www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Jedálny lístok
BILLA
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVA Voľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @704
Počítadlo


Spam poison

Na viac než 160 miestach v Česku sa ľudia stretnú, aby podporili pestovateľov

Vďaka fair trade sme spravili mnoho vecí, aby sa naša komunita mala lepšie

Praha – V sobotu 12. mája sa po celej Českej republike uskutoční piknik s názvom Férové raňajky. Vo svojom meste či obci ho usporiadajú aktívni ľudia, ktorí tak chcú podporiť pestovateľov a pestovateľky v krajinách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. Tí za svoje kakao, kávu, čaj alebo banány dostávajú veľmi málo zaplatené a ich rodiny nemôžu žiť dôstojný život. Na to reaguje systém fair trade, ktorý garantuje dostatočné výkupné ceny a sociálne príplatky. Vďaka zapojeniu do fairtradových družstiev môžu pestovatelia posielať svoje deti do školy, či pestovať šetrne s ohľadom na životné prostredie.

Princíp raňajok je jednoduchý. Účastníci si sami prinesú fairtradové dobroty. Môže to byť šalát z fairtradovej kvinoy, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrom a kakaom, alebo fairtradové banány. To všetko môžu doplniť lokálnymi produktmi, ako sú vajíčka, mlieko, syry, alebo zelenina, od miestneho farmára či farmárky. Raňajkuje sa na dekách v parku, zámockej záhrade, pri stole na námestí alebo na inom obľúbenom a verejne prístupnom mieste.

„Je neuveriteľné, že viac než 160 ľudí je schopných vo svojom meste samostatne usporiadať Férové raňajky a postaviť sa tak za práva ľudí, s ktorými sa v živote ani nevideli,“ uviedla Gabriela Štěpánková z mimovládnej organizácie NaZemi, ktorá toto podujatie za pomoci dobrovoľníkov koordinuje.

Záujem o rok od roku rastie. V roku 2011, kedy sa piknik konal po prvý raz, sa zapojilo 41 miest, minulý rok už raňajkovalo viac ako 7 800 ľudí na 164 miestach v Česku.

„Máme radosť, že zodpovednou spotrebou žije stále viac ľudí. Miestnymi organizátormi sú jednotlivci – napríklad učitelia, riaditelia knižníc, vedúci materských centier či študenti. Férové raňajky často mávajú charakter komunitného stretnutia,“ doplnila Štěpánková.

Spoločným piknikom ľudia vyjadria podporu pestovateľom a pestovateľkám z krajín globálneho Juhu, zapojených do systému fair trade.

„Vďaka fair trade sme spravili mnoho vecí, aby sa naša komunita mala lepšie. Predtým sme nemali pitnú vodu, teraz ju máme. Predtým sme nemali cesty, teraz ich máme. Predtým tu nebola škola, teraz tu je. Zriadili sme tu tiež zdravotnícke stredisko, kde poskytujeme základnú starostlivosť,“ vysvetľuje náčelník mayského kmeňa Mam a pestovateľ kávy Felipe Perez Pablo z guatemalského družstva Todosanterita.

Bežní kávoví pestovatelia v Latinskej Amerike dostávajú za svoju arabiku a robustu nízke výkupné ceny, ktoré často nepokryjú ani náklady na pestovanie. Zamestnanci banánových plantáží v Strednej Amerike pracujú 12 hodín denne, nemajú preplatené nadčasy a mzda im nestačí ani na základné výdaje. V západnej Afrike pracujú na kakaových plantážach takmer dve milióny detí, väčšina v Pobreží Slonoviny a v Ghane.

V Česku je najpredávanejším fairtradovým výrobkom káva. Tej sa podľa organizácie Fairtrade Česko a Slovensko predalo v Česku v roku 2016 326 ton, čo je o 88 % viac než v predchádzajúcom roku. V súčasnosti je v Česku už 11 Fairtradových miest a 25 Fairtradových škôl, kde systematicky podporujú fair trade. Učitelia berú tému fair trade ako konkrétny spôsob, ako ukázať študentom našu prepojenosť s ľuďmi na druhom konci sveta, ako spoločne prakticky odkrývať globálne súvislosti.

Akcia sa koná v Česku už po ôsmy raz, a to vždy na Svetový deň pre fair trade, ktorý sa oslavuje každoročne na druhú májovú sobotu. Podrobné informácie k tohoročným Férovým raňajkám sú priebežne aktualizované na webovej stránke www.ferovasnidane.cz alebo na facebooku.

Pod čiarou

Čo je to fair trade

Fair trade je obchod založený na partnerstve. Ľuďom z krajín Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky dáva možnosť uživiť sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok. Poľnohospodári dostávajú spravodlivo zaplatené, pestujú s ohľadom na životné prostredie, a ich deti môžu chodiť do školy.

Ako sa píše fair trade

FairtradePokiaľ hovoríme o fair trade ako myšlienke, teda určitom spôsobe obchodu, tak píšeme zásadne „fair trade“ – zvlášť a s malými písmenami. Iba pokiaľ máme na mysli konkrétny certifikačný systém, ktorý poznáme podľa modrozelenej známky na výrobku, používame „Fairtrade“ s veľkým začiatočným písmenom a písané spolu. Pri prídavných menách vo všetkých prípadoch používame „fairtradový, fairtradová, fairtradové“ – napríklad „fairtradová káva“, v žiadnom prípade nie „káva fair trade“.

NaZemiKoordinátorom Férových raňajok je mimovládna nezisková organizácia NaZemi. Tá rozvíja a presadzuje globálne vzdelávanie v Česku, a zasadzuje sa o dôstojnú práci vo svete. Informuje o pracovných podmienkach, rokuje s politikmi a zaoberá sa zodpovednosťou firiem v oblasti ich dodávateľského reťazca.

Hlavným partnerom Férových raňajok je Fairtrade Česko a Slovensko.

Fairtrade Česko a SlovenskoFairtrade Česko a Slovensko zastupuje Fairtrade International. Venuje sa marketingovou podporou certifikačnej známky FAIRTRADE®, podporou predaja fairtradových výrobkov a monitoruje český a slovenský trh s fairtradovými produktmi.

Európska vlajkaProjekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej únie. Obsah projektu je celkom na zodpovednosti organizácie NaZemi, a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko Európskej únie. Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR v rámci Programu zahraničnej rozvojovej spolupráce ČR.

Fotografie z 13. mája 2017:

BlanskoBlanskoBlansko
BlanskoBlanskoBrno
BrnoBrnoBřeclav
Hradec KrálovéJindřichův HradecPraha
ProstějovKadaňPřerov
Rychnov nad Kněžnou

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

NaZemiNaZemi, z. s.
– z. s. znamená „zapsaný spolek“, čiže ide o registrovanú organizáciu, podobne ako na Slovensku sú občianske združenia a spolky
– česká mimovládna organizácia, ktorá usiluje o to, aby sa ľudia v rozvojových krajinách mohli vlastnými silami vymaniť z chudoby
– zameriava sa na prepojenosť nášho spotrebného správania s problémami v rozvojových krajinách a motivuje jednotlivcov, firmy i štáty prijať za tieto problémy zodpovednosť
Čerpané z: www.nazemi.cz

NaZemi, 24. 04. 2018 | Prečítané: 398 | Rubrika: Veda a spoločnosť

Doba slovenská
BILLA
Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Sociálne siete
Anketa
Súhlasíte s finančnou odlukou cirkví od štátu?

Rozhodne áno (713 hl.)
 
Viac áno, ako nie (184 hl.)
 
Viac nie, ako áno (169 hl.)
 
Rozhodne nie (182 hl.)
 

Celkom hlasovalo: 1248
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
Lipka – diskusné fórum
Lipka
Diskuteri.sk
Diskuteri.sk
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Biblia očami vedy
Biblia očami vedy
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Spotrebiteľská Poradňasc
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore