www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @730
Počítadlo


Spam poison

Náboženská manipulácia

Na tému: sčítanie ľudu

Existujú tri druhy klamstiev: klamstvá, prekliate klamstvá a štatistiky. (Mark Twain)

Ako ukazuje aktuálne sčítanie obyvateľstva v Českej republike, mal trpkú pravdu. Česká republika utratila zrejme stámilióny korún za zistenie štatistických údajov, ktoré sú chybné a môžu sa stať základom pre chybnú politiku štátnych orgánov a miestnych samospráv.

Inak nemôžem vyhodnotiť skutočnosť, na ktorú som narazil v otázke náboženskej príslušnosti.

Pri vyplňovaní sčítacieho formulára som narazil na kolónku náboženská príslušnosť. Podľa manuálu mohol človek vyplniť buďto názov registrovanej cirkvi, alebo bez vyznania, alebo veriaci nehlásiaci sa k žiadnej cirkvi. Nuž, a čo sa stane s tými, ktorí vyplnia kolónku uvedením náboženstva, ale nie cirkvi? Napríklad kresťan (kresťanstvo), muslim (islam). Položil som si otázku a rozhodol som sa zistiť podrobnosti.

A tak som sa rozhodol zavolať na infolinku. Na infolinke mi operátorka najprv nedokázala odpovedať a po porade s niekým iným mi povedala, že pokiaľ niekto napíše vyznanie, bude zaradený k cirkvi reprezentujúcej danú vieru. Veru, a teda, čo keď sa daný človek chce prihlásiť k viere, ale nie k cirkvi. Opýtal som sa jej, a ona mi odpovedala, aby napísal, že je veriaci bez príslušnosti k cirkvi. A ako teda zistíte počet veriacich v nejakú vieru, ale napríklad nezdružujúcich sa v žiadnej cirkvi? Spýtal som sa a ona povedala, že každú vieru reprezentuje nejaká registrovaná cirkev.

Zdalo sa mi to absurdné, a povedal som jej, že pokiaľ niekto napíše islam alebo muslim, bude zaradený k registrovanej cirkvi Ústredia muslimských obcí i napriek skutočnosti, že uvedením viery jasne dal najavo, že k danej cirkvi nechce patriť. Opýtal som sa otvorene operátorky a ona povedala, že keď napíše islam (muslim) bude automaticky zapísaný ako príslušník danej cirkvi. A kam teda zaevidujete toho, kto napíše kresťanstvo (kresťan), opýtal som sa jej.

To mi už nedokázala vôbec zodpovedať, a tak som jej odvetil, že vlastne spracovávajú štatistické dáta v jednej oblasti viacerými spôsobmi a tvrdia, že výsledok je správny. To je ako liať do automobilu benzín s vodou a tvrdiť, že mi auto ide. Obráťte sa na Česky štatistický úrad, odpovedala mi operátorka.

Tak som napísal na Český štatistický úrad otázku priamo pani riaditeľke, ktorá mi odpovedala. Z jej odpovede ma zalial pot, pretože som dostal pocit, že už naozaj žijeme v najlepšom prípade v Kocúrkove, v najhoršom prípade v Orwelovom 1984.

Pani predsedníčka ČSÚ Ritschelová mi odpovedala, že prípravu formulárov konzultovali so zástupcami cirkví, teda i s Ústredím muslimských obcí, a dohodli sa s nimi na súčasnej podobe formulára a návodu k jeho vyplneniu a spracovaniu. Podľa jej odpovede je jasné prehlásenie k viere prihlásením sa k registrovanej cirkvi, ktorá je zástupcom daného náboženstva v ČR.

Aké absurdné! Pokiaľ je mi známe, registráciou náboženskej spoločnosti sa daná spoločnosť nestáva výhradným zástupcom daného náboženstva. Ako som bol ale presvedčený úradníkmi Českého štátu, tak litera zákona je podriadená ich dohode s cirkvami!

Teraz sa to javí tak, že Český štát sa stal obeťou dômyselného podvodu, minimálne v otázke miestnej muslimskej komunity, zástupcami registrovanej cirkvi Ústredia muslimských obcí. Spoločne s ďalšími cirkvami si presadili, že každý, kto napíše do kolónky sčítacieho formulára náboženstvo, bude automaticky uvedený v štatistike ako člen ich cirkvi. Takže pokiaľ danú cirkev podporuje v reále len okolo 300 – 400 ľudí, tak štatistici predložia českým úradom štatistiku, že sa k nej „hlási“ niekoľko tisíc ľudí.

Čiže títo predstavitelia budú môcť tvrdiť, že majú českú muslimskú komunitu pod kontrolou a sú jej jedinými zástupcami. Nemyslím si, že práve toto je dobrý nástroj k budovaniu pozitívnej integrácie muslimských prisťahovalcov. Naopak to podporuje stav, kedy malá skupina ľudí ovláda muslimskú komunitu a zároveň presadzuje svoje ciele pod krytím muslimskej komunity ako celku.

A ako bude ČSÚ postupovať v prípade katolíkov? Zapíše človeka k rímskokatolíckej cirkvi, gréckokatolíckej alebo starokatolíckej? Je to celé absurdné divadlo, ktoré poukazuje na neefektívne vynakladanie daní nás, daňových poplatníkov, a mieru klientelizmu v českej byrokracii. Možno ďalší dôvod, prečo schopní a čestní ľudia uvažujú o imigrácii z tejto krajiny a čo je najdôležitejšie, nejde o problém politickej reprezentácie, ale kvality štátnych úradníkov a ich úradníckej politiky. Teda ľudí, ktorí konajú štrajky a nátlaky na politikov, aby mali zaistenú prácu – čo aj mnohokrát zbytočnú, nekvalitnú, ale predovšetkým dobre platenú.

Citácia od Marka Twaina pochádza z jeho diela Kapitoly z môjho života. Pôvodne: “There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics.”

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

Lukáš Lhoťan
– člen brnenskej muslimskej obce
– so záujmom o filozofiu, s kladným vzťahom ku kresťanskej gnóze a pôvodnému islamu
– premýšľa o budúcnosti našej európskej civilizácie a zaoberá sa otázkami súžitia s dnešnými muslimami
– o sebe tvrdí, že nie je ani ľavičiar, ani pravičiar, ale je predovšetkým človek
Čerpané z: blog iDNES.cz

Lukáš Lhoťan, 11. 05. 2011 | Prečítané: 2627 | Rubrika: Polemika o…

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (169 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1248
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore