 16. februára, v podaní amatérskych divadiel z košických výmenníkov, Raslavíc a Trebišova.

Festival v roku 2019 absolvoval skúšku ohňom v rámci nultého ročníka a aj tento rok dá priestor ochotníkom a začínajúcim divadlám, ktoré chcú ukázať svoj talent a nadanie. Vďaka pestrej divadelnej palete žánrov sa otvára príležitosť vzájomnej inšpirácie či objektívnej kritiky. Festival obohatí aj odborná diskusia o hre a rozvoji nadobudnutých zručností ochotníkov v divadelnej tvorbe. Pozvanie na otvorený dialóg a konzultácie prijali nezávislí hodnotitelia Michal Iľkanin z filmu Loli paradička a herec ŠDKE Peter Cibula. Diskusie sa uskutočnia 15 minút po predstavení (prvý deň bude diskusia pre obe divadlá až po poslednom predstavení) a sú na ňu pozvaní aj samotní diváci, ktorí sa chcú dozvedieť viac o samotných hercoch a hrách.

„Hlavnú líniu bude tvoriť osem predstavení počas 3 dní v budove Alfa v Kulturparku. Priestor sme dali neprofesionálnym divadlám skúšajúcim vo Výmenníku Brigádnická. Zostavu doplní divadelný súbor z Trebišova, ochotnícky súbor z Raslavíc, sociálne divadlo Hopi Hope, Divadlo Actor Košice a združenie špeciálnych pedagógov, ktorí svoj voľný čas venujú divadlu,“ vysvetlil projektový manažér Matúš Binc.

Piatkové popoludnie s drámami

14. februára sa o 17.00 predstaví ochotnícke divadlo Na skok. Tí predstavia historicky prvé naštudovanie hry od Júliusa Barč-Ivana s názvom Matka. Slovenskú klasiku odohrajú ochotníci v originálnych krojoch z medzivojnového a povojnového obdobia. Nebude chýbať ani archaická slovenčina. V ten istý deň vystúpi o 19.30 pred verejnosťou Divadlo G Trebišov s absurdnou drámou japonského autora Becujaku Minorua. Hra Kengura poukáže na neľudskosť rozhodnutí spoločnosti voči jednotlivcovi, ukáže jej tendenciu uveriť chýrom a fámam a nevnímať ľudskú bytosť ako rovnocenného človeka.

Rozprávka, veselohra a netradičná jednoaktovka

Druhý festivalový deň, teda 15. februára, vystúpia až tri divadlá. O 15.00 čaká deti od 10 rokov inscenácia od Divadla z Krabice. Špeciálni pedagógovia nás vezmú do starobylého Grécka, kde stretneme mocného Perzea, ktorého na ceste za záchranou princeznej Andromedy čakajú rozličné dobrodružstvá. Divadlo nad vecou predvedie od 17.00 návštevníkom festivalu až 2 veselohry za cenu jednej. Prvá o policajtovi, ktorý je tiež len človek a vôbec to nemá v práci ľahké. Druhá nám rozpovie príbeh o mladej zlodejke, ktorá môže mať v sebe viac úprimnosti ako bezúhonný človek. Poslednou hrou o 19.00 bude inscenácia Terapia tmou od Divadla Per Absurdus. Netradičná divadelná jednoaktovka o mladom mužovi vás vtiahne do jeho sveta viac, ako si myslíte. V tomto predstavení sa budete nielen pozerať, ale aj vnímať príbeh čuchom, sluchom a dokonca i hmatom. Kvôli komornému a atypickému charakteru predstavenia sa odohrá s obmedzeným počtom divákov v hľadisku (40 ľudí).

Záver festivalu

V posledný deň, t. j. 16. februára zahrá o 10.30 sociálne divadlo Hopi Hope. Od roku 2012 hrá v divadle hendikepovaná mládež a dospelí. V Kulturparku predstavia tri predstavenia za cenu jedného, ktoré sú vhodné pre deti od 8 rokov. O 16.00 zahrá Divadlo Actor Košice hru Mínus dvaja – komédiu o pacientoch, ktorí sa rozhodnú stráviť čas svojho žitia inak, ako polihovaním v nemocnici. Čerešničkou na torte alebo záver festivalu obohatí hra 100 hodín do zatmenia od Košického otvoreného divadla. Inscenácia predstaví divákom program reprodukcie Lebensborn, ktorý sa začal 12. decembra 1935 a mal v súlade s rasovými teóriami Tretej ríše privádzať na svet čistokrvných árijcov. O osude matiek a ich detí sa dozviete v hre vhodnej pre návštevníkov festivalu od 15 rokov.

Program:

Všetky divadelné hry sa uskutočnia v budove Alfa v areáli Kulturparku.

Piatok 14. 2. 2020
17.00 Ochotnícke divadlo Na skok – Matka (90 min., vhodné od 15 rokov)
19.30 Divadlo G Trebišov – Kengura (120 min., vhodné od 15 rokov)

Sobota 15. 2. 2020
15.00 Divadlo Z Krabice – Perzeus (rozprávka na motívy gréckych bájí) (50 min., vhodné od 10 rokov)
17.00 Divadlo nad vecou – Pomáhaj a chráň (30 min.) + Chamtivosť sa nevypláca (30 min.) • vhodné od 12 rokov
19.00 Divadlo P.A. – Terapia tmou (40 min. – nutná rezervácia z dôvodu obmedzenej kapacity) • vhodné od 15 rokov

Nedeľa 16. 2. 2020
10.30 Sociálne divadlo Hopi Hope – Kráska a zviera (20 min.) + Zvonár z Dómu sv. Alžbety (20 min.) + Milionár (20 min.) • vhodné od 8 rokov
16.00 Divadlo Actor Košice – Mínus dvaja (60 min., vhodné od 12 rokov)
18.00 Divadlo KOD – 100 hodín do zatmenia (90 min., vhodné od 15 rokov)

Festival amatérskych divadiel

Po kliknutí na program sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 2 480 × 3 508 bodov.

Vstupné:
2 € • 1 predstavenie
5 € • celodenný lístok
10 € • trojdňový lístok
ZŤP • zadarmo

Vstupenky sa dajú kúpiť online na www.k13.sk/vstupenky alebo osobne v IC Delta na Kukučínovej 2.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

K13K13 – Košické kultúrne centrá
Mesto Košice na základe uznesenia mestského zastupiteľstva zriadilo príspevkovú organizáciu K13 – Košické kultúrne centrá k 1. 10. 2013. Svoju činnosť začala 1. 1. 2014 s cieľom budovať na základoch, ktoré sa položili počas roka 2013, kedy boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry. Zastrešuje všetky kultúrne centrá, ktoré sa počas neho vytvorili. Vybudovaná kultúrna infraštruktúra, ktorá sa vytvorila vďaka investičným projektom, sa bude využívať na kultúrne účely a pokračovať sa bude aj v projektoch, ktoré sa osvedčili.
Čerpané z: www.k13.sk

K13, 30. 01. 2020 | Prečítané: 177 | Rubrika: Rubrika pána Rubika

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Ktorý vtáčik z týchto fotografií sa vám najviac páči?

Kolibkárik čipčavý (26 hl.)
 
Sýkorka belasá (18 hl.)
 
Stehlík obyčajný (11 hl.)
 
Sokol myšiar (9 hl.)
 
Drozd plavý (6 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 70
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore