Šéfredaktorka Hospodárskych novín Marcela Šimková uverejnila 29. mája 2017 článok s názvom Monika Beňová: Voliči fašistickej strany sú rovnakí fašisti. Smer na tom nenesie žiadny podiel viny (Rozhovor v štúdiu).
Redaktorka Marcela Šimková sa zhovárala s europoslankyňou za politickú stranu SMER – sociálna demokracia (SMER – SD) Monikou Beňovou. Vo video zázname, približne od času 11:46 jej položila otázku:
„A teraz ešte krátko k takej, povedzme že, najčerstvejšej téme, a to je prípadné zrušenie Ľudovej strany Naše Slovensko. Ako vy vnímate tento krok? Ten diskurz na Slovensku prebieha v tej rovine, že časť spoločnosti tvrdí, že keď zákon hovorí, že má byť zrušená, tak ju zrušme, a vlastne je to aj dobre. Druhá časť spoločnosti, že pozor, môže im to na koniec pomôcť, tak ako vy sa na to dívate?“
Monika Beňová odpovedala:
„Prikláňam sa k prvej časti spoločnosti, ktorú ste menovali, a som presvedčená, že nedemokratické strany môžeme v demokratickej spoločnosti zrušiť, pretože všetky aktivity a celá tá názorová línia tejto fašistickej strany vedie k tomu, že ak by sa dostala výraznejším spôsobom k moci, tak by zrušila vlastne všetko. Videli sme to veľmi dobre v Banskobystrickom samosprávnom kraji, kde Kotleba, čo by predseda Banskobystrického samosprávneho kraja rušil. Povedzme, kultúrne predstavenia. Rušil príspevky pre rôzne organizácie a tak ďalej. A to je ešte len ten taký malý začiatok. Netreba opomínať katastrofálny ekonomický výsledok. To, že školy, ani iné zariadenia nedostávajú dostatočné finančné zdroje. A v neposlednom rade, že si pán Kotleba vlastne celú svoju rodinu aj stranu zamestnal na úrade Banskobystrického samosprávneho kraja. Áno, je to strana, ktorá nemá mať miesto v demokratickej spoločnosti. Tú stranu treba zrušiť, a treba zakázať politickú činnosť všetkým jej predstaviteľom, ktorí sa vyjadrili akýmkoľvek spôsobom v rozpore s dodržiavaním základných práv a slobôd.“
Redaktorka sa opýtala:
„To znamená, že súhlasíte s návrhom, aby už tí členovia, ktorí pôsobili alebo mali nejakým spôsobom tieto kontroverzné vyjadrenia, už nemohli byť politicky činní?“
Beňová odpovedala:
„No, tak neviem, ako to presne upravuje zákon. No, ale…“
Redaktorka jej skočila do reči:
„Zákon to nijako neupravuje.“
Beňová pokračovala:
„Práve to chcem povedať, že ak sme vedeli prijať zákony vo vzťahu k iným témam. Ak sme dokázali prijať rozhodnutie vo vzťahu k Mečiarovým amnestiám, tak určite rovnako nemorálna je aj fašistická strana v Národnej rade Slovenskej republiky, a v politike všeobecne. Tak dokážeme určite prijať zákon, ktorý vysporiada zákonným spôsobom aj túto záležitosť. A nie! Nemyslím si, že by toto nejakým spôsobom malo napomôcť fašistickej strane, alebo že by to malo napomôcť vzniku nejakých nových strán. Je treba v prvom rade lepšie upraviť zákon o politických stranách a hnutiach. A takto, aby sme si rozumeli. Samozrejme, že pred dvadsiatimi rokmi sme toto vnímali inak. Ale všetko sa vyvíja. Tá spoločnosť sa celá vyvíja. A pred dvadsiatimi rokmi by sme predsa nikto netipovali, že jedného dňa nám v Národnej rade budú sedieť fašisti. A keďže vývojom technológií, vývojom internetu, sociálnych sietí, jednoducho, ľudia, šíriaci hrôzu a strach, dokážu takýmto spôsobom získavať podporu, tak potom štát musí prijať nejaké opatrenia, aby takíto ľudia nemohli rozhodovať o tom, že krajina sa stane nejakým nedemokratickým štátom, kde sa môžu stať veci, ako sa stali povedzme počas Druhej svetovej vojny na Slovensku.“
Redaktorka pokračovala:
„Hovoríte o tom, že sociálne siete a tak ďalej. Tie určite mali istý vplyv na to, že kotlebovci získali takú podporu, ako získali, ale naozaj nesie na tom istý diel zodpovednosti aj SMER? SMER je najdlhšou vládnucou stranou na Slovensku. Je pri moci. A po tých rokoch výsledkom je istým spôsobom, že máme Kotlebu v parlamente.“
Beňová reagovala:
„Nie, nie. To je taká tá mylná predstava, ktorú ponúkajú v prvom rade voliči ĽS NS, ktorí sa chcú očistiť od toho, že nie sú fašisti.
Voliči fašistickej strany sú rovnakí fašisti, to by som chcela zdôrazniť! A SMER na tom nenesie vôbec žiaden podiel viny, pretože…“
Redaktorka ju zastavila:
„Ak by asi spoločnosť bola spokojná, tak by nepotrebovala voliť…“
Beňová ju prerušila:
„Volič, ktorý bol nespokojný, mohol voliť ktorúkoľvek inú z 26 strán. Nemusel voliť fašistov. V ostatných voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky kandidovalo naozaj obrovské množstvo, myslím historicky, najvyššie množstvo politických strán a hnutí, a naozaj si mohli zvoliť akúkoľvek inú stranu, aj novú stranu, aj stranu s iným programom, takže nie… toto je taká iba výhovorka na to, prečo niekto chcel voliť fašistov.“
Redaktorka:
„No, čakajú nás voľby do VÚC, tak uvidíme, že či si ľudia budú chcieť znova zvoliť, ako vy hovoríte, fašistov.“
Beňová:
„Dúfam, že nie!“
Zdroj video záznamu: HN televízia: Rozhovor v štúdiu, 29. mája 2017 (zostrih).
Politická strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS Naše Slovensko) získala vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2016 volebné hlasy od 209 779 občanov.
Vo voľbách do NR SR v roku 2012 získala strana 40 460 platných hlasov od voličov. Vtedy ešte pod názvom Ľudová strana Naše Slovensko.
V roku 2010 získala 33 724 hlasov.
Po kliknutí na graf sa v novom okne zobrazí v lepšom rozlíšení o rozmeroch 1 192 × 894 bodov.
Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.
Ján Parada
laik s celoživotným vzdelávaním
Čerpané z:
vlastný zdroj