www.humanisti.sk
Inzeráty
Webhouse.sk
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @643
Počítadlo


Spam poison

Na východnom Slovensku neznámy páchateľ barbarským spôsobom zlikvidoval hniezdnu kolóniu volaviek

Spoločenská škoda je vyše 160 000 €

Volavka popolaváOrnitológovia podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre zničenie 59 hniezd volaviek popolavých. Volavky hniezdili na vysokých stromoch na brehu vyrovnávacej vodnej nádrže Malá Lodina, neďaleko obce Malá Lodina v okrese Košice-okolie. Ešte v sobotu popoludní bola hniezdna kolónia v poriadku, ale v nedeľu večer už bola opustená, volavky neboli na hniezdach.

Pri obhliadke hniezdiska 23. marca ornitológovia zistili, že sa volavky popolavé vôbec nezdržiavali v hniezdnej kolónii, pozorovali iba 20 jedincov, ktoré sa správali veľmi placho a posedávali na brehu vodnej nádrže. Takmer pod každým hniezdnym stromom boli nájdené čerstvé škrupiny z volavčích vajec.

„Pravdepodobne šlo o strely z malorážky alebo podobnej zbrane, ktoré rozbili a vymrštili mnohé vajcia z hniezd. Aj tie vajcia, ktoré náhodou ostali v hniezdach nepoškodené, boli nakoniec znehodnotené, lebo volavky dôsledkom vyrušenia všetky hniezda opustili a vajcia zachladli. S podobným barbarským činom likvidácie kolónie volaviek na začiatku hniezdneho obdobia sme sa ešte nestretli a sme šokovaní z krutosti páchateľa, ktorý tento trestný čin vykonal,“ informuje Samuel Pačenovský zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko a dodáva: „Po zistení tohto stavu sme podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, polícia miesto zdokumentovala, zaistila dôkazy a dňom podania trestného oznámenia začala vyšetrovanie.“

Pohľad na kolóniu pred zničením

Takto vyzerala kolónia volaviek popolavých ešte počas minulého víkendu pred nepochopiteľným vystrieľaním kolónie. Na lokalite odpočívali aj kormorány. Je možné, že skaza kolónie nastala kvôli nepríčetnému prenasledovaniu kormoránov na Slovensku a aj vďaka nezmyselnej výnimke na celoslovenské strieľanie a plašenie kormoránov.

Pohľad na kolóniu pred zničením

Pohľad na kolóniu volaviek popolavých na brehu vyrovnávacej nádrže Malá Lodina uplynulý víkend. Kolónia je minulosťou…

Volavka popolavá patrí do radu brodivce, čeľade volavkovitých vtákov, na Slovensku hniezdi asi 300 – 700 párov. Je to elegantný vták popolavosivej farby, s bielou tvárou a čiernym chocholom na hlave. Živí sa menšími rybami, aj obojživelníkmi, plazmi (užovky), kôrovcami a vodným hmyzom, ktoré loví v plytkej vode a drobnými cicavcami (hraboše), ktoré loví na poliach, najmä v zime. Stavia si veľké hniezda z konárov v korunách stromov v blízkosti vody, niekedy aj v kroví alebo v podmáčaných porastoch trste a pálky v mokradiach. Najčastejšie hniezdi spoločensky v hniezdnych kolóniách. Hniezdisko pri Malej Lodine je obsadené približne 10 rokov. Volavka popolavá patrí medzi chránené živočíchy, spoločenská hodnota jedinca je 920 €. Chránené sú nielen jedince volavky popolavej, ale aj ich hniezda a vajcia. Pri zaisťovaní dôkazov a dokumentácie škody bola určená spoločenská škoda vo výške až vyše 160 000 €. Páchateľovi hrozí za spáchanie trestného činu odňatie slobody na 2 roky.

Prenasledovanie vtáctva je, žiaľ, stále aktuálnou témou. Dravce a rybožravé vtáky sú často terčom tzv. environmentálnej kriminality. Pevne veríme, že šetrenie bude úspešné a páchateľ bude potrestaný.

Pod čiarou

Kontakt:
Samuel Pačenovský, SOS/BirdLife Slovensko, Michalovce
ikonamobil: 0902 289 991
ikonapacenovsky@vtaky.sk

Foto: archív SOS/BirdLife Slovensko

Autori: Samuel Pačenovský, Ján Gúgh

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

SOS/BirdLife Slovensko
– Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko
– je mimovládna nezisková organizácia, ktorej hlavným poslaním je ochrana a výskum prírody, najmä voľne žijúceho vtáctva a jeho biotopov
– nadväzuje na tradície ČSO založenej v r. 1926
Čerpané z: www.vtaky.sk

SOS/BirdLife, 26. 03. 2015 | Prečítané: 924 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Kniha
24-01-20 * 01:46
 Re: Kniha
23-01-20 * 19:20
 Humanistická zbierka Protect Humanists At Risk
23-01-20 * 02:13
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom