www.humanisti.sk
www.humanisti.sk
Inzeráty
Predám ochrannú známku s logom
Pozvánka na koncert
Webhouse.sk
Humanistická zbierka
Transparentný účet pre humanistov
Humanisti, už môžete pomáhať aj cez transparentný účet. Pozri: Zbierka na pomoc chudobným.
Zbierka na ochranu humanistov vo svete
Humanists International crowd-funds for persecuted humanists
Pomôžte humanistom vo svete! Mnohí čelia prenasledovaniu, mučeniu a trestu smrti za svoje presvedčenie. Pozri: Zbierka na ochranu humanistov vo svete.
Sčítanie ľudí bez náboženského vyznania
Atheist Census
Podporujeme
Spoločnosť PrometheusEthos – občianske združenie so zameraním na etiku, humanizmus a sekularizmusHumanisti Slovenska – občianske združenieZošity humanistovVladislav Marušic – ALTERNATÍVAAteisti Českej republikyVoľná myšlienka v ČeskuThe BrightsAdam RomanSlovenské súťaže.skNAJsúťaže.skeSúťaže.skKochlear.czÚnia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaEurobabička Českej a Slovenskej republikyHoax.sk
Iné médiá
Adresa redakcie
e-mailová adresa redakcie
Internetový čas
Internet time: @295
Počítadlo


Spam poison

Na Slovensko mieria Francúzi na bambusových bicykloch

Šíria osvetu o vodnej kríze

Theo Rohfritsch a Simon ValdenaireDvaja mladí Francúzi, Theo Rohfritsch (24) a Simon Valdenaire (25), sa koncom júla 2015 vydali na #cycleforwater. Na bambusových bicykloch prejdú viac ako 25 000 km z Francúzska na Nový Zéland, aby zvýšili povedomie o probléme prístupu k zdravotne nezáväznej vode v krajinách tretieho sveta. Počas viac ako 12 mesiacov budú prechádzať cez 21 krajín vrátane Slovenska. Tento víkend navštívia Bratislavu, odkiaľ pokračujú cez Zvolen do Poľska.

Zlepšenie kvality prístupu k čistej vode je jedným z rozvojových cieľov udržateľného rozvoja Organizácie spojených národov (OSN). Vodná kríza je podľa Svetového ekonomického fóra globálne riziko číslo jeden podľa dopadu na spoločnosť (miera devastácie) a číslo osem podľa pravdepodobnosti výskytu v nasledujúcich desiatich rokoch. Dôsledky sú však cítiť už dnes.

Jeden z deviatich ľudí na svete nemá spoľahlivý prístup k čistej, zdravotne nevyhovujúcej vode a hygienickým zariadeniam. OSN odhaduje, že súvisiace ekonomické straty v Afrike v dôsledku úmrtnosti a chorobnosti sú 28,4 miliardy USD alebo 5 % HDP. To je viac, ako dostane subsaharská Afrika za rok vo forme rozvojovej pomoci. Investície do infraštruktúry majú zásadný význam. Odhady ukazujú, že každý 1 USD investovaný do zlepšenia dodávok vody a hygieny prinesie výnosy vo výške 4 – 12 USD.

„Projekt ‚Cycle for Water‘ podporujeme od jeho začiatkov. Je to skvelá príležitosť pre našu firmu, aby sme zaangažovali zamestnancov, klientov aj komunitu, v ktorej pôsobíme, aby hovorili o tomto probléme,“ povedal lord Michael Hastings, globálny riaditeľ KPMG pre občiansku zodpovednosť.

Cycle for WaterS podporou KPMG a ďalších partnerov budú Theo a Simon v krajinách, ktorými budú predchádzať, hosťami podujatí a diskusií na tému vodnej krízy. Cieľom projektu „Cycle for Water“ je zvýšiť povedomie o tejto problematike, a zároveň vyzbierať financie na vodné projekty v juhovýchodnej Ázii a Afrike.

Pri ich príchode na Slovensko, ktorý je naplánovaný na piatok 4. septembra vo večerných hodinách, budú Thea a Simona na hraničnom prechode Berg čakať dobrovoľníci na bicykloch. Vyjadria tak spoločne svoju podporu projektu, a zároveň odprevadia francúzskych dobrodruhov na ich ceste po Bratislave. Vo Zvolene sa plánujú stretnúť so žiakmi miestnych základných škôl zaradených do projektu neziskovej organizácie Živica – „Zelená škola“.

Theo van Eeden, partner KPMG na Slovensku, dodáva:

„Napriek tomu, že v súčasnosti sa problém nedostatku pitnej vody Slovenska netýka, neznamená to, že ho môžeme ignorovať. Sme veľmi radi, že s podporou KPMG mohli Theo a Simon odprezentovať svoj ušľachtilý projekt aj dobrovoľníkom a školákom u nás. Aj takéto poznatky v nás budujú uvedomelých svetoobčanov.“

O projekte Cycle for Water

Cycle for WaterTheo a Simon sú nástupcami dvoch Holanďanov, Joosta Notenbooma a Michiela Roodenburga, ktorí prešli na bambusových bicykloch 30 000 kilometrov od Arktídy po Antarktídu v roku 2010. Ich cieľom bolo zvýšiť povedomie o význame čistej vody pre udržateľný rozvoj sveta. Theo Rohfritsch (24) bol jediným francúzskym študentom, ktorého vybrali do medzinárodnej expedície do Antarktídy v roku 2012. Stretli sa tu ľudia z celého sveta, aby diskutovali o klimatických zmenách a priamo na mieste zmierňovali jej dopad. Simon Valdenaire (25) je podnikateľom v segmente sociálnych služieb. Založil platformu CSR-Resources.com, ktorá napomáha spolupráci ľudí, ktorí pôsobia v oblasti spoločenskej zodpovednosti. V roku 2013 bol veľvyslancom mládeže v Európskej komisii.

Viac informácií o ceste Simona a Thea nájdete na:

Fakty o vodnej kríze

 • 750 miliónov ľudí nemá priamy prístup k čistej a zdravotne nevyhovujúcej vode.
 • OSN odhaduje, že iba krajiny subsaharskej Afriky stratia 40 miliárd hodín ročne zberom vody. Je to rovnaký čas, ako odpracujú ľudia za rok v celom Francúzsku.
 • Podľa OSN sú ekonomické straty z nedostatku vody a hygienických zariadení v Afrike v dôsledku úmrtnosti a chorobnosti 28,4 miliardy USD alebo 5 % HDP.
 • 1 z 5 úmrtí detí do 5 rokov je spôsobené chorobou spojenou s vodou.
 • 2,5 miliardy ľudí nemá prístup k adekvátnym hygienickým zariadeniam; je to každý tretí človek na svete.
 • Viac ako 500 000 detí zomiera každý rok na hnačky spôsobené zdravotne nevyhovujúcou vodou a nedostatočnou hygienou. To je viac ako 1 400 detí denne.
 • Každý rok sa asi 60 miliónov detí rodí do domácností bez prístupu k hygienickým zariadeniam.
 • Nedostatok vody, kanalizácie a hygieny stojí krajiny subsaharskej Afriky viac strateného HDP ako celý kontinent dostane v rámci rozvojovej pomoci.
 • Samotnou investíciou do čistej vody môžu malé deti na celom svete získať viac ako 413 miliónov dní zdravia.
 • Globálne sa 70 % vodných zdrojov používa pre poľnohospodárstvo a zavlažovanie a len 10 % tvorí spotrebu v domácnostiach.
 • V prípade, že v domácnosti nie je žiadny zdroj vody, takmer dve tretiny (64 %) rodín sa spoliehajú, že vodu zabezpečia ženy.
 • Menej ako jeden z troch ľudí v subsaharskej Afrike majú prístup k riadnemu WC.
 • Viac ako polovica základných škôl v rozvojovom svete nemá prístup k vode a hygienickým zariadeniam.
 • Rozvojový cieľ tisícročia (The Millennium Development Goal – MDG) – znížiť o polovicu počet ľudí bez prístupu k pitnej vode do roku 2015 bol splnený. Prístup získalo viac ako 2 miliardy ľudí.

Vložila: Beata Dubeňová

Chcete sa vyjadriť? Využite diskusné fórum.

KPMGKPMG
Spoločnosť KPMG Slovensko je nezávislým členom medzinárodnej siete KPMG a na Slovensku pôsobí od roku 1991. V súčasnosti zamestnáva viac ako 300 ľudí a má 11 partnerov. Je poprednou audítorskou a poradenskou spoločnosťou. Poskytuje širokú škálu audítorských, daňových, právnych a poradenských služieb mnohým domácim i zahraničným spoločnostiam a asistuje pri významných transakciách vo väčšine hospodárskych odvetví.
KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich profesionálne služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobíme v 155 krajinách a naše členské firmy na celom svete zamestnávajú vyše 162 000 ľudí. Nezávislí členovia siete KPMG sú pridružení ku KPMG International Cooperative („KPMG International“), švajčiarskej právnickej osobe. Každý člen KPMG je právne nezávislá a samostatná osoba a takým spôsobom aj vystupuje.
Čerpané z: www.kpmg.com

KPMG, 03. 09. 2015 | Prečítané: 733 | Rubrika: Kto sú humanisti?

Webhouse.sk
Webhouse

Odporúčame najlepší webhosting a domény za super ceny!

Iné médiá
Voliči, pozor na Kisku!
Keď klamal v minulosti, bude klamať aj v budúcnosti. Pozri: Kiska povedal: „Nezaložím stranu.“ a Kiska je hanba Slovenska.
Etická výchova
Ako by mala vyzerať etická výchova — alternatíva nábo­ženskej výchovy pre deti bez vyznania? Aký je váš názor?
Nové vo fóre
 Re: Mladá sila
25-02-20 * 17:18
 Mladá sila
23-02-20 * 22:24
 Re: Nebezpečný vírus ohrozuje
23-02-20 * 09:48
Brajti
The Brights
K teórii a praxi humanistickej výchovy
K teórii a praxi humanistickej výchovy
Kniha
Sumeri
Dobré knihy
Kniha Zakázané ovocie – Etika humanizmuKniha Nemnožme sa!Thomas Paine – Vek rozumu
Podporte útulok pre zvieratká
Podporte útulok pre zvieratká v Humennom
Vytvorené v redakčnom systéme phpRS © Jiří Lukáš | RSS | Návrat hore